Życie Uczelni nr 146
  Kolejny krok do EUSA w Łodzi

2018-12-03
W czasie konferencji prasowej uczestniczyli m.in. (na zdj.): prezydent Hanna Zdanowska, prezydent EUSA Adam Roczek, prorektor prof. Ireneusz Zbiciński i medalistka świata Dorota Banaszczyk
Filip Podgórski

Kluczowi partnerzy EUSA Games 2022, czyli miasto Łódź, Politechnika Łódzka, EUSA i AZS podpisali dokumenty regulujące formalnie i prawnie organizację uniwersyteckich igrzysk, które prawdopodobnie zostaną rozegrane w lipcu. - To będzie największa impreza w historii sportu akademickiego w Polsce – podkreślał prezydent EUSA Adam Roczek na spotkaniu organizatorów w rektoracie PŁ.

   Nominowane w plebiscytach

2018-11-29
Dorota Banaszczyk
Filip Podgórski

Mistrzyni świata w karate i pływaczka uprawiająca ten sport na otwartych wodach osiągnęły w ostatnim czasie znaczące sukcesy. Ich wyniki dostrzegły polskie i zagraniczne rankingi. Obie dziewczyny są studentkami Politechniki Łódzkiej i tak się złożyło, że wybrały ten sam kierunek - inżynierię biomedyczną. Do końca roku czekają na głosy kibiców.  Mobility Week na nowo!

2018-11-27
Uroczyste otwarcie Mobility Week zainaugurował prof. Grzegorz Bąk, prorektor PŁ ds. kształcenia, obok dr inż. Dorota Piotrowska, dyrektor CWM PŁ oraz Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+
Jacek Szabela

Trzeci tydzień listopada 2018 roku upłynął w Politechnice Łódzkiej pod znakiem 9. edycji Mobility Week – tygodnia wydarzeń promujących mobilność wśród społeczności akademickiej. W tym roku przybrał on nową, odświeżoną formułę.

 
  Granty NCN

2018-11-23
W laboratorium

Narodowe Centrum Nauki po raz kolejny rozstrzygnęło swoje flagowe konkursy OPUS i PRELUDIUM. Na finansowanie projektów badawczych w ramach badań podstawowych przyznano naukowcom niemal 400 mln zł.
  Normy Międzynarodowe i czwarta rewolucja przemysłowa

2018-11-22
Z plakatu Światowego Dnia Normalizacji

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Normalizacji była rola Norm Międzynarodowych w czwartej rewolucji, często określanej jako Przemysł 4.0. Z tej okazji przesłanie wystosowali prezesi kierujący międzynarodowymi organizacjami normalizacyjnymi – ISO, IEC oraz ITU. W dalszej części umieszczamy tłumaczenie przesłania na język polski. Przedruk pochodzi z miesięcznika „Wiadomości PKN” nr 10/2018.  Dziecięcy wernisaż

2018-11-22
W spotkaniu wziął udział dziekan prof. Marek Lefik
Urszula Cała

W przeddzień Święta Niepodległości na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska zorganizowano wystawę prac plastycznych dzieci pracowników wydziału.

   Malezyjska wizyta w PŁ

2018-11-21
Książę Perlisu Tuanku Syed Faizuddin Putra Jamalullail
Jacek Szabela

Politechnikę Łódzką odwiedziła delegacja z Uniwersytetu Malaysia Perlis. Na jej czele stanął władca Perlisu, jednego ze stanów Malezji – Jego Książęca Wysokość książę koronny Tuanku Syed Faizuddin Putra Jamalullail, pełniący jednocześnie honorową funkcję kanclerza w UniMAP.

   Dwa dni z informatyką

2018-11-21
Wykład otwierający wygłosił Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Jacek Szabela

Łódzkie Dni Informatyki to najważniejsze wydarzenie branży informatycznej organizowane w Łodzi. Impreza jednocząca środowisko IT, prezentująca najnowsze trendy i rozwiązana w technologiach informatycznych, a także kierunki rozwoju rozpoczęła się 21 listopada na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. Wykład otwierający wygłosił Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

  Sukces na wystawie IWIS 2018

2018-11-19
maedale i dyplomy wystawy IWIS 2018
Aleksander Mielczarek

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS organizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów miała w tym roku już 12 edycję. Jak zawsze zgromadziła autorów innowacyjnych osiągnięć z kilkudziesięciu państw świata. Swoje osiągnięcia zaprezentowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej, autorzy nowych opracowań m.in. z zakresu chemii, inżynierii materiałowej, bioinżynierii, informatyki i elektroniki. Wszystkie nasze rozwiązania znalazły uznanie w oczach jury i otrzymały medale.

 
  Koncert dla niepodległej

2018-11-16
Na scenie Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej
Jacek Szabela

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się specjalny w cyklu „Muzyka na Politechnice” koncert. Sala widowiskowa PŁ z trudem pomieściła gości, wśród których obecny był prof. Jan Krysiński z małżonką, pomysłodawca tych trwających nieprzerwanie od 1992 roku spotkań. 625. koncert zorganizowała i poprowadziła jak zwykle Grażyna Sikorska.

 
  Ecosystem 5G dla Łodzi

2018-11-15
Od lewej: Birgitta Finnander, szefowa Ericsson R&D Center w Polsce, Agnieszka Sygitowicz wiceprezes ŁSSE, prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ, Martin Mellor szef firmy Ericsson w Polsce
Ericsson

Politechnika Łódzka oraz firma Ericsson podpisały umowę ramową o współpracy naukowej. Dzień później naukowcy z PŁ wzięli udział w Radio Tech Day 2018 zorganizowanym w łódzkiej siedzibie firmy. Prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ oraz Martin Mellor, prezes Zarządu Ericsson i Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ogłosili programu 5G dla Łodzi.


  Nowe projekty Erasmus+

2018-11-08
logo projektu POWER

Z rozpoczęciem nowego roku akademickiego, PŁ wraz z partnerami zagranicznymi przystępuje do realizacji 5 projektów, które otrzymały dofinansowane w ramach programu Erasmus+ . Powstaną m.in. nowe narzędzia promujące mobilność studencką, kursy online oraz narzędzia rozwijające umiejętności niezbędne dla społeczeństwa informacyjnego.  Z Erasmusem w świat

2018-11-08
Grupa uczestników EPS z opiekunami (wśród nich Katia, studentka z Rosji)

W Rostowie i Taganrogu czekało mnie iście królewskie przyjęcie – Uniwersytet oddelegował po mnie samochód i bardzo miłą opiekunkę (…). Gdy zasygnalizowałem potrzebę pogłębienia znajomości języka rosyjskiego, po dwóch tygodniach byłem już na zajęciach kursu dla cudzoziemców i to bez żadnych dodatkowych formalności.

Tak wspomina początki swojego pobytu na stypendium Erasmus+ w Południowym Uniwersytecie Federalnym w Rosji Marcin Witkowski - student Zarządzania i Inżynierii Produkcji.  Uroczyste posiedzenie Senatu PŁ

2018-11-08
Miejscem posiedzenia była sala widowiskowa PŁ
Jacek Szabela

Niemal 130 osób zostało uhonorowanych za wyjątkowe zasługi dla Politechniki Łódzkiej. W czasie uroczystego posiedzenia Senatu uczelni wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz odznaki Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej i medale Za Zasługi dla Tradycji Politechniki Łódzkiej. Wyróżnieni zostali też najlepsi studenci.

   Nagrody za AMŚ

2018-10-31
Od lewej: prezes AZS Alojzy Nowak, Przemysław Jagielski, Patrycja Cyniak, Konrad Szumigaj, wiceprezes AZS Marian Dymalski
Michał Walusza

Gala Sportu Akademickiego, podsumowująca sezon 2017/2018 odbyła się 25 listopada 2018 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach. Politechnika Łódzka została doceniona za perfekcyjną organizację mistrzostw rangi światowej.

  Wypływali Puchar Rektora

2018-10-31
Grupa medalistów zawodów
arch. Barłomieja Lasska

Przez cały dzień w Zatoce Sportu PŁ trwały zmagania najlepszych zawodników Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Pływackiego. Na olimpijskim basenie odbyły się 2. zawody pływackie o Puchar Jego Magnificencji Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Sławomira Wiaka.

   Dyskusje rektorów

2018-10-31
Gościem KRPUT był wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller
Ewa Chojnacka

Politechnika Łódzka gościła Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Spotkanie poświęcone było między innymi zmianom związanym z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki oraz innowacyjnym projektom rozwijającym badania i kształcenie.

   Sztanga Niepełnosprawnych z PŁ

2018-10-29
od lewej: wieloletni uczestnik zawodów Zbigniew Merlak, rekordzistka Polski Justyna Kozdryk, Marcin Laśkiewicz z PŁ, Mariusz Oliwa - trener kadry Polski
Cezary Kanas

We Wrocławiu po raz 38. odbył się międzynarodowy turniej osób niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc. Od 8 lat na zaproszenie władz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” na turnieju obecna jest Politechnika Łódzka, reprezentowana przez Marcina Laśkiewicza, wykładowcę i trenera trójboju siłowego.  Dobry start pływaków

2018-10-29
Kolejne zawody w cyklu Grand Prix odbędą się w Zatoce Sportu PŁ
Jacek Szabela

W ostatni weekend października zawodnicy wyczynowej sekcji pływania walczyli na pierwszych w sezonie zimowym zawodach z cyklu Grand Prix Polski, które odbyły się na pływalni w Oświęcimiu. Siedmioosobowa drużyna z KU AZS PŁ osiągała obiecujące wyniki na początku sezonu zimowego.

 
  Pasywny budynek w kampusie PŁ

2018-10-29
wizualizacja budynku

Politechnika Łódzka otrzyma 5,4 mln zł dofinansowania na pierwszą tego typu inwestycję w kampusie uczelni. Projekt pt. „Budowa pasywnego budynku biurowego na potrzeby administracji i studentów PŁ wraz z wymianą oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne” został doceniony w konkursie RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, związanym z ochroną powietrza i gospodarką niskoemisyjną.  Konferencja PULS-2018

2018-10-26
Na sali obrad
Małgorzata Matusiak

Jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych w Politechnice Łódzkiej w 2018 roku była międzynarodowa konferencja PULS-2018 zorganizowana przez Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej PŁ. Spotkanie to, poświęcone badaniom szybkich procesów fizykochemicznych, przyciągnęło do naszej uczelni ponad 100 naukowców z 27 krajów.

   Podium w Japonii dla ratunkowego robota Raptorsów

2018-10-23
Ramię robota w akcji
arch. Raptors

World Robot Summit to jedno z największych wydarzeń robotycznych w Japonii. W trzech halach Tokio Big Sight odbyły się targi technologiczne oraz międzynarodowy konkurs robotów, mających służyć ludziom. Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej zajęła 2. miejsce w kategorii Disaster Robotics - Plant Disaster Prevention. Studenci pokonali 9 drużyn z całego świata.

   Otwarcie Muzeum Sportu

2018-10-19
"Stadionowa" część wystawy
Ewa Chojnacka

Nowa ekspozycja „Muzeum Sportu - Szybciej, wyżej, mocniej” została otwarta w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. W ten sposób zakończył się dwuletni okres przerwy w funkcjonowaniu Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi.

 
  Spełnione marzenie

2018-10-18
W czasie stażu w USA

Firma Raytheon, dostawca systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, gościła siedmioro polskich studentów na dwumiesięcznych praktykach w fabryce w USA. Jedną ze stażystek była Marta Knapkiewicz z Politechniki Łódzkiej.

 

  Politechnika Fashion Show

2018-10-17
Finał gali Politechnika Fashion Show
Jacek Szabela

Pierwszego dnia Łódź Young Fashion 2018, największej polskiej imprezy modowej dla młodych projektantów, odbył się Politechnika Fashion Show. Była to pierwsza edycja wydarzenia promującego najlepszych absolwentów wzornictwa, kierunku prowadzonego na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów łódzkiej uczelni technicznej. Młodzi kreatorzy mody rywalizowali o nagrodę JM Rektora PŁ w wysokości 10 tysięcy złotych.