Nauka

  Plazma i rozszczepianie wody

2021-05-06
Dr Ewelina Frątczak
arch.prywatne

- Projektowanie i wytwarzanie niekonwencjonalnych nanokatalizatorów do ogniw paliwowych czy słonecznych jest szczególnie interesujące ze względu na poznanie zachodzących w nich procesów transportu nośników ładunku oraz ich struktury elektronowej – mówi dr Ewelina Frątczak, która otrzymała na prowadzone badania grant z Narodowego Centrum Nauki.  Odpad czy surowiec ?

2021-03-09
Suszarnia wysłodków wykorzystuje ciepło odpadowe z cukrowni
arch. projektu

Przemysł rolno-spożywczy generuje duże ilości biomasy odpadowej. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowują technologie, które pozwolą zagospodarować bioodpady w sposób efektywny i wielokierunkowy. Badania prowadzone są w projekcie BIOSTRATEG finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

   Biodegradowalna folia chroniąca żywność

2021-03-08
Folia biodegradowalna o właściwościach wydłużających trwałość produktu
Andrzej Jaśkiewicz

W dobie rosnącej ilości odpadów plastikowych pochodzących z przemysłu niezmiernie ważna jest odpowiednia gospodarka opakowaniowa. Biodegradowalne opakowania zdobywają coraz większy udział w światowym rynku. Innowacyjnym rozwiązaniem Politechniki Łódzkiej jest folia o właściwościach wydłużających trwałość żywności, a przy tym w pełni biodegradowalna i kompostowalna.

   Publikacje otwarte dla świata

2021-02-17
otwarty dostęp do publikacji cyfrowych

Publikacje Open Access są ważnym elementem otwartego modelu komunikacji naukowej, przynoszą też wiele korzyści ich autorom. Z początkiem nowego roku uruchomiono w Politechnice Łódzkiej specjalną ścieżkę dofinansowania kosztów publikacji Open Access, które posiadają co najmniej 100 pkt według aktualnego ministerialnego wykazu (obecnie czasopismom przypisano 20, 40, 70, 100, 140 lub 200 punktów).  Kiedy olej spotka się z ozonem...

2021-02-15
Kosmetyk do pielęgnacji skóry (mat. promocyjny)
<a href="http://www.freepik.com">Designed by upklyak / Freepik</a>

W Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków Politechniki Łódzkiej prowadzone są badania nad nowymi składnikami mas kosmetycznych otrzymywanych z olejów roślinnych po procesie ozonolizy. To na bazie takich eksperymentalnych substancji tworzone będą kosmetyki przyszłości, dzięki którym przemysł zrezygnuje z dodatku konserwantów, jak parabeny czy pochodne formaldehydu.

   Zagospodarowanie odpadów z garbarni

2021-02-05
Zespół autorów, od lewej: Andrzej Obraniak, Katarzyna Ławińska, Remigiusz Modrzewski
Jacek Szabela

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Przemysłu skórzanego w Łodzi opracowali technologię przesiewania i granulacji strużyn skór, które są odpadami z przemysłu skórzanego i garbarskiego. Proponowana metoda jest łatwa w realizacji, korzystna ekonomicznie oraz przyjazna dla środowiska.

   Skóra dłoni – pielęgnacja w okresie pandemii

2021-01-26
mat. ilustracyjny

Skóra dłoni ulega niekorzystnym zmianom znacznie szybciej niż skóra innych części ciała. Jest ona wyposażona praktycznie wyłącznie w gruczoły potowe, nie posiada gruczołów łojowych. To powoduje, że jest słabo zabezpieczona naturalną warstwą ochroną i jest szczególnie podatna na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych.  Olejki eteryczne – co trzeba o nich wiedzieć

2021-01-25
olejki eteryczne są szeroko stosowane w kosmetyce

W produktach do pielęgnacji skóry, nie tylko samych dłoni, można wykorzystać także olejki eteryczne. Należy jednak pamiętać, że pod tą nazwą kryje się ściśle określona grupa surowców.

Warto przypomnieć ich definicję. Zgodnie z wytycznymi IFRA (International Fragrance Association) pod pojęciem olejku eterycznego rozumiemy mieszaninę wtórnych metabolitów roślin, pozyskiwaną z różnych ich części, na drodze destylacji z parą wodną. Wyjątek stanowią owoce cytrusowe, z których wydziela się tego typu surowce poprzez wyciskanie ich owocni.  Dr Maciej Fronczak stypendystą NAWA

2021-01-07
Dr Maciej Fronczak podczas wizyty w Centrum Badań Nauk Przyrodniczych w Budapeszcie w 2015 roku
arch. Macieja Fronczaka

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła wyniki naboru w III edycji Programu im. Mieczysława Bekkera. Jednym ze stypendystów jest dr Maciej Fronczak z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Młody naukowiec wyjedzie na staż podoktorski.

   Politechnika Łódzka współtworzy system separacji mikroalg

2020-12-30
<a href="https://www.freepik.com">designed by Luquestock - Freepik.com</a>

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało listę rankingową projektów finansowanych w ramach konkursu „Szybka Ścieżka” na badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa. Na czele listy, z wynikiem 16/16 znalazł się biotechnologiczny start-up uFraction8 PL, który będzie realizował projekt wspólnie z Instytutem Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej oraz firmami Pintech Quantum i Get Models Now.