opr. red.

  Nagrody dla naukowców

Statuetki Nagrody Jego Magnificencji Rektora Politechniki Łódzkiej

Rozstrzygnięto doroczny konkurs, w którym na nagrody przeznaczono 110 tysięcy złotych. Jest on prowadzony w pięciu kategoriach i wybrani przez Kapitułę konkursu otrzymali statuetki oraz dyplomy w czasie rocznicowego posiedzenia Senatu. 

 




  Dwoje nowych profesorów na Wydziale Chemicznym

chemia_mat. ilustracyjny
mat. Działu Promocji

Dr hab. inż. Joanna Pietrasik i dr hab. Radosław Podsiadły otrzymali tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne. Oboje są naukowcami związanymi z Instytutem Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym. Prezydent RP Andrzej Duda postanowienie o nadaniu tytułu badaczom z PŁ podjął 29 lutego.

 

 




  Wystawa Grupy PlusMinus

Wernisaż wystawy Grupy PlusMinus
Jacek Szabela

Pierwszy w tym roku wernisaż w Galerii „Politechnika” był spotkaniem z artystkami i twórczością Grupy PlusMinus. Tworzy ją 10 absolwentek Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi.

 



  Architekci z Łodzi laureatami międzynarodowego konkursu

Widok z lotu ptaka
żródło: Marek Pabich

Rozstrzygnięto międzynarodowy dwuetapowy realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte. Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum II Wojny Światowej.

Pierwsze miejsce zajął projekt zgłoszony przez współpracujące ze sobą pracownie łódzkich architektów. Zespół projektowy tworzą pracownicy, absolwenci i studenci związani z Instytutem Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.



  Nowy członek Rady Politechniki Łódzkiej

Bartłomiej Zgorzelski, członek Rady Politechniki Łódzkiej
arch. prywatne

Mgr inż. Bartłomiej Zgorzelski założyciel i prezes grupy BZB Projekt Biuro Zarządzania w Budownictwie został przez Senat wybrany na nowego członka Rady Politechniki Łódzkiej w kadencji trwającej do 31 grudnia 2024 r. Jest w Radzie osobą spoza wspólnoty uczelni i zastąpił na tym miejscu zmarłego przedwcześnie Dariusza Szewczyka, który był pierwszym przewodniczącym Rady, a w kolejnej kadencji jej członkiem.

 





  Grupa Wyszehradzka w Łodzi

Dziekan WIPOŚ prof. Grzegorz Wielgosiński otwiera spotkanie projektu CCUV4

W grudniu 2023 roku zakończy się projekt związany z wychwytywaniem i wykorzystaniem dwutlenku węgla. Prowadzone w nim działania są współfinansowane przez rządy Czech, Polski, Słowacji i Węgier w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Projekt „Carbon Capture & Utilisation (CCUV4) Green Deal strategies for V4 countries: The needs and challenges to reach low-carbon industry” skupia naukowców z Politechnik w Pradze, Łodzi, Bratysławie i Miszkolcu. Koordynatorem całości jest prof. Lukas Kratky z praskiej uczelni, a ze strony polskiej - prof. Stanisław Ledakowicz z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.