Rozmaitości

  Podwójna wystawa

2019-10-31
Prof. Zenoviya Shulha i prof. Roman Jaciv, autorzy prac prezentowanych na wystawie
Aleksandra Wereszka

Galeria JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów na kolejnej w tym roku wystawie zaprezentowała prace dwojga artystów z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, z którą współpracuje Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Można je oglądać do 22 listopada 2019 r.

  eko czy ego?

2019-10-04
Prace studentów wzornictwa

Czy to możliwe, aby w dzisiejszych czasach być w 100 proc. eko? Jaki wpływ na „naturę rzeczy” mają projektanci? Czy można zaprojektować użyteczny i w pełni ekologiczny produkt bez rezygnacji z własnych ambicji twórczych i wartości estetycznych? Najnowsza wystawa w Galerii JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów stawia takie właśnie pytania. Wystawa będzie czynna do 8 listopada 2019 r.

 
  Wspomnienie - Prof. dr inż. Ryszard Bodalski (1932 – 2019)

2019-09-24
Prof. Ryszard Bodalski

Prof. Ryszard Bodalski był znakomitym naukowcem i erudytą dbającym o wszechstronny rozwój swoich współpracowników. Chemia była Jego wielką pasją, a możliwość kreowania nauki dawała mu ogromną satysfakcję. Był współtwórcą łódzkiej szkoły chemii fosforu, specjalistą z zakresu stereochemii, wspaniałym nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń chemików.  Wspomnienie - Prof. dr hab. inż. Andrzej Zwierzak (1931 – 2019)

2019-09-24
Profesor Andrzej Zwierzak

Profesor był znakomitym chemikiem organikiem i znawcą syntezy organicznej. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się na organicznej chemii fosforu i na zastosowaniu katalizy przeniesienia międzyfazowego w syntezie. Współpracował z PZF „Polfa” w Pabianicach oraz z Instytutem Przemysłu Organicznego w Warszawie i Zakładami Chemicznymi „Azot” w Jaworznie. Badania te zaowocowały wdrożeniem oryginalnych polskich preparatów owadobójczych.  Wolontariat w sporcie

2019-09-16
Patrycja Cyniak została zaproszona do wystapienia w czasie sesji
FISUambassadors

Akademia Liderów Wolontariatu zorganizowana przez Światową Federację Sportu Akademickiego FISU zgromadziła 100 osób z 80 krajów z całego świata. W składzie polskiej reprezentacji, która pojechała do Kazania w Rosji znalazła się Patrycja Cyniak, wiceprezes AZS PŁ, jako koordynatorka wolontariatu Akademickich Mistrzostw Świata w piłce ręcznej r. organizowanych w 2020 w Łodzi.

 

  Akademicka siatkówka w Łodzi

2019-08-29
Mistrzostwa oficjalnie otworzył prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski
Andrzej Domiza, Multifoto

Na przełomie lipca i sierpnia (26 lipca – 2 sierpnia) KU AZS PŁ żył siatkówką za sprawą Akademickich Mistrzostw Europy. Była to, jak do tej pory, najbardziej wymagająca impreza międzynarodowa organizowana przez Klub. Na mistrzostwa przyjechało około 450 uczestników z 16 krajów.  Normandia - miejsce gdzie wywalczona została wolność

2019-08-20
Panorama Caen z kościołem St. Pierre
Paulina Danieluk

Wyjazd do Université de Caen Normandie na szkolenie zorganizowane w ramach programu Erasmus+ stał się początkiem mojej fascynacji tym regionem.

 

(Druga  część artykułu z 3.04.2019 pt. " Moja przygoda z mobilnością", tekst jest na stronie  https://www.zu.p.lodz.pl/wydarzenia#news566)

   Spotkanie przed AME w siatkówce

2019-07-22
Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do rektoratu PŁ
Jacek Szabela

Rektor prof. Sławomir Wiak, znany z kibicowania sukcesom naszych studentów-sportowców oraz wspierania drużyn sportowych, zaprosił do rektoratu siatkarzy i siatkarki reprezentantów Polski na Akademickie Mistrzostwa Europy. Było to uroczyste wprowadzenie zawodników w atmosferę czekającej ich międzynarodowej rywalizacji.

   Regaty w Rogantach

2019-07-15
W trakcie regat
Ewa Chojnacka

W IX Regatach o Puchar JM Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Sławomira Wiaka wzięło udział 15 załóg. Baza żeglarska w Rogantach nad jeziorem Dargin gościła żeglarzy nie tylko z naszej uczelni. Do wyścigów stanęły także załogi z Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

   Impreza na sportowo

2019-06-19
W czasie pikniku zorganizowanego przez KZ NSZZ Solidarność
Agnieszka Zajdler-Piątkowska

Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez NSZZ „Solidarność” odbył się już po raz piąty. Tym razem miał on sportowy i prozdrowotny charakter. Wydarzeniu które odbyło się w słoneczną niedzielę, patronował JM Rektor prof. Sławomir Wiak.
  Dzielą się doświadczeniami

2019-06-18
Trener Marcin Laśkiewicz i Kamil Kanas, mistrz świata z PŁ
Maciej Ciebiada

W czasie rozgrywanych w Szwecji mistrzostw świata w trójboju siłowym (3 - 15 czerwca 2019 r.) Marcin Laśkiewicz z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej przeprowadził szkolenie z zakresu wyciskania leżąc.  Nagroda Międzynarodowej Unii Cheerleadingu

2019-06-17
Przedstawiciele KU AZS PŁ z prezydentem oraz sekretarzem generalnym ICU
ICU

Przedstawiciele Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Łódzkiej na zaproszenie Międzynarodowej Unii Cheerleadingu (ICU) udali się do Orlando (USA), na Mistrzostwa Świata w Cheerleadingu. W czasie dorocznej gali otrzymali z rąk Jeffa Webba, prezydenta ICU, nagrodę International Cheer Union Leadership Award.  Wicemistrzostwo w piłce nożnej

2019-06-07
O tytule wicemistrza zadecydowały rzuty karne

Zespół Politechniki Łódzkiej po zdobyciu Akademickiego Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w piłce nożnej mężczyzn i udanym występie w półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski znalazł się w grupie 16 najlepszych zespołów akademickich. Z finałów wrócił z tytułem wicemistrza w typie uczelni technicznych, zajmując miejsca 9-12 w klasyfikacji generalnej.

 
  AMP w lekkiej atletyce

2019-05-31
mat. prasowe

W Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce zorganizowanych w Łodzi udział wzięło ponad 1300 zawodniczek i zawodników, reprezentujących nie tylko 84 uczelnie, ale również kluby zrzeszone w AZS. Zawody obserwowali trenerzy reprezentacji Polski oraz szefowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Jakie sukcesy odnieśli zawodnicy Politechniki Łódzkiej?

   Piłkarze z PŁ najlepsi w województwie

2019-04-25
Nagrodą za zwycięstwo były medale i puchar
Sławomir Ścieszko

Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w piłce nożnej mężczyzn odbyły się na boisku CHKS. Zespół Politechniki Łódzkiej zajął pierwsze miejsce i awansował do półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski zaplanowanych w połowie maja w Warszawie. MVP zawodów został Marcin Kacela z PŁ.

   Niepełnosprawni atleci na Politechnice Łódzkiej

2019-01-24
Mistrz Europy Marek Tyrkacz
Cezary Kanas

Podnoszenie ciężarów to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, że zawodnicy ze schorzeniami narządu ruchu wyciskają sztangę leżąc na ławeczce. Od 7 lat na pomoście Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej podziwiamy rywalizację tych sportowców na międzynarodowym turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc.

  Sukcesy pływaków z PŁ

2019-01-15
Zawodniczki i zawodnicy z wyczynowej sekcji pływackiej KU AZS PŁ zdobywają medalowe miejsca w prestizowych zawodach
Jacek Szabela

Rektor prof. Sławomir Wiak spotkał się z grupą pływaków z sekcji wyczynowej KU AZS Politechniki Łódzkiej. Była to miła okazja do podsumowania ich udanego startu w mistrzostwach Polski, najważniejszej imprezie w sezonie zimowym.

 
  Punkty na wyjeździe

2018-12-17
Drużyna unihokeja AZS Politechniki Łódzkiej
Jacek Szabela

Weekend 15-16 grudnia był udany dla naszej drużyny unihokeja AZS Politechniki Łódzkiej. Zespól zainkasował kolejne punkty na swoje konto, wygrywając dwa wyjazdowe mecze - 3:8 oraz 7:13 - przeciwko ULKS Józefinie.

   Podsumowanie sportowego roku w PŁ

2018-12-17
Najlepsi sportowcy w plebiscycie KU AZS PŁ
Andrzej Domiza

Gala Sportu Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Łódzkiej była spotkaniem podsumowującym sukcesy sportowe i organizacyjne minionego roku. Podziękowano partnerom wpierającym działalność Klubu, wręczono Odznaki AZS. Ogłoszone zostały wyniki plebiscytu na 10 najlepszych sportowców roku wybranych w plebiscycie. Wygrała zawodniczka sekcji karate KU AZS PŁ Dorota Banaszczyk.

 
  Dziecięcy wernisaż

2018-11-22
W spotkaniu wziął udział dziekan prof. Marek Lefik
Urszula Cała

W przeddzień Święta Niepodległości na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska zorganizowano wystawę prac plastycznych dzieci pracowników wydziału.

 

  Nagrody za AMŚ

2018-10-31
Od lewej: prezes AZS Alojzy Nowak, Przemysław Jagielski, Patrycja Cyniak, Konrad Szumigaj, wiceprezes AZS Marian Dymalski
Michał Walusza

Gala Sportu Akademickiego, podsumowująca sezon 2017/2018 odbyła się 25 listopada 2018 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach. Politechnika Łódzka została doceniona za perfekcyjną organizację mistrzostw rangi światowej.  Wypływali Puchar Rektora

2018-10-31
Grupa medalistów zawodów
arch. Barłomieja Lasska

Przez cały dzień w Zatoce Sportu PŁ trwały zmagania najlepszych zawodników Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Pływackiego. Na olimpijskim basenie odbyły się 2. zawody pływackie o Puchar Jego Magnificencji Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Sławomira Wiaka.

   Sztanga Niepełnosprawnych z PŁ

2018-10-29
od lewej: wieloletni uczestnik zawodów Zbigniew Merlak, rekordzistka Polski Justyna Kozdryk, Marcin Laśkiewicz z PŁ, Mariusz Oliwa - trener kadry Polski
Cezary Kanas

We Wrocławiu po raz 38. odbył się międzynarodowy turniej osób niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc. Od 8 lat na zaproszenie władz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” na turnieju obecna jest Politechnika Łódzka, reprezentowana przez Marcina Laśkiewicza, wykładowcę i trenera trójboju siłowego.  Dobry start pływaków

2018-10-29
Kolejne zawody w cyklu Grand Prix odbędą się w Zatoce Sportu PŁ
Jacek Szabela

W ostatni weekend października zawodnicy wyczynowej sekcji pływania walczyli na pierwszych w sezonie zimowym zawodach z cyklu Grand Prix Polski, które odbyły się na pływalni w Oświęcimiu. Siedmioosobowa drużyna z KU AZS PŁ osiągała obiecujące wyniki na początku sezonu zimowego.

 
  Otwarcie Muzeum Sportu

2018-10-19
"Stadionowa" część wystawy
Ewa Chojnacka

Nowa ekspozycja „Muzeum Sportu - Szybciej, wyżej, mocniej” została otwarta w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. W ten sposób zakończył się dwuletni okres przerwy w funkcjonowaniu Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi.

 

  Kronikarska historia Politechniki Łódzkiej

2018-08-21
Archiwalne zdjęcie auli im. A. Sołtana , która do dziś jest miejscem wielu uroczystości

Badanie historii sprzed kilkudziesięciu lat to praca wymagająca czasu, skrupulatności kronikarza oraz zacięcia dokumentalisty. Tym bardziej doceniamy pracę, jaką pan Czesław Żyliński włożył w stworzenie jedynego w swoim rodzaju dzieła, publikacji bazującej na informacjach, które pojawiały się w dawnej prasie, przedstawiającej pierwsze lata Politechniki Łódzkiej.  W oczekiwaniu na AMŚ w piłce ręcznej

2018-08-20
Patrycja Cyniak z KU AZS PŁ z flagą FISU otrzymaną z rąk prezesa Chorwackiej Federacji Sportu Akademickiego
KU AZS PŁ

Pierwszy tydzień sierpnia minął w Rijece (Chorwacja) pod znakiem piłki ręcznej.  Miasto gościło najlepszych sportowców-studentów na Akademickich Mistrzostwach Świata. Imprezę obserwowała również reprezentacja KU AZS Politechniki Łódzkiej, który zawody te zorganizuje w 2020 roku.  W sztuce trzeba bronić prawdy

2018-07-13
Krzysztof Zanussi
Jacek Szabela

Pod tym tytułem odbyło się ostatnie przed wakacjami Czwartkowe Forum Kultury, którego gościem był Krzysztof Zanussi.. Na spotkanie z artystą przyszło wielu łodzian, którzy wypełnili Salę Widowiskową PŁ.

Zanussi jest nie tylko reżyserem, ale też scenarzystą, producentem, pedagogiem i filozofem, a przy tym niezwykle interesującym mówcą.


  Szczypiorniści u rektora

2018-06-22
Trenerzy i zawodnicy Mistrzów Polski Juniorów Młodszych w piłce ręcznej goscili w PŁ
Jacek Szabela

Piłkarze ręczni klubu Politechnika Anilana Łódź to w części studenci Politechniki Łódzkiej, a ci młodsi trenujący w UKS Anilana to potencjalni kandydaci na studia. Uczelnia kibicuje ich sukcesom i dopinguje, wspierając działania Klubu.  Ze sportową wizytą

2018-06-18
Przed rektoratem PŁ: (od lewej) prezydent Adam Kiss z małżonką, prorektor prof. Ireneusz Zbiciński i Przemysław Jagielski KU AZS PŁ
Paulina Urbanek

W Politechnice Łódzkiej gościli prezydent Węgierskiej Federacji Sportu Akademickiego Adam Kiss oraz prezydent Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego Adam Roczek. Wizyta była efektem współpracy polskich i węgierskich federacji sportowych, która w ostatnim okresie zaowocowała porozumieniem na rzecz organizacji Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich - EUSA Universities Games.

  Liga Mistrzów sztangi

2018-01-11
Złota drużyna PŁ w klasyfikacji drużynowej student
Kamil Kamas

Na pomoście Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej odbył się I rzut 7. edycji międzynarodowego turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc - International Bench Press League Puchar Dyrektora Centrum Sportu.

ip


  Fit Fabric w Zatoce Sportu

2018-01-09
Zasady współpracy PŁ i sieci Fit Fabric określa umowa podpisana na początku stycznia 2018 roku..
Jacek Szabela

Spółka Fit Fabric otworzy swój klub na terenie Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej Zatoka Sportu. Dzięki temu sportowcy zyskają możliwość treningu w czasie przygotowań do startów w zawodach.

  Sztangiści na podium

2017-11-02
Trener Marcin Laśkiewicz i wychowanek Cezary Kanas
Kamil Kamas

Medalowymi sukcesami zakończył się start zawodników Politechniki Łódzkiej w VII Mistrzostwach Polski IPF w klasycznym wyciskaniu sztangi leżąc. Na starcie stanęło ponad 220 zawodników z całej Polski.  Zaangażowani w World Games

2017-11-02
Sportowcy PŁ, zawodnicy karate, na the World Games
arch. AZS PŁ

Światowe Igrzyska Sportowe The World Games były największym tegorocznym wydarzeniem sportowym. Troje studentów PŁ reprezentowało Polskę, startując w Karate WKF. W organizacji igrzysk rozegranych we Wrocławiu pomagała 23 osobowa studentów z Klubu Uczelnianego AZS PŁ.  Sędziowali mundurowych siłaczy

2017-10-24
Trener Marcin Laśkiewicz (pierwszy z prawej) i jego podopieczni: Kamil Kanas i Patryk Reński sędziowali zawody siłaczy ze służb mundurowych
Cezary Kanas

Centrum Sportu PŁ miało znaczący udział w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w klasycznym wyciskaniu sztangi leżąc, które odbyły się we Wrocławiu. Zamiast mundurów nasi przedstawiciele przywdziali stroje sędziowskie.  Jubileusz Czwartkowego Forum Kultury

2017-09-25
Jednym z gości Czwartkowego Forum Kultury był popularny dziennikarz Maciej Orłoś
Jacek Szabela

10 lat temu, 18 października 2007 roku, zorganizowane zostało pierwsze spotkanie w ramach Czwartkowego Forum Kultury. Dziś wieczory spędzone z wybitnymi ludźmi kultury, nauki czy polityki to wydarzenia ważne dla społeczności Politechniki Łódzkiej, w których uczestniczą także osoby spoza naszej Uczelni.
  ZNP dla dzieci

2017-09-19
Dzieci odwiedziły Legoland w Niemczech
Piotr Słoma

W tym roku w ramach Dnia Dziecka Związek Nauczycielstwa Polskiego w PŁ zaprosił wszystkie dzieci na trzy filmy: Smerfy, Gru, Dru i Minionki i Auta 3. Jak co roku, dzieci członków Związku otrzymały paczki ze słodkościami, ale były też inne atrakcje.  Santander inspiruje kobiety

2017-07-13
Uczestniczki programu W30 spotkały się grup spotkały się na kampusie w University of California Los Angeles
arch. autorki

Liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach akademickim i w zarządach firm w Stanach Zjednoczonych i na świecie jest niewystarczająca, Bank Santander realizuje programy globalne Developing Women Leaders in University Administration.