Liczy się przełomowość i innowacyjność badań

2024-03-15
Prof. Piotr Sankowski był gościem Research Week w Politechnice Łódzkiej
Jacek Szabela

Profesor Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitny informatyk i zdobywca prestiżowych grantów ERC, był gościem Research Week w Dniu Nauki i Projektów. W rozmowie z „Życiem Uczelni” mówi m.in. o badaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji prowadzonych w IDEAS NCBR, którego jest prezesem oraz o tym, jak ważna jest promocja osiągnięć naukowych.

eXcape – nowy projekt zespołu Voxel Research Lab oficjalnie rozpoczęty

2024-03-14
Spotkanie partnerów projektu w PŁ
zdj. organizatora

W drugim tygodniu marca obfitującym w Politechnice Łódzkiej  w wiele  wydarzeń, odbyło się dwudniowe inauguracyjne spotkanie (Kick-off) projektu eXcape realizowanego przez zespół Voxel Research Lab - naukowców z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych.

Nowe centrum kształcące logistyków

2024-03-13
Partnerzy biorący udział w pierwszym spotkaniu Zespołu Zarządzającego Projektem
mat. projektu

Wydział Organizacji i Zarządzania PŁ jako partner projektu „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie Logistyki z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim” uczestniczył będzie w wartym 12 mln złotych przedsięwzięciu, skoncentrowanym na stworzeniu nowej placówki w systemie oświaty. Jej otwarcie jest zaplanowane w styczniu 2025 roku.

Doktorat na emeryturze, dlaczego nie?

2024-03-07
W czasie obrony dr. Stanisława Prusia
arch. Wydziału TMiWT

W wieku, gdy wielu myśli o zasłużonym odpoczynku, dr Stanisław Pruś zdecydował się na wybór zupełnie innej ścieżki, która nie jest oczywista, a z pewnością mogłaby przerazić wielu młodych i początkujących naukowców. Po dekadach pracy w przemyśle, zdecydował się na powrót do świata związanego z uczelnią, by, wykonując doktorat sprawdzić swoje przypuszczenia i teorie, które powstały w ciągu wielu lat pracy z barwnikami.

Obrona doktoratu po latach: historia, wyjątkowość, inspiracja

2024-03-07
W czasie obrony dr. Stanisława Prusia
arch. Wydziału TMiWT

Co roku w Politechnice Łódzkiej kilkadziesiąt osób uczestniczy w promocjach doktorskich, wyjątkowym wydarzeniu, podczas którego naukowcy otrzymują swoje zasłużone dyplomy. Rozmawiam ze Stanisławem Prusiem, który w lutym obronił pracę doktorską, a to co go wyróżnia w gronie nowych doktorów to lata, które ma już za sobą. Do pracy naukowej wrócił, będąc już na emeryturze. Niech ten artykuł będzie inspiracją dla wszystkich, którzy pragną kontynuować swoją naukową podróż, niezależnie od wieku czy statusu emerytalnego.

Sprawdzą swoje umiejętności z angielskiego, także technicznego

2024-03-05
Olimpiada Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich - edycja 2023
arch. autorki

Będzie to już V edycja Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich. W roku szkolnym 2023/2024 Olimpiada promuje treści z zastosowaniem języka specjalistycznego związanego z szeroko pojętą branżą budowlaną, architektoniczną i ochroną środowiska. Jest ona adresowana do uczniów i nauczycieli w całej Polsce. W tej chwili (4 marca) nauczyciele z 65 placówek zgłosili około 1500 uczniów.

Certyfikat doskonałości kształcenia

2024-03-04
Studenci na zajęciach laboratoryjnych
Jacek Szabela

Kierunki: technologia chemiczna i energetyka zostały szczególnie docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną. Oba otrzymały Certyfikat Doskonałości Kształcenia. Jest to prestiżowe wyróżnienie, którego podstawą jest pozytywna ocena programowa na 6 lat poparta dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów.