Studenci

  Mistrzyni zimowego pływania

2019-11-05
Ola Bednarek powiększyła kolekcję medali w zawodach Pucharu Świata

Ola Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej w PŁ, odniosła kolejny sukces w zimowym pływaniu. Z pierwszego etapu Pucharu Świata w Zimowym Pływaniu, który odbył się 1-2 listopada 2019 r. w Jelgavie na Łotwie Ola wróciła z pięcioma medalami. W zawodach wzięło udział 230 pływaków z 21 krajów.

  Dofinansowanie dla najlepszych

2019-10-21
super oszczędny bolid Eco Arrow

W programie Najlepsi z najlepszych! 4.0. wspierającym aktywność naukową wybitnie uzdolnionych studentów aż 8 projektów z Politechniki Łódzkiej uzyskało dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Dzięki temu młodzi naukowcy będą mogli wziąć udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach, zawodach i konferencjach.

  Plastikowe odpady zamienione w filament

2019-07-29
Aleksandra Gzowska i Filip Mikołajczyk, ich wynalazek został nagrodzony w konkursie ClimateLaunchpad 2018
Jacek Szabela

Coraz większa liczba produktów obecnych na rynku zawdzięcza swoje powstanie między innymi technologii druku 3D, zaś ona sama stała się wystarczająco osiągalna cenowo, by pojawić się w wielu domach. Zaprojektowane przez nas urządzenie produkujące materiał do druku 3D w warunkach domowych wykorzystuje plastikowe odpady.

  Trzykrotne podium dla Raptorsów

2019-06-12
W czasie Droniady 2019. Przygotowania do startów.
zespół Raptors

 

Zespół Raptors ze Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR zajął 3. miejsce w czerwcowych zawodach Droniada 2019. Konkurs dla zespołów akademickich związany był z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji w misjach specjalnych.

 

  Wavy zbiera "kokosy"

2019-05-31
lokalizator dla nurków

Po sukcesach w konkursie Imagine Cup projekt Wavy jest cały rozwijany przez projektantów - studentów Politechniki Łódzkiej. Ostatnio otrzymał nagrodę w konkursie organizowanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą.
  Tydzień juwenaliów Politechniki Łódzkiej

2019-05-27
mat. promocyjny

Samorząd Studencki Politechniki Łódzkiej po raz kolejny organizuje Juwenalia Politechniki Łódzkiej. To świetna okazja do zabawy i świętowania przed sesją egzaminacyjną, najcięższym okresem w roku akademickim.. Finałem tygodnia wydarzeń promujących kulturę studencką będą dwa dni koncertów w kampusie Politechniki Łódzkiej. Tegoroczne hasło juwenaliowe: W Łodzi magię się studiuje, Polibuda dziś baluje.

   Dźwiękowa wizytówka PŁ

2019-05-23
Prezent dla SR Żak od klubu PŁazik
Jacek Szabela

Studenckie Radio Żak to najstarsza w Polsce rozgłośnia akademicka. W tym roku świętuje swoje 60. urodziny. Radio wyszkoliło szereg znanych dziś dziennikarzy, wielu z nich było obecnych na uroczystej Gali inaugurującej urodziny Żaka. Włączyli się też do realizacji 60-godzinnej urodzinowej ramówki, która rozpoczęła się 17 maja o godzinie 15:00 a zakończyła 20 maja o 3:00.
  Inteligentne ule w kampusie PŁ

2019-05-10
logo projektu

W czasie ostatnich 20 lat odnotowano dramatyczny spadek populacji pszczoły miodnej (Apis Mellifera), w szczególności w Ameryce Północnej, Chinach i większości krajów Europy. Choć głównej przyczyny tej sytuacji upatruje się w intensywnym rolnictwie i masowym stosowaniu pestycydów, to nie do końca jednak wiadomo, czym to zjawisko jest spowodowane. Na wydziale EEIA powstał zespół, który pracuje nad wczesnym wykrywaniem chorób pszczelich rodzin i nad monitorowaniem warunków ich życia realizując projekt Intelligent Hive.

  Mamy nowy Regulamin Studiów

2019-05-08
mat. promocyjny

Senat Politechniki Łódzkiej uchwalił 24 kwietnia 2019 r. treść nowego Regulaminu Studiów, który obowiązywać będzie od 1 października 2019 r. Jest to ważny element wdrażania reformy szkolnictwa wyższego w naszej uczelni i stanowi formalne wypełnienie zapisów Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Nowa Ustawa wygasza z dniem 30 września 2019 r. funkcjonowanie dotychczas obowiązujących regulaminów i zobowiązuje uczelnie do przyjęcia nowych, zgodnych z Ustawą.  Łódzki Test Informatyków

2019-05-07
Plakat Łódzkiego Testu Informatyków

Swoje umiejętności w dziedzinie IT sprawdzało 220 studentów trzech uczelni: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności. Wyniki Łódzkiego Testu Informatyków poznaliśmy na uroczystości wręczenia nagród zorganizowanej w sali kinowej Centrum Technologii Informatycznych PŁ.

   Po co ta matematyka

2019-05-06
Gadżety konferencji
Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Na Wydziale EEIA odbyła się pierwsza Konferencja Zastosowań Matematyki MathUp. Studenci drugiego i trzeciego roku przedstawiali zastosowania matematyki „pierwszakom”. Było to kolejne, po Dniu Wydziału EEIA, wydarzenie przygotowane przez studentów dla studentów. Tym razem położono nacisk na ich rozwój naukowy.

 


  Nowi studenci z zagranicy

2019-03-04
Do IFE przyjechała kolejna grupa zagranicznych studentów
Jacek Szabela

Zagraniczni studenci co roku spędzają w Politechnice Łódzkiej jeden lub dwa semestry. Społeczność Politechniki Łódzkiej zasiliła kolejna międzynarodowa grupa studentów z wymiany.

W tym roku na semestr letni 2019 do naszej uczelni przybyło niemal 200 reprezentantów różnych krajów z Unii Europejskiej i spoza Unii.
  Czas na Murmańsk i Manhattan

2019-02-22
Aleksandra Bednarek przekazała certyfikat przepłynięcia kanału Catalina na ręce prorektora ds. studenckich dr hab. Witolda Pawłowskiego, prof. PŁ
Jacek Szabela

Aleksandra Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale EEIA uprawia nietypowy sport. Pływa na wodach otwartych, nie tylko latem, ale także zimą. Na obie pory roku ma zaplanowane ambitne wyzwania.

 


  Kolejny rok współpracy

2018-12-05
Corning Day wzbudził duże zainteresowanie studentów
Filip Podgórski

Na Politechnice Łódzkiej odbył się Corning Day. Rektor uczelni prof. Sławomir Wiak oraz Mariusz Bielawski, dyrektor Corning Optical Communications Polska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze sieci 5G. Studenci usłyszeli o możliwościach rozwoju kariery zawodowej oferowanych przez firmę.

 


  Nominowane w plebiscytach

2018-11-29
Dorota Banaszczyk
Filip Podgórski

Mistrzyni świata w karate i pływaczka uprawiająca ten sport na otwartych wodach osiągnęły w ostatnim czasie znaczące sukcesy. Ich wyniki dostrzegły polskie i zagraniczne rankingi. Obie dziewczyny są studentkami Politechniki Łódzkiej i tak się złożyło, że wybrały ten sam kierunek - inżynierię biomedyczną. Do końca roku czekają na głosy kibiców.


  Z Erasmusem w świat

2018-11-08
Grupa uczestników EPS z opiekunami (wśród nich Katia, studentka z Rosji)

W Rostowie i Taganrogu czekało mnie iście królewskie przyjęcie – Uniwersytet oddelegował po mnie samochód i bardzo miłą opiekunkę (…). Gdy zasygnalizowałem potrzebę pogłębienia znajomości języka rosyjskiego, po dwóch tygodniach byłem już na zajęciach kursu dla cudzoziemców i to bez żadnych dodatkowych formalności.

Tak wspomina początki swojego pobytu na stypendium Erasmus+ w Południowym Uniwersytecie Federalnym w Rosji Marcin Witkowski - student Zarządzania i Inżynierii Produkcji.

  Podium w Japonii dla ratunkowego robota Raptorsów

2018-10-23
Ramię robota w akcji
arch. Raptors

World Robot Summit to jedno z największych wydarzeń robotycznych w Japonii. W trzech halach Tokio Big Sight odbyły się targi technologiczne oraz międzynarodowy konkurs robotów, mających służyć ludziom. Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej zajęła 2. miejsce w kategorii Disaster Robotics - Plant Disaster Prevention. Studenci pokonali 9 drużyn z całego świata.

   Spełnione marzenie

2018-10-18
W czasie stażu w USA

Firma Raytheon, dostawca systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, gościła siedmioro polskich studentów na dwumiesięcznych praktykach w fabryce w USA. Jedną ze stażystek była Marta Knapkiewicz z Politechniki Łódzkiej.

 


  Konkursy łazików marsjańskich

2018-09-26
Łazik z Politechniki Łódzkiej zbiera laury w światowych konkursach

Jesteśmy drużyną Raptors z koła naukowego SKaNeR przy Instytucie Automatyki. Studiujemy na różnych kierunkach - od automatyki i robotyki, przez informatykę do inżynierii kosmicznej. Współpracujemy też z doktorantami z Wydziału Nauk Geograficznych UŁ.

Uczestniczymy w konkursach University Rover Challenge (URC) - największym na świecie amerykańskim konkursie robotów marsjańskich oraz w European Rover Challenge (ERC) organizowanym w Polsce.
  Z myślą o nurkach

2018-08-28
Zespół w siedzibie Microsoft. Od lewej: Michał Andrzejczak, Jakub Wujek, Artur Seliga, Damian Perydzeński, Marcin Lenarczyk, Jarosław Andrzejczak

W tym roku do konkursu Microsoft Imagine Cup zgłosiło się kilkanaście tysięcy zespołów z całego świata. Do finałów odbywających się w Seattle w Stanach Zjednoczonych zakwalifikowano 49 projektów, w tym jeden z Polski.

   Nowy dom dla maluchów

2018-08-27
Dzieci wróciły po wakacjach do odnowionego domu
Piotr Binias

 

Studenci budownictwa Politechniki Łódzkiej i wolontariusze z całej Polski wyremontowali w czasie wakacji Dom Dziecka dla Małych Dzieci przy ulicy Lnianej 9 w Łodzi. Dwa tygodnie wytężonej pracy dały znakomite efekty.
  Uznanie dla kolekcji ubiorów i tkanin

2018-07-31
Laureatka pierwszej nagrody Anna Hasiak, obok przewodnicząca komisji konkursowej prof. Dorota Sak oraz burmistrz miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk
A.Owczarek

Z licznego grona 24 kolekcji dwie zrealizowane przez studentki Wzornictwa z Politechniki Łódzkiej znalazły się na podium w konkursie O złoty guzik Boruty w Łęczycy. Ozdobą wydarzenia były też kolekcje tkanin.
  Studenckie pomysły dla Konstantynowa

2018-07-27
Gratulacje odbierają laureatki pierwszej nagrody, od lewej: Zuzanna Kowalczyk, Patrycja Kołaczyńska, Marta Krawczyk
Katarzyna Bernatek-Bączyk

Miasto Konstantynów Łódzki i Zespół Podstaw Projektowania Architektonicznego Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ zaproponowali studentom architektury udział w konkursie „Pomysł na tramwaj…”  Ekstremalne wyzwania

2018-07-27
Aleksandra Bednarek
arch. prywatne

Aleksandra Bednarek jest studentką inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Skończyła pierwszy rok studiów. W czasie wakacji podjęła się z sukcesem realizacji niezwykłego projektu związanego z jej pozanaukowa pasją, czyli pływaniem na wodach otwartych, dyscypliną, o której w Polsce niewiele się mówi.

   Nagrodzona rewitalizacja

2018-07-23
Ruinę pałacu pozostała zachowana jako świadek historii tego miejsca, ale studenci wkomponowali w nią małą kawiarenkę, która nadaje temu miejscu nową funkcję.

Studenci architektury z Politechniki Łódzkiej wygrali konkurs na adaptację ruin zabytkowego pałacu w miejscowości Radacz. Nagrodzony projekt powstał w ramach zajęć z konserwacji zabytków.

   Najlepszy z polskich eco-bolidów

2018-07-11
Arrow 3.0 z Politechniki Łódzkiej
arch. Iron Warriors

Zawody Shell Eco-marathon Europe 2018 odbyły się w Londynie w pierwszym tygodniu lipca. W 34. edycji imprezy wystartowało ponad 140 zespołów z 24 krajów świata. Z Polski wzięło udział 7 zespołów, wśród nich Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej.

   Dziesiąty finał

2018-07-11
W czasie konkursowych zmagań
Jacek Szabela

Pierwszy konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych odbył się w 2009 roku w Instytucie Informatyki Wydziału FTIMS PŁ. Wystartowało wtedy 5 zespołów złożonych ze studentów IV roku. Ich zadaniem było stworzenie wersji demonstracyjnej gry typu RPG. Gry powstały w ramach zajęć prowadzonych przez Zespół Grafiki Komputerowej i Multimediów.

   Inteligentne rozwiązania dla niepełnosprawnych

2018-07-05
Członkowie zespołu, od lewej: Michał Żołdak, Zofia Durys, Fernando Espinosa (Hiszpania), Natalia Jędrzejczak

Projekt PBL (Problem Based Learning) jest przedmiotem na czwartym semestrze każdego kierunku prowadzonego na International Faculty of Engineering PŁ. Polega na losowym dobraniu międzynarodowych grup 4-5 studentów i postawieniu przed nimi problemu, z którym nie spotkali się nigdy wcześniej. Taki projekt rozwija również umiejętności pracy w grupie.

  Chatboty pod patronatem Accenture

2018-06-25
Prezentacja projektów
Agnieszka Garcarek

W ramach zajęć Modelowanie i analiza systemów informatycznych studenci informatyki opracowali chatboty, czyli programy komputerowe prowadzące konwersację z użytkownikiem, pomocne w obsłudze sklepu internetowego. Projekty zostały zrealizowane w ramach współpracy partnerów z Klastra ICT Polska Centralna - Politechniki Łódzkiej oraz firmy Accenture, giganta z sektora doradztwa i IT.
  Sukces studentek architektury

2018-05-14
Autorki zwycięskiego projektu: Patycja Pałągiewicz (z lewej) i Marta Wróbel oraz ich opiekun dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski.
Agnieszka Karolak, Szkoła Architektury w Grenoble

Patrycja Pałągiewicz i Marta Wróbel, studentki III roku architektury Politechniki Łódzkiej zdobyły pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Studenckim Konkursie Urbanistyczno-Architektonicznym La ville à la limite de la métropole - Miasto na granicy metropolii. Konkurs towarzyszył 22. Spotkaniom Sieci Szkół Architektonicznych Francuskich oraz z Europy Centralnej i Wschodniej – REA.
  Sukces na Olimpiadzie Językowej

2018-04-19
Przygotowania studentów do Olimpiady wspierała mgr Joanna Łyżwa. Na zdj. w czasie zajęć w CJ PŁ
Piotr Masłocha

Studenci Politechniki Łódzkiej znaleźli się w gronie laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Uczelni Technicznych. 

Zofia Kifer, studentka I roku na kierunku Biotechnology zajęła w finale drugie miejsce, a jej kolega z IFE - Andrzej Grabowski, student II roku na kierunku Computer Science zajął miejsce czwarte.  W finałach światowych Imagine Cup

2018-04-19
W finałach krajowych Politechnikę Łódzką reprezentowało kilka drużyn, a organizatorów wspierali studenci PŁ z Grupy .NET
arch. IWP/ Konrad Obidziński

Zespół Wavy, czyli studenci z Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej, zwyciężyli w finałach krajowych konkursu Imagine Cup. Teraz będą reprezentować Polskę w finale światowym w amerykańskim Seattle.

   Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej

2018-02-13
Dyrygentem od początku istnienia orkiestry jest prof. Ryszard Jan Osmoliński
Jacek Szabela

AOPŁ powstała w październiku 2005 r. z inicjatywy ówczesnego rektora PŁ prof. Jana Krysińskiego i pani mgr Grażyny Sikorskiej. Dyrygentem od początku istnienia orkiestry jest prof. Ryszard Jan Osmoliński – skrzypek, dyrygent, pedagog, zasłużony dla kultury i oświaty polskiej oraz laureat międzynarodowych konkursów muzycznych. Asystentem dyrygenta jest Piotr Wójcik - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi.


  PoliSocjal

2017-12-06
System PoliSocjl ułatwia studentom ubieganie się o stypendium socjalne.
freepik

System pomocy materialnej na uczelniach jest niezwykle istotny dla wszystkich studentów będących w trudnej sytuacji materialnej. Dla wielu młodych osób jest elementem umożliwiającym podjęcie studiów. Samorząd Studencki PŁ chce skutecznie ułatwić studentom ubieganie się o stypendium socjalne.

  Diamentowy Grant

2017-11-22
Diamentowy Grant trafił do najlepszych.
Piotr Rakowski

W szóstej edycji programu Diamentowy Grant przyznano stypendia 83 uzdolnionym studentom-naukowcom. Finansowanie na projekty badawcze otrzymało czterech studentów z Politechniki Łódzkiej.

  Prestiżowa nagroda dla młodych architektów

2017-11-02
Małgorzata Mader, świeżo "upieczona" pani architekt wygrała europejską edycję konkursu LafargeHolcim Awards 2017
mat. LafargeHolcim Foundation

Małgorzata Mader, doktorantka na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ zajęła pierwsze miejsce w europejskiej edycji konkursu LafargeHolcim Awards 2017. Zwyciężyła w kategorii Next Generation, obejmującej osoby przed trzydziestym rokiem życia.

  Projekty przyszłości w PŁ

2017-09-28
Uczestnicy Szkoły Letniej Inclusive Communities. Urban Product Design for the Future
Andrew Quinn

Dużym sukcesem zakończyła się Szkoła Letnia Inclusive Communities. Urban Product Design for the Future, która odbyła się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ.