Roboty, drony i ich sukcesy

03-12-2018

Międzynarodowe zawody Sumo Challenge 2018, które Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR zorganizowało w tym roku już po raz jedenasty, zainspirowały do podsumowania bardzo udanego roku pracy.

Sukcesy naszych robotów zaczęły się na międzynarodowych zawodach robotów Robotic Arena organizowanych na Politechnice Wrocławskiej. Robot autorstwa Małgorzaty Prociów (prezes Koła) i Pawła Rogowskiego był bezkonkurencyjny w kategorii LineFollower Enhanced i zajął 3. miejsce w kategorii LineFollower Light. Wiosną dołączył do nich Tomasz Smaż i podczas zawodów Robomaticon w Warszawie drużyna zajęła 1. miejsce w kategorii Line Follower Enhanced z turbiną, 2. miejsce w kategoriach Line Follower Enhanced oraz Death Race oraz 3. miejsce w kategorii Line Follower.

Robot autorstwa Małgorzaty Prociów i Pawła Rogowskiego zajął 1. miejsce w kategorii LineFollower Enhanced Robot autorstwa Małgorzaty Prociów i Pawła Rogowskiego zajął 1. miejsce w kategorii LineFollower Enhanced

W semestrze letnim SKaNeR przeprowadził dla studentów warsztaty robotyczne, których zwieńczeniem był wyjazd na 3-dniowe zawody. Tam część naszej reprezentacji zaczęła zmagania w hackathonie robotycznym, organizowanym w ramach Bałtyckich Bitew Robotów w Gdańsku. Zbudowany przez nich robot do walki zajął 3. miejsce w wielkiej bitwie. Po 2 dniach zaciętej rywalizacji reszta SKaNeR’owiczów także była na podium: 3. miejsce w kategoriach Linefollower Enhanced oraz Micro Sumo (roboty wykonane przez Małgorzatę Prociów i Pawła Rogowskiego), 2 miejsce w Nano Sumo (robot wykonany przez Stanisława Puławskiego).

W listopadzie odbyła się w Zatoce Sportu PŁ nasza największa impreza, czyli Sumo Challenge. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba trzystu zawodników. Przygotowanych zostało ponad dwieście pięćdziesiąt unikatowych konstrukcji. Roboty startowały w dziewiętnastu kategoriach, z których największym zainteresowaniem cieszyły się ABB Sumo oraz Lego Sumo. W czasie zawodów trwał dziewięciogodzinny hackathon Robots for Smart Cities. Drugi dzień był całkowicie poświęcony wyścigom dronów.

W ramach Koła SKaNeR działa również drużyna Raptors, zajmująca się budową robota lądowego. (więcej na ten temat w artykule Raptorsi na podium). Obecnie drużyna przygotowuje się do zawodów w Hiszpanii, została też zaproszona na japońskie zawody robotów ratunkowych w 2020 r.

Drużyna Raptors ma również sekcję dronów, która zajęła 1. miejsce na zawodach Droniada 2018 w Krakowie! Członkowie Koła (Przemysław Dawid, Damian Szewczyk, Wiktor Sucharzewski, Mateusz Kubat, Piotr Łuczak, Paweł Smyczyński) zaprezentowali autorski system antykolizyjny dla dronów latających autonomicznie oraz autorskie konstrukcje pojazdów latających. Istotnym punktem konkursu była ocena możliwości współpracy dronów z regularnym cywilnym ruchem lotniczym, który nie został wstrzymany na lotnisku, gdzie odbywały się zawody.