O fizyce papieru

23-11-2018

Instytut Papiernictwa i Poligrafii zorganizował Seminarium Progress in Paper Physics. To międzynarodowe wydarzenie naukowe o wieloletniej tradycji gościło w PŁ po raz pierwszy.

Sympozjum odbywa się co dwa lata w różnych uczelniach świata. Patronem tego wydarzenia jest Amerykańskie Stowarzyszenie Papierników TAPPI. W łódzkim seminarium uczestniczyło 89 osób z 14 krajów.

Referat wygłasza dr hab. Konrad Olejnik z IPiP, za katedrą prof. D. Steven Keller z Miami University Referat wygłasza dr hab. Konrad Olejnik z IPiP, za katedrą prof. D. Steven Keller z Miami University

foto: Maria Bieńkowska

Program obejmował 33 referaty oraz sesję plakatową. Naukowcy Instytutu Papiernictwa i Poligrafii przygotowali 5 prezentacji i dwa postery.

Fizyka papieru obejmuje zagadnienia badawczo-aplikacyjne różniące się skalą (od poziomu cząsteczek poprzez mikrostruktury aż do makrostruktur), zakresem badanych właściwości oraz przeznaczeniem wyników badań. O zainteresowaniu tematyką konferencji świadczyły ożywione dyskusje po każdej prezentacji oraz w przerwach.

Zwiedzanie laboratoriów Instytutu Papiernictwa i Poligrafii było okazją do rozmów o współpracy z parterami biorącymi udział w seminarium. Pracownicy Instytutu nawiązali nowe kontakty zagraniczne z największymi ośrodkami naukowymi prowadzącymi badania nad materiałami włóknistymi otrzymywanymi z naturalnych włókien celulozowych.

Goście sympozjum komplementowali udaną organizację części naukowej oraz imprez towarzyszących. Uczestnicy odbyli wycieczkę po Łodzi zabytkowym tramwajem, zjedli kolację w Browarze Księży Młyn oraz wysłuchali koncertu kwartetu smyczkowego w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Kolejne seminarium odbędzie się w Finlandii.