Życie Uczelni nr 150

  Finał Olimpiady LangTech 2019

2019-11-14
Organizatorzy Olimpiady i rektor PŁ, który zachęcał młodzież do realizacji marzeń i wyzwań

W Centrum Językowym odbył się 9 listopada 2019 r finał I Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla szkół średnich LangTech 2019. Jej zorganizowanie było dużym wyzwaniem dla naszego Centrum ze względu na dużą liczbę uczestników i ogólnopolski zasięg. Gala zamykająca pierwszą edycję pokazała, że Olimpiada Langtech osiągnęła sukces.

 
  W chmurach z liczbami

2019-11-08
Jestem w powietrzu, czy uda mi się dotrzeć do celu i wylądować?
Jacek Szabela

W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej została otwarta pracownia Pop-up Newton Room, pierwsza tego typu w Polsce. Nowoczesne laboratorium, specjalnie przygotowane stanowiska pracy i mini-aula wykładowa reprezentują tzw. Newton Concept. Metodę tę opracowała norweska fundacja non-profit FIRST Scandinavia. Pracownia w naszej szkole dotyczy dziedziny awiacji.

 
  Mistrzyni zimowego pływania

2019-11-05
Ola Bednarek powiększyła kolekcję medali w zawodach Pucharu Świata

Ola Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej w PŁ, odniosła kolejny sukces w zimowym pływaniu. Z pierwszego etapu Pucharu Świata w Zimowym Pływaniu, który odbył się 1-2 listopada 2019 r. w Jelgavie na Łotwie Ola wróciła z pięcioma medalami. W zawodach wzięło udział 230 pływaków z 21 krajów.


  Wyłoniono uczelnie badawcze

2019-10-31
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 30 października 2019 r. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie
MNiSW

Poznaliśmy wyniki pierwszego konkursu w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Spośród 20 najlepszych uczelni w Polsce międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10 proc. Politechnika Łódzka znalazła się w grupie pozostałych 10 uczelni biorących udział w konkursie, które także otrzymają wsparcie finansowe – subwencję zwiększoną o 2 proc.  Podwójna wystawa

2019-10-31
Prof. Zenoviya Shulha i prof. Roman Jaciv, autorzy prac prezentowanych na wystawie
Aleksandra Wereszka

Galeria JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów na kolejnej w tym roku wystawie zaprezentowała prace dwojga artystów z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, z którą współpracuje Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Można je oglądać do 22 listopada 2019 r.
  W CTI studenci uczą się już od 5 lat

2019-10-30
Wejście do CTI
Konrad Miśkiewicz.

Choć oficjalne otwarcie Centrum Technologii Informatycznych odbyło się 23 kwietnia 2015 roku, to pierwsi studenci zaczęli korzystać z infrastruktury zakupionej w ramach PO Infrastruktura i Środowisko już w październiku 2014 roku. Jako pierwsze ruszyły laboratoria gier i multimediów. Dziś Centrum służy wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom Politechniki Łódzkiej.
  Nowa metoda usuwania chloru z gazów

2019-10-28
Dyplom dla wynalazku nagrodzonego platynowym medalem

Nagrodzony platynowym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2019 wynalazek Sposób usuwania chloru z mieszanin gazowych, zwłaszcza z gazów odlotowych i spalin powstających w procesach termicznego i termokatalitycznego rozkładu związków organicznych zawierających chlorjest w trakcie patentowania. Wniosek został wniesiony do Urzędu Patentowego RP w sierpniu 2019 r.


  Dofinansowanie dla najlepszych

2019-10-21
super oszczędny bolid Eco Arrow

W programie Najlepsi z najlepszych! 4.0. wspierającym aktywność naukową wybitnie uzdolnionych studentów aż 8 projektów z Politechniki Łódzkiej uzyskało dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Dzięki temu młodzi naukowcy będą mogli wziąć udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach, zawodach i konferencjach.

  Innowacyjne technologie z PŁ nagrodzone medalami

2019-10-18
Od lewej: dr inż. Adam Rylski, dr inż. Jakub Surmacki, dr inż. hab. Beata Brożek-Płuska, dr hab. inż. Katarzyna Grabowska - prof. PŁ, dr hab. inż. Jacek Sawicki - prof. PŁ, dr Monika Malinowska-Olszowy; mgr Beata Łysak

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to coroczne wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje, podczas którego prezentowane są rozwiązania techniczne z ponad 25 państw świata. W tym roku odbyła się w połowie października.  Misja na Marsa z udziałem PŁ

2019-10-17
W polskiej misji na Marsa wezmą udział satelity powstałe przy udziale naukowców z PŁ
Adam Stawiński

Przedstawiciele Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych podpisali w Katowicach (9 października 2019 r.) porozumienie włączające Politechnikę Łódzką w skład konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za wysłanie polskiego satelity na Marsa.

 


  Delegacja NovGU odwiedziła PŁ

2019-10-14
Delegacja władz NovGU z dr. inż. Aleksandrem Pyciem, dhc tej uczelni (drugi z prawej), autorem ksiązki o 50 latach współpracy naszych uczelni
Daria Bobovkina

Przedstawiciele Nowgorodzkiego Uniwersytetu Państwowego im. Jarosława Mądrego (NovGU), wieloletniego partnera Politechniki Łódzkiej, złożyli wizytę w Łodzi. Delegacji przewodniczył rektor prof. Jurij Borowikow, który po raz pierwszy odwiedził Polskę.