Studenci z PŁ w Szampanii

02-12-2019

Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ, przy współpracy z francuską uczelnią in&ma, École Supérieure de la Performance (dawny Institut Supérieur de Promotion Industrielle, IPI) po raz pierwszy zorganizowało warsztaty wyjazdowe do parku przemysłowego we francuskiej Szampanii, przeznaczone dla studentów IFE.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Zintegrowanego Programu Politechniki Łódzkiej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu było podniesienie kompetencji studentów i zapoznanie ich z kulturą pracy w międzynarodowym środowisku przemysłowym. Seminarium było okazją do poznania specyfiki francuskich zakładów przemysłowych, które - ze względu na charakter branży - nie istnieją w Polsce.

W pierwszej edycji seminarium uczestniczyło 40 studentów programów studiów związanych z zarządzaniem i inżynierią produkcji, którzy odwiedzili w dniach 17-24 listopada Szampanię i uczelnię partnerską in&ma w Chalons en Champagne. Studenci uczestniczyli w wielu prezentacjach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów ds. strategii i zarządzania przedsiębiorstwem, ale przede wszystkim mieli okazję do zwiedzenia zakładów produkcyjnych typowych dla przemysłu francuskiego. Ogromne wrażenie zrobiły na nich wizyty w maison de Champagne – domach szampana Moët & Chandon i Canard Duchene, gdzie mogli obserwować proces powstawania tego wytwornego trunku. Odwiedzili też fabrykę renomowanej marki odzieżowej Lacoste i producenta znanych herbatników i biszkoptów Biscuits Fossier. Jeden dzień seminarium wypełniły wykłady i prelekcje w ramach konferencji „L’Alternance: la voie de l’excellence” (tłum. System dualny – ścieżka do doskonałości). Była to okazja do spotkań i nawiązania kontaktów z dyrektorami międzynarodowych korporacji, takich jak Valeo, TI Automotive, Amcor czy Malteurop. Bogaty i różnorodny harmonogram seminarium sprawił, że studenci wrócili do Polski zadowoleni, bogaci w nowe doświadczenia i dodatkową wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, nawiązali też kontakty z przedstawicielami francuskich przedsiębiorstw.

Współpraca pomiędzy IFE i in&ma, École Supérieure de la Performance trwa już od kilku lat. in&ma każdego roku przyjmuje do siebie studentów naszej uczelni w ramach programu Erasmus+ oraz projektu Corporate z firmami we Francji. Sukces tegorocznej edycji seminarium sprawił, że IFE PŁ planuje cyklicznie, raz w roku, organizować podobne wyjazdy dla kolejnych grup studentów.

. .