Życie Uczelni nr 149

  Milion na 5G w Łódzkiem

2019-10-11
Centrum Kompetencji 5G oraz na stworzenie Portalu Informacyjno -Komunikacyjny 5G
Jacek Szabela

Marszałek Grzegorz Schreiber i rektor prof. Sławomir Wiak podpisali 10 października umowę dotyczącą współpracy w zakresie wdrażania sieci 5G na terenie Województwa Łódzkiego.

 
  75. inauguracja roku akademickiego

2019-10-09
Władze uczelni oddają hołd prof. Bohdanowi Stefanowskiemu, pierwszemu rektorowi uczelni
Jacek Szabela

Politechnika rozpoczęła kolejny, zarazem jubileuszowy rok akademicki. Wraz z nim zaczął obowiązywać nowy statut uczelni, zmieniona struktura organizacyjna oraz wiele nowych regulaminów. Tradycyjny charakter zachował jednak przebieg inauguracji, którą rozpoczął pochód władz uczelni, Senatu i studentów pod pomnik prof. Bohdana Stefanowskiego, pierwszego rektora uczelni.

 
  Minister Jarosław Gowin w PŁ

2019-10-07
Wicepremier Jarosław Gowin w towarzystwie rektora prof. Sławomira Wiaka i kanclerza Włodzimierza Fisiaka
Jacek Szabela

Na kilka dni przed inauguracją roku akademickiego, 5 października, Politechnikę Łódzką odwiedził Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W czasie konferencji prasowej, której tłem był wznoszony budynek Alchemium, mówił o współpracy z naszą uczelnią, gratulując jej dynamicznego rozwoju.

   eko czy ego?

2019-10-04
Prace studentów wzornictwa

Czy to możliwe, aby w dzisiejszych czasach być w 100 proc. eko? Jaki wpływ na „naturę rzeczy” mają projektanci? Czy można zaprojektować użyteczny i w pełni ekologiczny produkt bez rezygnacji z własnych ambicji twórczych i wartości estetycznych? Najnowsza wystawa w Galerii JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów stawia takie właśnie pytania. Wystawa będzie czynna do 8 listopada 2019 r.

 


  Prorektorzy i dziekani PŁ

2019-10-01
Pamiątkowe zdjęcie z uroczystości
Jacek Szabela

Rektor prof. Sławomir Wiak zgodnie z nowym Statutem Politechniki Łódzkiej powołał prorektorów i dziekanów do pełnienia przez nich funkcji kierowniczych. Uroczyste wręczenie dokumentów odbyło się 1 października w gabinecie rektora.

 
  Wspomnienie - Prof. dr inż. Ryszard Bodalski (1932 – 2019)

2019-09-24
Prof. Ryszard Bodalski

Prof. Ryszard Bodalski był znakomitym naukowcem i erudytą dbającym o wszechstronny rozwój swoich współpracowników. Chemia była Jego wielką pasją, a możliwość kreowania nauki dawała mu ogromną satysfakcję. Był współtwórcą łódzkiej szkoły chemii fosforu, specjalistą z zakresu stereochemii, wspaniałym nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń chemików.  Wspomnienie - Prof. dr hab. inż. Andrzej Zwierzak (1931 – 2019)

2019-09-24
Profesor Andrzej Zwierzak

Profesor był znakomitym chemikiem organikiem i znawcą syntezy organicznej. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się na organicznej chemii fosforu i na zastosowaniu katalizy przeniesienia międzyfazowego w syntezie. Współpracował z PZF „Polfa” w Pabianicach oraz z Instytutem Przemysłu Organicznego w Warszawie i Zakładami Chemicznymi „Azot” w Jaworznie. Badania te zaowocowały wdrożeniem oryginalnych polskich preparatów owadobójczych.
  O wyzwaniach dla regionu

2019-09-18
Panel poświęcony przemysłowi 4.0 odbył się z udziałem pracowników PŁ, na zdj. dr inż. Dorota Piotrowska i mgr inż. Grzegorz Kierner
Jacek Szabela

Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2019 gościło w Łodzi we wrześniu już po raz 12. W dyskusji ekspertów branżowych, naukowców, przedsiębiorców, polityków i samorządowców dotyczącej perspektyw rozwoju naszego regionu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Łódzkiej. Marszałek Województwa Łódzkiego i rektor PŁ podpisali list intencyjny w sprawie wdrożenia technologii 5G w regionie łódzkim.
  Wolontariat w sporcie

2019-09-16
Patrycja Cyniak została zaproszona do wystapienia w czasie sesji
FISUambassadors

Akademia Liderów Wolontariatu zorganizowana przez Światową Federację Sportu Akademickiego FISU zgromadziła 100 osób z 80 krajów z całego świata. W składzie polskiej reprezentacji, która pojechała do Kazania w Rosji znalazła się Patrycja Cyniak, wiceprezes AZS PŁ, jako koordynatorka wolontariatu Akademickich Mistrzostw Świata w piłce ręcznej r. organizowanych w 2020 w Łodzi.

   Nowa siedziba UCI

2019-09-13
Jacek Szabela

Uczelniane Centrum Informatyczne (UCI) pojawiło się w strukturze Politechniki Łódzkiej w październiku minionego roku. W ten sposób zintegrowane zostały zadania w zakresie technologii i usług ICT, dotychczas rozproszone w różnych jednostkach uczelni.

   ICRI-BioM w Politechnice Łódzkiej

2019-09-12
wizualizacja układu molekularnego
wizualizacja: Krzysztof Hałagan

W Politechnice Łódzkiej powołane zostało 18 czerwca 2019 r. Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) - Międzynarodowa Agenda Badawcza (MAB), utworzone we współpracy z niemieckim Instytutem Maxa Plancka Badań Polimerów (MPIP) w Moguncji. Jest to jedyny MAB w Łodzi i jeden z 14 w Polsce. 2 września 2019 r. została podpisana umowa o dotację z FNP i ICRI BioM rozpoczyna działalność naukową.

 
  ISEF tym razem w Nancy

2019-09-11
Konferencja ISEF gromadzi naukowców z wielu krajów.

Uczestników konferencji ISEF (19th International Symposium on Electromagnetic Fields in Mechatronics, Electrical and Electronic Engineering) gościło w sierpniu francuskie Nancy. ISEF to wydarzenie naukowe zainaugurowane 45 lat temu przez Politechnikę Łódzką. Od tej pory Sympozjum jest organizowane w wielu państwach Europy.

 


  Politechnika Łódzka z międzynarodową oceną instytucjonalną

2019-09-09
http://www.iep-qaa.org/

Politechnika Łódzka zakończyła proces oceny instytucjonalnej EUA - Institutional Evaluation Programme. Jest jedną z trzech polskich uczelni, które poddały się tej międzynarodowej ocenie. Ewaluacja EUA – IEP ma prestiżowy charakter i jest rozpoznawalnym w całej Europie znakiem wysokiej jakości działania instytucji.  Implanty z drukarki

2019-08-29
logo

NCBiR dofinansowało w programie LIDER projekt Automatyczne urządzenie do wytwarzania spersonalizowanych implantów do regeneracji obwodowej tkanki nerwowej. Celem projektu jest skonstruowanie kompaktowego i mobilnego urządzenia, które pozwoli na wyprodukowanie hybrydowych implantów o strukturze bliskiej do mikrośrodowiska tworzonego przez organizm żywy. Implanty przeznaczone będą do wspomagania w warunkach aseptycznych regeneracji uszkodzonych nerwów obwodowych.  Akademicka siatkówka w Łodzi

2019-08-29
Mistrzostwa oficjalnie otworzył prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski
Andrzej Domiza, Multifoto

Na przełomie lipca i sierpnia (26 lipca – 2 sierpnia) KU AZS PŁ żył siatkówką za sprawą Akademickich Mistrzostw Europy. Była to, jak do tej pory, najbardziej wymagająca impreza międzynarodowa organizowana przez Klub. Na mistrzostwa przyjechało około 450 uczestników z 16 krajów.  Prof. Sławomir Wiak ekspertem EUA

2019-08-26
Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak

Prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej został wybrany do grona ekspertów European University Association. Ta prestiżowa organizacja skupia ponad 800 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 48 krajów europejskich. Jej działania odgrywają kluczową rolę w zakresie nauki, badań oraz innowacji w szkolnictwie wyższym. Ważnym głosem wpływającym na współpracę EUA z wieloma innymi organizacjami międzynarodowymi są grupy ekspertów.  Normandia - miejsce gdzie wywalczona została wolność

2019-08-20
Panorama Caen z kościołem St. Pierre
Paulina Danieluk

Wyjazd do Université de Caen Normandie na szkolenie zorganizowane w ramach programu Erasmus+ stał się początkiem mojej fascynacji tym regionem.

 

(Druga  część artykułu z 3.04.2019 pt. " Moja przygoda z mobilnością", tekst jest na stronie  https://www.zu.p.lodz.pl/wydarzenia#news566)

 

  Tekstylna ładowarka

2019-07-30
Prof. Katarzyna Grabowska przy stanowisku do badań tłumienia pola elektromagnetycznego i pomiaru indukcji EM
Jacek Szabela

Na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów realizowany jest projekt Tekstylna ładowarka do zasilania mobilnych urządzeń elektronicznych. Wynalazek, którego twórcą jest zespół pod kierunkiem prof. Katarzyny Grabowskiej, został opatentowany. Teraz przyszedł czas na znalezienie inwestorów.
  Wyróżniony przez europejskich ekspertów suszarnictwa

2019-07-29
Maciej Jaskulski, autor wyróżnionej nagrodą pracy doktorskiej

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ od czasów pionierskich dokonań zespołu prof. Czesława Strumiłły jest znaczącym ośrodkiem naukowym w zakresie zaawansowanych procesów suszenia i jego przemysłowych zastosowań. Nagroda EFCE Excellence Award in Drying and Freeze-Drying 2019 przyznana dr. inż. Maciejowi Jaskulskiemu potwierdza silną, międzynarodową pozycję wydziału w tej dziedzinie.  Konkursy na najlepsze książki naukowe

2019-07-29
Publikacja nagrodzona w konkursie TECHNICUS 2019
Jolanta Szczepaniak

Rynek wydawniczy wykorzystuje różne środki reklamy na promocję publikacji. Najpopularniejsze są spotkania autorskie, media społecznościowe, kampanie internetowe i różne imprezy księgarskie, promujące czytelnictwo. Wydawnictwo PŁ również reklamuje książki pracowników naszej uczelni. Jedną z form promocji jest udział w konkursach na najlepsze książki popularnonaukowe i naukowe.  Plastikowe odpady zamienione w filament

2019-07-29
Aleksandra Gzowska i Filip Mikołajczyk, ich wynalazek został nagrodzony w konkursie ClimateLaunchpad 2018
Jacek Szabela

Coraz większa liczba produktów obecnych na rynku zawdzięcza swoje powstanie między innymi technologii druku 3D, zaś ona sama stała się wystarczająco osiągalna cenowo, by pojawić się w wielu domach. Zaprojektowane przez nas urządzenie produkujące materiał do druku 3D w warunkach domowych wykorzystuje plastikowe odpady.
  Praski Staff Week

2019-07-24
Column of Knowledge w Bibliotece Miejskiej
Jolanta Szczepaniak

Erasmus Staff Week dla bibliotekarzy jest niezastąpionym źródłem poznania najlepszych praktyk realizowanych w bibliotekach w różnych krajach Europy. Biblioteka praskiej uczelni Metropolitan University Prague – jako organizator - przystąpiła do programu Erasmus po raz pierwszy.

 

  Latynoamerykański sukces

2019-07-22
Uczestnicy TUL Study Camp i prowadzący zajęcia
Małgorzata Spodenkiewicz

Nowatorskie pomysły, świeże spojrzenie i wiele miłych słów pod adresem Politechniki Łódzkiej – tak w dużym uproszczeniu podsumować można dwutygodniową szkołę letnią „TUL Study Camp”, zorganizowaną w ramach projektu „Promocja oferty edukacyjnej Politechniki Łódzkiej wśród Polonii w Argentynie i Brazylii”.

   Spotkanie przed AME w siatkówce

2019-07-22
Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do rektoratu PŁ
Jacek Szabela

Rektor prof. Sławomir Wiak, znany z kibicowania sukcesom naszych studentów-sportowców oraz wspierania drużyn sportowych, zaprosił do rektoratu siatkarzy i siatkarki reprezentantów Polski na Akademickie Mistrzostwa Europy. Było to uroczyste wprowadzenie zawodników w atmosferę czekającej ich międzynarodowej rywalizacji.

 

  Jubileuszowa konferencja naukowa o zarządzaniu

2019-07-16
Uroczyste otwarcie Konferencji przez prof. S. Lachiewicza, przewodniczącego Rady Programowej i prof A. Zakrzewską-Bielawską - przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
Sylwia Flaszewska

Katedra Zarządzania PŁ zorganizowała X Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu "Zarządzanie rozwojem organizacji", połączoną z Jubileuszem 50-lecia Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN.

   Inspiracje z Włoch północnych

2019-07-16
Selfie autora na tle katedry w Bergamo

Wyjazd szkoleniowy w ramach programu Erasmus+ do Bergamo odbyty w ramach Erasmus+ dla pracowników PŁ pozwolił mi poznać zespół prof. Andrea Remuzziego - osoby, które kojarzyłem z dobrze znanych mi artykułów. Miałem w tym czasie liczne spotkania z badaczami, doktorantami i studentami zaangażowanymi w projekty badawczo-rozwojowe prowadzone przez Uniwersytet w Bergamo oraz Instytut Mario Negri.

   Regaty w Rogantach

2019-07-15
W trakcie regat
Ewa Chojnacka

W IX Regatach o Puchar JM Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Sławomira Wiaka wzięło udział 15 załóg. Baza żeglarska w Rogantach nad jeziorem Dargin gościła żeglarzy nie tylko z naszej uczelni. Do wyścigów stanęły także załogi z Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

   Warsztaty naukowe fizyków molekularnych

2019-07-11
W warsztatach, które otworzył JM Rektor PŁ, wzięło udział wielu wybitnych naukowców z Polski i zagranicy
Adrian Adamski

Katedra Fizyki Molekularnej od dwóch dekad aktywnie rozwija najnowsze badania w dziedzinie nanotechnologii, fizyki polimerów oraz optoelektroniki, pozostając w ścisłym kontakcie z czołówką międzynarodowych ośrodków zajmujących się podobną tematyką badawczą.

  Uhonorowany przez WIPO

2019-07-09
Medal WIPO
Ewa Chojnacka

W Dolinie Krzemowej w Kalifornii odbyła się międzynarodowa wystawa wynalazków Silicon Valley International Invention Festival 2019 (SVIIF). Uczestniczył w niej dr inż. Adam Rylski z PŁ, powołany przez organizatorów w skład międzynarodowego jury.
  Studia podyplomowe dla GDDKiA

2019-07-08
Uczestnicy studiów i kadra prowadząca. W środku dr inż. Jakub Jarosz, z kwiatami: prodziekan dr inż. Michał Gajdzicki, mgr inż. Agata Duraj z GDDKiA i prof. Wojciech Radomski
Magdalena Sofijska

Studia podyplomowe Nowoczesne Budownictwo Mostowe zostały zorganizowane dla pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Oddziału Łódzkiego przez Katedrę Geotechniki i Budowli Inżynierskich. Po trzech semestrach zajęć odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów.

 


  Łódź coraz bliżej wdrożenia 5G

2019-06-24
Rektor prof. Wiak mówił m.in. o znaczeniu 5G w rozwoju smart city
Jacek Szabela

Pięciu sygnatariuszy złożyło podpisy na porozumieniu w sprawie przystąpienia do pilotażowego programu S5-Akcelerator Technologii 5G. W uroczystości, która odbyła się w rektoracie Politechniki Łódzkiej, udział wzięła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

   Politechnika na Tygodniu Europejskim w Saarbrücken

2019-06-20
Uczestnicy Tygodnia Europejskiego
arch. prywatne

Die Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes (htw saar) w Saarbrücken jest jedną z uczelni partnerskich Politechniki Łódzkiej. Uniwersytet zaprosił do udziału w XII Tygodniu Europejskim dwudziestu przedstawicieli z ośmiu krajów z całego świata. Wśród uczestników wyjazdu realizowanego z programu Erasmus + była, opisująca swoje wrażenia, Joanna Miłosz-Bartczak z Centrum Językowego PŁ.  Impreza na sportowo

2019-06-19
W czasie pikniku zorganizowanego przez KZ NSZZ Solidarność
Agnieszka Zajdler-Piątkowska

Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez NSZZ „Solidarność” odbył się już po raz piąty. Tym razem miał on sportowy i prozdrowotny charakter. Wydarzeniu które odbyło się w słoneczną niedzielę, patronował JM Rektor prof. Sławomir Wiak.
  Dzielą się doświadczeniami

2019-06-18
Trener Marcin Laśkiewicz i Kamil Kanas, mistrz świata z PŁ
Maciej Ciebiada

W czasie rozgrywanych w Szwecji mistrzostw świata w trójboju siłowym (3 - 15 czerwca 2019 r.) Marcin Laśkiewicz z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej przeprowadził szkolenie z zakresu wyciskania leżąc.  Nagroda Międzynarodowej Unii Cheerleadingu

2019-06-17
Przedstawiciele KU AZS PŁ z prezydentem oraz sekretarzem generalnym ICU
ICU

Przedstawiciele Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Łódzkiej na zaproszenie Międzynarodowej Unii Cheerleadingu (ICU) udali się do Orlando (USA), na Mistrzostwa Świata w Cheerleadingu. W czasie dorocznej gali otrzymali z rąk Jeffa Webba, prezydenta ICU, nagrodę International Cheer Union Leadership Award.