Życie Uczelni nr 147

  IEA - Energetyczny powiew ze świata w stronę Łodzi

2019-03-12
Delegaci IEA z USA, Chin, Korei Południowej, Irlandii, Hiszpanii,Austrii i Danii w PŁ
Jacek Szabela

Politechnika Łódzka gościła ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA -International Energy Agency). Po raz pierwszy w tej części Europy eksperci ds. energetyki wiatrowej Programów Współpracy Technologicznej IEA spotkali się (5-7 marca) w celu omówienia nowego międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego rozproszonej energetyki wiatrowej.

 


  Nowoczesne instalacje w przemyśle

2019-03-06
Nowoczesna suszarnia wysłodków w Cukrowni Werbkowice
Jan Piotrowski, Krajowa Spółka Cukrowa

Przed trzema laty rozpoczęła się realizacja projektu związanego z przetwarzaniem biomasy, dofinansowanego w programie BIOSTRATEG. Jego przemysłowe aplikacje są już widoczne, choć do zakończenia prac pozostał jeszcze rok.

Rozmawiam z koordynatorem projektu dr. hab. inż. Piotrem Dziuganem, prof. PŁ z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii.
  Nowi studenci z zagranicy

2019-03-04
Do IFE przyjechała kolejna grupa zagranicznych studentów
Jacek Szabela

Zagraniczni studenci co roku spędzają w Politechnice Łódzkiej jeden lub dwa semestry. Społeczność Politechniki Łódzkiej zasiliła kolejna międzynarodowa grupa studentów z wymiany.

W tym roku na semestr letni 2019 do naszej uczelni przybyło niemal 200 reprezentantów różnych krajów z Unii Europejskiej i spoza Unii.

  Współpraca z Le Polish Bureau

2019-02-28
Dokument podpisali: prorektor PŁ ds. innowacji i rozwoju uczelni prof. Dariusz Gawin oraz Maciej Zasada - założyciel firmy Le Polish Bureau
Jacek Szabela

Zawarta umowa dotyczy wymiany wiedzy, podejmowania wspólnych inicjatyw naukowych i kulturalnych. Najzdolniejsi informatycy mogą liczyć na staże i praktyki.  Kierownicy dyscyplin naukowych

2019-02-25
logotyp PŁ

Politechnika Łódzka przygotowuje się do zmian wynikających z reformy nauki i szkolnictwa wyższego. Uczelnia stawia przed sobą ambitne cele związane z jej rozwojem w zakresie badań i kształcenia. Jak mówił rektor prof. Sławomir Wiak w przemówieniu na inauguracji nowego roku akademickiego, uczelnia zmierza do efektywniejszego wykorzystania potencjału badawczego, a także podniesienia jakości prac naukowych i opartego na ich efektach poziomu kształcenia.  Czas na Murmańsk i Manhattan

2019-02-22
Aleksandra Bednarek przekazała certyfikat przepłynięcia kanału Catalina na ręce prorektora ds. studenckich dr hab. Witolda Pawłowskiego, prof. PŁ
Jacek Szabela

Aleksandra Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale EEIA uprawia nietypowy sport. Pływa na wodach otwartych, nie tylko latem, ale także zimą. Na obie pory roku ma zaplanowane ambitne wyzwania.

 

  Nominacje profesorskie

2019-02-20
Prezydent Andrzej Duda wręczył nominację prof. Agnieszce Baruk Z PŁ

Prezydent Andrzej Duda wręczył 13 lutego pierwsze w 2019 roku nominacje profesorskie. Wśród 55 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki, tytuł profesora nauk ekonomicznych odebrała Agnieszka Baruk z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej.  NKN Forum w Politechnice Łódzkiej

2019-02-20
NKN Forum odbyło się z udziałem ministra i wielu przedstawicieli resortu nauki i szkolnictwa wyższego, 28 lutego 2019 r.NiSW
Jacek Szabela

400 przedstawicieli polskich uczelni wzięło udział w zorganizowanej na Politechnice Łódzkiej debacie NKN Forum, dotyczącej statutów uczelni w kontekście wprowadzenia Ustawy 2.0. W spotkaniu uczestniczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

   Porozumienie z firmą MESco

2019-02-08
Rektor prof. Sławomir Wiak i prezes Mariusz Gorol, 6 lutego 2019 r.
Jacek Szabela

Rektor prof. Sławomir Wiak i prezes firmy MESco Mariusz Gorol podpisali porozumienie, w ramach którego Politechnika Łódzka uzyska nieodpłatnie na okres jednego roku dostęp do badawczych i dydaktycznych licencji oprogramowania ANSYS.
  Młody LIDER z WIPOŚ PŁ

2019-02-01
Dr inż. Szymon Szufa z symbolicznym czekiem
NCBiR

Dr inż. Szymon Szufa otrzymał z prestiżowego programu Lider organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ponad 1,1 miliona zł dofinansowania na badania nad Nowoczesną technologią toryfikacji biomasy do produkcji blendów paliwowych, biowęgla jako dodatku do nawozów oraz węgla aktywnego dla potrzeb energetyki, rolnictwa, budownictwa i przemysłu chemicznego.

   Porozumienie PŁ i UMed

2019-02-01
Sygnatariusze porozumienia prof. Sławomir Wiak i prof. n. med. Radzisław Kordek
Jacek Szabela

Rektorzy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w ramach programu EcoUMED. Współpraca ma wspierać proekologiczne działania prowadzone dla zrównoważonego rozwoju łódzkich uczelni.  Stawiają na młodych

2019-01-30
Umowę podpisują prorektor prof. Dariusz Gawin i prezes Zarządu Bio-Gen Artur Kleina
Jacek Szabela

Bio-Gen to firma biotechnologiczna, jedna z wiodących w Polsce, mająca w tej branży już prawie 30-letnie doświadczenie. W połowie grudnia 2018 roku firma otworzyła swoją siedzibę w Łodzi. Miesiąc później podpisała porozumienie o współpracy z Politechniką Łódzką.

 

  Niepełnosprawni atleci na Politechnice Łódzkiej

2019-01-24
Mistrz Europy Marek Tyrkacz
Cezary Kanas

Podnoszenie ciężarów to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, że zawodnicy ze schorzeniami narządu ruchu wyciskają sztangę leżąc na ławeczce. Od 7 lat na pomoście Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej podziwiamy rywalizację tych sportowców na międzynarodowym turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc.
  Rozpoczynamy budowę Alchemium

2019-01-22
Rektor prof. Wiak wyjaśnia znaczenie podpisanej umowy, obok kanclerz Włodzimierz Fisiak (z lewej) oraz Marek Janowski i Łukasz Liberski z firmy Budimex
Jacek Szabela

W kampusie PŁ powstanie kompleks budynków: centrum konferencyjno-dydaktyczne oraz budynek laboratoryjno-dydaktyczny Wydziału Chemicznego. Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy, właśnie rozpoczyna się pierwszy z nich.

 

  Partnerstwo ze spółką Apator

2019-01-17
Umowę o współpracy podpisali rektor prof. Sławomir Wiak i prezes Zarządu Mirosław Klepacki
Jacek Szabela

Apator to duża spółka giełdowa produkująca aparaturę pomiarową oraz rozwiązania do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. Swoje produkty sprzedaje w 70 krajach. Konkurując z zachodnimi koncernami musi być coraz bardziej innowacyjna. W tym zadaniu firmę wspierać będzie Politechnika Łódzka, co zostało ujęte w umowie podpisanej 16 stycznia przez rektora prof. Sławomira Wiaka i prezesa Zarządu Mirosława Klepackiego.

 

  Specjalnie dla seniorów

2019-01-15
Sala wykładowa wypełniona przez słuchaczy UTW PŁ
Agnieszka Stołecka

Zajęcia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku PŁ to nie tylko wykłady historyczne czy związane z szeroko pojętą kulturą i sztuką. Są to także praktyczne działania dla profilaktyki zdrowia i bezpieczeństwa. Słuchacze mogą też uczestniczyć w spotkaniach z osobami powszechnie znanymi i niezwykle popularnymi.  Sukcesy pływaków z PŁ

2019-01-15
Zawodniczki i zawodnicy z wyczynowej sekcji pływackiej KU AZS PŁ zdobywają medalowe miejsca w prestizowych zawodach
Jacek Szabela

Rektor prof. Sławomir Wiak spotkał się z grupą pływaków z sekcji wyczynowej KU AZS Politechniki Łódzkiej. Była to miła okazja do podsumowania ich udanego startu w mistrzostwach Polski, najważniejszej imprezie w sezonie zimowym.

 

  Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza

2018-12-20
Program finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyzszego

Politechnika Łódzka otrzymała 700 tysięcy złotych na realizację projektu „Uczelnia 2.0”. Finansowanie przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach przedsięwzięcia Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Finansowanie w ramach programu otrzymało 19 uczelni, w tym sześć uczelni technicznych.
  Punkty na wyjeździe

2018-12-17
Drużyna unihokeja AZS Politechniki Łódzkiej
Jacek Szabela

Weekend 15-16 grudnia był udany dla naszej drużyny unihokeja AZS Politechniki Łódzkiej. Zespól zainkasował kolejne punkty na swoje konto, wygrywając dwa wyjazdowe mecze - 3:8 oraz 7:13 - przeciwko ULKS Józefinie.

   Nagrodzeni przez ministra

2018-12-17
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.
Przemysław Blechman

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczył w Warszawie, 3 grudnia, nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne w 2018 roku. Nagrody z rąk ministra - Jarosława Gowina odebrało 69 wybitnych naukowców, w tym czterech przedstawicieli Politechniki Łódzkiej.  Podsumowanie sportowego roku w PŁ

2018-12-17
Najlepsi sportowcy w plebiscycie KU AZS PŁ
Andrzej Domiza

Gala Sportu Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Łódzkiej była spotkaniem podsumowującym sukcesy sportowe i organizacyjne minionego roku. Podziękowano partnerom wpierającym działalność Klubu, wręczono Odznaki AZS. Ogłoszone zostały wyniki plebiscytu na 10 najlepszych sportowców roku wybranych w plebiscycie. Wygrała zawodniczka sekcji karate KU AZS PŁ Dorota Banaszczyk.

 

  Dla utalentowanej informatycznie młodzieży

2018-12-12
Od lewej: dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar, minister cyfryzacji Marek Zagórski i rektor PŁ prof. Sławomir Wiak
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Rusza Centrum Mistrzostwa Informatycznego – projekt grantowy finansowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, w ramach którego powstaną zajęcia informatyczne dla ponad 12 tysięcy szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych (z klas IV-VIII) i średnich. Sygnatariuszem umowy podpisanej 11 grudnia 2018 r. w Ministerstwie Cyfryzacji był prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, która stoi na czele konsorcjum pięciu najlepszych uczelni w kraju i trzech organizacji pozarządowych.

   Trzecia Misja Uczelni

2018-12-10
W kampusie PŁ

Politechnika rozpocznie realizację dwóch projektów w programie POWER pt. Trzecia Misja Uczelni. Jeden z nich skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat, drugi ma dać możliwość podniesienia kompetencji i stworzenia warunków do rozwoju zawodowego i osobistego.  Nowe projekty Politechniki Łódzkiej

2018-12-10
W laboratorium PŁ

Politechnika Łódzka otrzyma ponad 10,5 miliona na realizację 6 projektów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło w końcu 2018 r. konkurs na projekty aplikacyjne dofinansowane w ramach PO Innowacyjny Rozwój oraz kolejny konkurs POWER, który koncentruje się na działaniach na rzecz edukacji dzieci, młodzieży, seniorów oraz wszystkich innych osób niebędących studentami.

   Wybrany do Rady NCBiR

2018-12-10
Prof. Piotr Niedzielski
Jacek Szabela

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał prof. Piotra Niedzielskiego na członka Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To druga już kadencja naukowca z Politechniki Łódzkiej, która będzie sprawowana do 29 listopada 2022 roku. Pierwsze posiedzenie Rady w nowym składzie planowane jest 19 grudnia 2018 r.
  Wspólnie z Wieltonem

2018-12-06
Sygnatariusze porozumienia: prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ (z prawej) oraz Mariusz Golec, prezes Zarządu Wielton S.A.
Filip Podgórski

Politechnika Łódzka oraz firma Wielton S.A. podpisały porozumienie o współpracy. Firma o znaczącej pozycji na globalnym rynku oraz jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce podejmą działania na rzecz kształcenia w najbardziej rozwiniętych technologicznie obszarach.

   Kolejny rok współpracy

2018-12-05
Corning Day wzbudził duże zainteresowanie studentów
Filip Podgórski

Na Politechnice Łódzkiej odbył się Corning Day. Rektor uczelni prof. Sławomir Wiak oraz Mariusz Bielawski, dyrektor Corning Optical Communications Polska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze sieci 5G. Studenci usłyszeli o możliwościach rozwoju kariery zawodowej oferowanych przez firmę.