Czwartkowe Forum Kultury - Staram się żyć światłością

12-03-2019

W przededniu Święta Kobiet w Czwartkowym Forum Kultury uczestniczyła Maria Gładkowska, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

 

 

W dzieciństwie bardzo często chorowała, dlatego marzyła o karierze lekarskiej, by w przyszłości móc pomagać ludziom. Będąc w liceum odkryła swoje prawdziwe powołanie, które sprawiło, że  poświęciła się poezji, sztuce i teatrowi.

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a jeszcze podczas studiów pracowała jako suflerka w Teatrze Polskim w Szczecinie. Przez lata była związana z warszawską sceną, choć obecnie występuje na deskach Teatru Nowego w Łodzi. Jej kunszt aktorski możemy podziwiać m.in. w komedii Seks dla opornych i monodramie Testament Szekspira.

Maria Gładkowska znana jest widzom głównie z roli Doroty Kolędowej z filmu Wyjście awaryjne, a także księżnej Daisy z filmu Magnat, który przyniósł jej Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Wszystkim obecnym na sali paniom został zadedykowany wiersz Wisławy Szymborskiej Nic dwa razy, odczytany przez naszego Gościa.

Zaskakującym elementem wydarzenia było wystąpienie Krzysztofa Dudka, dyrektora naczelnego Teatru Nowego, który zachęcał słuchaczy do uczestnictwa w spektaklach. Zostali na nie zaproszeni wszyscy członkowie Klubu Kulturalnego Politechniki Łódzkiej. Bilety są w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Kolejne spotkanie w cyklu odbędzie się 28 marca 2019 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowo-konferencyjnej Politechniki Łódzkiej. Gościem wieczoru zatytułowanego Włókniarki - sól ziemi łódzkiej będzie Marta Madejska - z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu asystentka muzealna, z pasji pisarką i dziennikarka. Spotkanie poprowadzi: prof. Anna Jeremus-Lewandowska.