IFE w Tkalni Francuskiego

06-03-2019

Kolejny rok z rzędu Politechnika Łódzka wzięła aktywny udział w ogólnopolskim Festiwalu Frankofonii. Tym razem święto języka francuskiego uczciliśmy w łódzkiej Manufakturze.

„Tkalnia Francuskiego”, bo tak nazwane zostało wydarzenie zainicjowane przez lokalne środowiska frankofońskie, odbyła się w pierwszy weekend marca 2019 roku w przestrzeniach najpopularniejszego, łódzkiego kompleksu handlowo-rozrywkowego. Podczas dwudniowej imprezy objętej patronatem Prezydent Miasta Łodzi oraz Konsul Honorowej Francji, organizatorzy zaproponowali szereg atrakcji, kojarzących się z ojczyzną i językiem Moliera. Muzyka na żywo, pokazy mody i tańca baletowego, turniej gry w bule, a także liczne warsztaty i konkursy – wszystko to spotkało się z niemałym zainteresowaniem łodzian.

Promocja PŁ spotkała się z zainteresowaniem Promocja PŁ spotkała się z zainteresowaniem

foto: Małgorzata Spodenkiewicz

W wydarzenie zaangażowało się Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ, co pokazało jak istotna dla naszej uczelni jest współpracą z Francją. Ponadto była to promocja programu Gestion et Technologie oraz projektu Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera FAMI. Dzięki pomocy kół naukowych i organizacji studenckich Politechniki Łódzkiej – Łódź Solar Team, GUST Project oraz Klubu „Poliżongler” – zespołowi IFE udało się przyciągnąć rzeszę zaciekawionych przechodniów. Mogli oni podziwiać efekty pracy studentów, wziąć udział w warsztatach z żonglerki i jazdy na monocyklu, posłuchać koncertu Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej, ale nie tylko. – Największym zainteresowaniem cieszyło się magiczne lustro, czyli rodzaj fotobudki, dzięki której uczestnicy wydarzenia mogli zrobić sobie zabawne zdjęcia z logo Politechniki Łódzkiej – podkreśla Sylwia Celmer, koordynatorka z IFE.

Głównym celem „Tkalni Francuskiego”, imprezy koordynowanej przez Stowarzyszenie Łódzkie Bardziej Francuskie, Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, IFE i Alliance Française, jest promocja kultury i języka francuskiego. W tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować ją na tak szeroką skalę, w Manufakturze - miejscu znanym i lubianym. – Tegoroczna lokalizacja podniosła znacząco prestiż imprezy oraz zapewniła nam dużo większe zainteresowanie osób w różnym wieku. Nasze stoisko odwiedzały wielopokoleniowe rodziny z dziećmi, a co najważniejsze, młodzież zainteresowana studiami w Politechnice Łódzkiej – mówi Sylwia Celmer. – Jesteśmy wdzięczni pracownikom Manufaktury za tak duże zaangażowanie i pomoc oraz nadanie naszemu wydarzeniu tak wysokiej rangi – dodaje.

„Tkalnia Francuskiego” była jednym z punktów programu siódmego Festiwalu Frankofonii trwającego przez cały miesiąc, zorganizowanego przez Instytut Francuski w Polsce.