Życie Uczelni nr 158

  Noc pełna wrażeń

2021-10-22
Zadowolony uczestnik warsztatów
Hubert Antolak

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności po raz pierwszy wziął udział w ogólnopolskim festiwalu Noc Innowacji. W tym roku odbyła się jego trzecia edycja.

Pracownicy i studenci Wydziału odpowiadali na pytania związane z biotechnologią, żywnością, ochroną środowiska i kosmetykami, czyniąc to w sposób przystępny i zrozumiały.  Łódzkie Eureka za zieloną technologię

2021-10-20
Dr hab. Anna Masek, prof. PŁ dziekuje za przyznaną jej zespołowi nagrodę
źródlo: UMŁ

Zespół chemików pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Masek został laureatem prestiżowej nagrody „Łódzkie Eureka”. Wyróżnienie zostało uroczyście wręczone w czasie gali inaugurującej jubileuszowy 20. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki.

   Nowe projekty Erasmus plus

2021-10-20
VR znajduje coraz szersze zastosowanie w kształceniu
mat: VR Research Lab

Politechnika Łódzka dostała dofinansowanie 1 164 770 euro (ponad 5 milionów złotych) na realizację 4 międzynarodowych projektów w programie Erasmus+. Dotyczą one opracowania innowacyjnych działań edukacyjnych, w tym ze znaczącym wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i technik ICT.

Zaakceptowane wnioski z PŁ stanowią około 15 proc. wszystkich zatwierdzonych do realizacji. Sukces w konkursie przeprowadzonym w ramach akcji AKCJI 2 Partnerstwa na rzecz współpracy w ramach sektora szkolnictwo wyższe to wynik ciężkiej pracy zespołów projektowych naszej uczelni.  Ziemniak –„drugi chleb” wart ochrony

2021-10-19
Uprawa sadzeniaka: w warunkach laboratoryjnych (1) i w warunkach polowych (2)
Mieczysław Grzesik, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Ziemniaki to najbardziej rozpowszechnione warzywa uprawiane na wielkohektarowych obszarach wiejskich, jak i w ogrodach przydomowych. Nic dziwnego, że nazywamy je drugim chlebem. Niestety, ich uprawy są bardzo podatne na choroby, wskutek których średnio traci się nawet 20 procent plonów. Z tym problemem mierzy się zespół naukowców z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.
  Dwaj Liderzy z PŁ

2021-10-18
logo NCBiR

W XII edycji Programu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wśród laureatów wyłoniono dwóch młodych naukowców z Politechniki Łódzkiej. Dr inż. Sylwester Pawęta z Instytutu Inżynierii Materiałowej i mgr inż. Bartłomiej Cybulski z Instytutu Automatyki na realizowane projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości niemal 1,5 miliona złotych każdy.
  Politechnika Łódzka w PUM

2021-10-18
Prorektor prof. Paweł Strumiłło przy tablicy, na której symbolicznie wyrażono chęć przystąpienia do PUM, 18 października 2021
Politechnika Lubelska

Prorektor ds. rozwoju prof. Paweł Strumiłło podpisał deklarację przystąpienia Politechniki Łódzkiej do Polskiej Unii Metrologicznej. Wydarzenie to odbyło się w Politechnice Lubelskiej w czasie Krajowego Forum Integracji Polskiej Metrologii.

   Międzynarodowy warsztat PiCoDe

2021-10-18
Grupa realizująca projekt PiCoDe
PiCoDe

Czy przez dwa tygodnie, nie znający się wcześniej, międzynarodowy zespół projektantów z różnych dziedzin jest w stanie wykreować pomysły i zrealizować prototyp nowego produktu? Okazuje się że tak. W galerii Pop'n'art pokazano dwa nowe produkty, promujące przy okazji Łódź. Stworzył je zespół warsztatowy działający w ramach projektu Erasmus+ „Project – Product – Promotion. International Collective for Design”, który pracował intensywnie na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

   AMU PAN, czyli głos młodych naukowców

2021-10-15
Dr hab. inż. Marta Gmurek, prof. PŁ
arch.prywatne

Dr hab. inż. Marta Gmurek, prof. PŁ z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ została wybrana zastępcą przewodniczącego Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. Kadencja nowo powołanych władz AMU, na których czele stanął dr Jacek Ł. Kolanowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, potrwa od 15 grudnia 2021 do 30 czerwca 2024 roku.