Najlepsze osiągi turbiny GUST

06-07-2021

Projekt GUST z Politechniki Łódzkiej realizowany przez Studenckie Koło Naukowe Energetyków zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych (ISWTC 2021) organizowanym w Holandii.

 

 

Rywalizacja techniczna była prowadzona w „realu”. Turbina zaprojektowana przez studentów Politechniki Łódzkiej była testowana w tunelu aerodynamicznym w Uniwersytecie Technicznym w Delft.

Turbina GUST Turbina GUST

foto: arch. projektu

- Podczas testów zostały zbadane dwie wersje wirnika: czterołopatowy oraz czteropłatowy z łopatami o wydłużonej cięciwie - opowiada Anna Baszczyńska, liderka projektu GUST. - Jury konkursowe było pod wrażeniem parametrów, które udało się uzyskać. Moc 620 W przy prędkości wiatru 11 m/s to najlepszy wynik, jaki osiągnęła turbina GUST we wszystkich edycjach konkursu ISWTC, w których braliśmy udział. Również zachwyciliśmy jury modularną budową naszej turbiny.

Laureaci konkursu zostali ogłoszeni podczas sympozjum online, na którym drużyny prezentowały swoje prototypy oraz ich osiągi.

Jak informuje Anna Baszczyńska

– O zwycięstwo rywalizowaliśmy z zespołem z Danii. Różnice między wynikami były bardzo niewielkie i jury do ostatniej chwili nie mogło zadecydować, który z zespołów powinien wygrać konkurs. Ostatecznie projekt GUST zajął drugie miejsce. Zespół rozwijający projekt małej turbiny wiatrowej jest bardzo dumny z efektów jego pracy przez ostatnie 1,5 roku. Od wielu lat działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych.

- Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc od Politechniki Łódzkiej oraz naszych sponsorów, ponieważ dzięki nim mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zawodach – mówią studenci po powrocie z International Small Wind Turbine Contest 2021.