Różne oblicza układów dynamicznych

15-01-2020

Międzynarodowa konferencja Dynamical Systems – Theory and Applications odbyła się po raz 15. Zgromadziła ponad 200 uczestników, wśród których goście zagraniczni z 40 krajów stanowili 65 proc.

 

 

Organizatorem tej cyklicznej, zainaugurowanej w 1992 roku imprezy naukowej, była Katedra Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki PŁ kierowana przez prof. Jana Awrejcewicza.

Do Łodzi przyjechali wielokrotni uczestnicy tej konferencji, jak również naukowcy odwiedzający miasto po raz pierwszy. Wykłady plenarne wygłosiło pięciu wybitnych uczonych będących autorytetami w dziedzinie układów dynamicznych, profesorowie: T. Amer z Egiptu, M. Aziz Alaoui z Francji, B. Balachandran z USA, Y. Mikhlin z Ukrainy oraz M. Sanjuan z Hiszpanii. Temu ostatniemu, z okazji 60. urodzin, poświęcony był drugi dzień konferencji, w czasie którego oprócz jubilata swoje referaty przedstawiło 15 zaproszonych prelegentów.

Uczestnicy zaprezentowali wyniki swoich badań podczas 12 sesji regularnych, sesji plakatowej oraz 11 sesji specjalnych. Ich tematyka była tak zróżnicowana, jak różna może być natura i przeznaczenie układów dynamicznych. Obejmowała m.in. innowacyjne strategie sterowania drganiami i ich eliminacji, dynamikę układów parametrycznych i samowzbudnych, analizę układów bionicznych – sensorów, manipulatorów i urządzeń lokomocyjnych, matematyczne modelowanie układów nieliniowych uwzględniające ich interakcje ze środowiskiem, dynamika pojazdów i wiele innych. Ta różnorodność tematyczna dawała możliwość odkrycia nowych obszarów zastosowań dla teoretycznych metod analizy układów dynamicznych oraz nowego spojrzenia na klasyczne problemy techniczne, biologiczne czy socjologiczne.

Część referatów została opublikowana w dwóch tomach materiałów konferencyjnych liczących ponad 1000 stron, pozostałe przewidziano do druku w wydawnictwie Springer (w serii Proceedings in Mathematics and Statistics). Ponadto Komitet Naukowy zarekomendował najbardziej wartościowe prace do wydań specjalnych 12 renomowanych czasopism naukowych, z którymi podpisano wstępne porozumienia.

Nieodłączny, tradycyjny element konferencji stanowiła wycieczka. W tym roku, po czterech latach przerwy, gościom zaproponowano zwiedzanie Łodzi. Dla stałych uczestników była to okazja do oceny zmian, jakie dokonały się w naszym mieście, zaś dla pozostałych możliwość zapoznania się z ciekawą historią i teraźniejszością naszej metropolii.

Przed wyjazdem wielu uczestników zapowiedziało swój ponowny przyjazd za dwa lata, co - sądząc po doświadczeniach ostatnich konferencji - nie było grzecznościową deklaracją, ale szczerym i realnym zamiarem.