Odnowiony Eagle Two powrócił na tor

13-09-2021

Prezentacja nowej wersji Eagle Two, elektrycznego auta stworzonego przez studentów PŁ odbyła się w klimatycznej scenerii architektury Monopolis.

Konstruktorami auta jest zespół Lodz Solar Team. Tworzą go studenci działający w Kole Naukowym Miłośników Motoryzacji.

Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik, jednocześnie od wielu lat dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych, przy którym działa Koło, gratulując studentom powiedział

- Zespół mówi, że stworzyłem im drugi dom. Czasem podejrzewam, że to ich pierwszy dom, bo spędzają w Instytucie bardzo dużo czasu, zamieniając swój ogromny wysiłek w pojazd, tworząc przy tym cudowną rodzinę. Eagle Two, który dziś ma swoją premierę, to skromnie wyglądający samochód o dziwnym kształcie, ale o ogromnej wartości – jest w nim twórcza pasja i wiele serca młodych ludzi, którzy go stworzyli.

Goście uroczystości (od lewej): wiceprezydent m. Łodzi Adam Wieczorek. rektor PŁ Krzysztof Jóźwik, dziekan W. Chemicznego Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, prorektor ds. studenckich Witold Pawłowski, dyrektor Anna Celichowska z Virako Goście uroczystości (od lewej): wiceprezydent m. Łodzi Adam Wieczorek. rektor PŁ Krzysztof Jóźwik, dziekan W. Chemicznego Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, prorektor ds. studenckich Witold Pawłowski, dyrektor Anna Celichowska z Virako

foto: arch. Lodz Solar Team

Nad zmianami w Eagle Two studenci pracowali przez ponad półtora roku. To, co widać na pierwszy rzut oka, to zmiana barw karoserii z szarej na połączenie butelkowej zieleni z czarno-białymi dodatkami. Zaglądając głębiej, odnajdziemy wiele nowości technicznych. Zespół zmodernizował układ kierowniczy, wzmocnił zawieszenie, a większa bateria wymagała zmiany silników. Bateria, przy pełnym naładowaniu, wystarczy teraz na przejechanie imponujących 2400 km! Po zmianach auto może się rozpędzić aż do 140 km/h. Nowe mocowania foteli ułatwiają sprawniejszy montaż i demontaż, a system On-Board Diagnostic umożliwia szybką diagnozę usterek. We wnętrzu Eagle Two wykorzystano materiał stworzony na bazie ptasich piór, opracowany we współpracy z Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Dzięki temu znacząco poprawiła się izolacja termiczna.

Wszystkie wprowadzone zmiany, a jest ich znacznie więcej, zostały dokonane z myślą o 24-godzinnym wyścigu iLumen European Solar Challenge 2021 w Belgii, gdzie zespół bronił tytułu Mistrza Europy.

Dyrektor Anna Celichowska - gospodyni miejsca premiery i członek Zarządu Virako, chwaląc młodych twórców, których nazwała „talentami tego miasta”, powiedziała

Odsłona nowej wersji solarnego samochodu nie mogła odbyć się gdzie indziej, ponieważ my, jako przedstawiciele biznesu, staramy się rozsławiać nasze miasto w Polsce i na świecie i to samo robi drużyna Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej.

Obecny na wydarzeniu wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek podkreślił, że - twórcy Eagle Two, których łączy zaangażowanie, nutka pozytywnego szaleństwa i energia, ta z serca oraz ta ze słońca, są dumą naszego miasta i regionu.