Znakomite wyniki ewaluacji

23-01-2023

Politechnika Łódzka poznała oficjalne wyniki ewaluacji naukowej za lata 2017-2021. Rezultat jest znakomity. Z dwunastu ocenianych dyscyplin aż trzy otrzymały prestiżową kategorię A+, są to nauki chemiczne, technologia żywności i żywienia oraz inżynieria chemiczna.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, nawiązując do wyników opublikowanych w sierpniu mówi - Nie byliśmy usatysfakcjonowani wynikami ewaluacji. Uczelnie mogły złożyć odwołania od pierwszej oceny i to uczyniliśmy. Cieszę się, że były one należycie umotywowane. Decyzja, którą otrzymaliśmy, zawiera już ostateczne wyniki ewaluacji.

 

 

Znakomitą ocenę A+ dla nauk chemicznych komentuje prof. Małgorzata I. Szynkowska-Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego i przewodnicząca Rady Dyscypliny -

Ewaluacja naszej działalności pokazała, że mamy wybitne osiągnięcia we wszystkich trzech kryteriach. Liczba i jakość publikacji naszych pracowników, a także ich cytowalność jest na poziomie najlepszych jednostek ocenianych w tej dyscyplinie. Liczba projektów realizowanych w dyscyplinie nauki chemiczne na PŁ jest średnio wyższa niż 1 na pracownika. Nasze osiągnięcia doprowadziły do stworzenia innowacyjnych, chronionych patentami rozwiązań, które zostały wdrożone do produkcji w polskich przedsiębiorstwach i z sukcesem wprowadzone na rynek międzynarodowy. Na taki znakomity wynik ewaluacji miało wpływ ogromne zaangażowanie i wysiłek wszystkich osób zaliczonych do N w dyscyplinie, którym serdecznie dziękuję i gratuluję. To nasz wielki wspólny sukces.

O tym, co głównie zadecydowało o wyniku A+ dla technologii żywności i żywienia mówi prof. Anna Diowksz, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności

- Eksperci docenili ponadprzeciętną efektywność i interdyscyplinarność badań naukowych prowadzonych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. To, co nas szczególnie wyróżnia, to ścisła współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wynikająca z doświadczenia praktycznego kadry naukowej. Politechnika Łódzka od wielu lat pełni wiodącą rolę we współpracy z krajowym sektorem spożywczym. Prace badawczo-rozwojowe podejmowane na rzecz jednostek gospodarczych charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, dzięki czemu gwarantują firmom rozwój niezbędny do konkurowania na światowych rynkach.

Doskonałą ocenę A+ dla dyscypliny inżynieria chemiczna komentuje prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak, przewodnicząca Rady Dyscypliny

W naszym przypadku eksperci docenili wysoki poziom naukowy prowadzonej działalności badawczej i ogromny potencjał aplikacyjny osiągnięć naukowych w reprezentowanej dyscyplinie. Wyróżnia nas bardzo duża liczba projektów, w szczególności finansowanych przez fundusze Unii Europejskiej, zapewniając Politechnice Łódzkiej rolę lidera wśród uczelni technicznych w pozyskiwaniu środków na badania z Unii Europejskiej. Podejmowane badania i prace badawczo-rozwojowe przy współpracy z partnerami przemysłowymi, stymulują rozwój innowacji technologicznych w wielu branżach, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Eksperci podkreślili również renomę „szkoły” inżynierii chemicznej Politechniki Łódzkiej, reprezentowaną przez liczną, aktywną i od lat docenianą grupę naukowców. Wspaniały wynik ewaluacji to zasługa zaangażowania i ciężkiej pracy wielu osób, którym serdecznie dziękuję. 

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik podkreśla

- To bardzo ważna decyzja potwierdzająca czołową w Polsce pozycję Politechniki Łódzkiej. Wyniki ewaluacji działalności naukowej uczelni za minione pięć lat świadczą o wysokiej jakości prowadzonych badań, dobrych efektach finansowych oraz znaczącym wpływie naszej działalności na jakość życia i rozwój gospodarczy. Mam też nadzieję, że wpłyną na wielkość subwencji dla uczelni. Wynik ten jest efektem wytężonej pracy bardzo wielu osób, za co wszystkim dziękuję.

Dyscyplinami, które mają kategorię A są:

  •   informatyka techniczna i telekomunikacja, 
  •   inżynieria materiałowa, 
  •   inżynieria mechaniczna, 
  •   matematyka,  
  •   nauki fizyczne,  
  •   nauki o zarządzaniu i jakości. 

Kategorię B+ otrzymały:

  •   architektura i urbanistyka,
  •   automatyka, elektronika i elektrotechnika,
  •   inżynieria lądowa i transport.