Występ chóru w kotłowni

03-06-2022

Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej obchodzi jubileusz 70-lecia. Z tej okazji przygotował wyjątkowy koncert, który zaprezentował w wyjątkowym miejscu.

 

 

Dzieje chóru w Politechnice Łódzkiej zaczęły się w 1951 roku i od tej daty możemy liczyć jego historię, nie bacząc na nieliczne przerwy, które się przytrafiły.

Przez ponad 70 lat chórem kierowało 21 dyrygentów, śpiewały w nim setki osób. Chór wystąpił w 29 krajach, zdobył bardzo dużo nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, ma na koncie koncerty muzyki a cappella oraz kilkanaście wykonań dzieł oratoryjnych. Zawiązało się również kilkadziesiąt chóralnych małżeństw.

Wśród dyrygentów najdłużej, bo przez 25 lat, szefem artystycznym zespołu był dr hab. Jerzy Rachubiński. To za jego czasów chór odniósł największe sukcesy. Ten okres to również kilka łódzkich prawykonań dzieł oratoryjnych – Liverpool Oratorio Paula McCartneya (2006), Te Deum Antonína Dvořáka (2007) lub Magnificat Johna Ruttera (2008). Chór wystąpił z Andreą Bocellim (Atlas Arena, 2012) i brał udział w polskich edycjach koncertów Night of the Proms (2014-2017) w tym samym miejscu.

Obecny dyrygent, Mariusz Lewy pracuje z AChPŁ od grudnia 2019. Czas pandemii mocno ograniczył działalność chóru.

Galowy koncert

Chór zatytułował jubileuszowy koncert Światło Muzyka Technika. Na występ zaprosił do historycznej kotłowni elektrowni Karola Scheiblera, nazywanego „królem bawełny”.

Zapytana o pomysł na tytuł koncertu Barbara Hajdukiewicz z Ach PŁ wyjaśnia - Światło jest odniesieniem do utworu Sunrise Mass, który wykonaliśmy podczas koncertu, Muzyka - to oczywiste, a słowo Technika nawiązuje do miejsca występu. Kocioł, na którego tle wystąpiliśmy, dosłownie napędzał łódzką rewolucję przemysłową na początku XX wieku. Połączenie między techniką a sztuką jest elementem tożsamości naszego zespołu, którego trzon stanowią studenci i studentki Politechniki Łódzkiej.

Jubileuszowy koncert odbył się z udziałem wielu gości, w tym tych którym szczególnie podziękowano za wsparcie i przyjaźń.

Więcej zdjęć na facebooku