Współpraca z Curtin University

14-02-2023

Politechnika Łódzka i australijska uczelnia Curtin University w Perth zawarły porozumienie będące pierwszym krokiem do szerszej współpracy. Uroczystość odbyła się zdalnie za pośrednictwem łączy internetowych.

 

 

Podpisy pod dokumentem złożyli rektor prof. Krzysztof Jóźwik oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Podpisanie porozumienia między łódzką uczelnią a Curtin University w Perth w Australii jest efektem rozmów między władzami obu ośrodków akademickich, które rozpoczęły się podczas Expo 2020 w Dubaju, dokąd rektor PŁ pojechał na zaproszenie marszałka. Był to listopad 2021 roku.

Po drugiej stronie globu w podpisaniu dokumentu udział wziął prof. Seth Kunin, Deputy Vice Chancellor Global odpowiedzialny za współpracę międzynarodową Curtin University, któremu towarzyszył prof. John Evans, Pro Vice-Chancellor and President Curtin University Dubai. Po stronie tej uczelni obecna była też dr Anna Tarabasz, Dean Teaching & Learning, która była głównym inicjatorem tego porozumienia.

Łączenie z Australią Łączenie z Australią

foto: Michał Hofman

W uroczystości uczestniczył też prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht oraz dyrektor Centrum Kształcenia Międzynarodowego dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ.

- Z uczelnią w Perth Politechnika Łódzka spotkała się mniej więcej w połowie drogi - mówił marszałek Grzegorz Schreiber, pokazując mapę na której zaznaczono Łódź, Dubaj i Perth. – Mam satysfakcję, że nasza współpraca z uczelnią ma różne wymiary, od stypendiów dla studentów, przez prace badawcze po możliwości inspirowania przedstawicieli świata nauki do działań, które skutkują podpisaniem porozumień z topowymi uczelniami świata.

Curtin University należy - wg rankingów akademickich - do 1 proc. najlepszych uniwersytetów na świecie . Jak mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik

– Uczelnia w Perth znana jest ze swoich silnych powiązań z przemysłem, prowadzenia badań i wdrażania innowacji technologicznych na potrzeby gospodarki oraz szerokiej oferty innowacyjnych kursów. Bez wątpienia będzie bardzo dobrym wsparciem dla podnoszenia innowacyjności zarówno Politechniki Łódzkiej, jak i całego regionu łódzkiego.

 

W czasie briefingu prasowego W czasie briefingu prasowego

foto: Michał Hofman

Curtin University kształci ponad 50 tysięcy studentów, zatrudnia ponad 3000 pracowników akademickich, prowadzi bardzo rozwiniętą współpracę międzynarodową z instytucjami i uczelniami w 30 krajach świata.

Główny kampus uczelni mieści się w Perth, ale Curtin University ma też swoje siedziby poza Australią - w Malezji, Singapurze, Dubaju i na Maurytiusie.

Oferta kształcenia Politechniki Łódzkiej i Curtin University jest w wielu miejscach zbieżna, obejmując m.in. zagadnienia inżynierii mechanicznej, chemicznej, elektrotechniki i elektroniki, informatyki, inżynierii środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz architektury i budownictwa. To wszystko jest powodem, dla którego obie uczelnie wyrażają intencje bliskiej współpracy. Ma ona objąć wspólne działania naukowe, ze szczególnym naciskiem na projekty finansowane ze środków międzynarodowych a także wymianę pracowników i studentów.

Jak zaznacza prof. Jóźwik - Planowane są już pierwsze projekty w ramach programu ERASMUS+, które mają być płaszczyzną przenoszenia dobrych praktyk i łączenia potencjału naukowo-dydaktycznego obydwu uczelni. Rozmawiamy też o wspólnych działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tej dziedzinie Curtin University jest istotnym ośrodkiem, a przynależność Politechniki Łódzkiej do Uniwersytetu Bałtyckiego daje możliwości budowania współpracy również w tym zakresie.

Szczegóły tych inicjatyw będą ustalane oddzielnymi umowami. Nad przebiegiem nowo zawartego partnerstwa czuwać będzie Centrum Współpracy Międzynarodowej