Sukces PŁ w konkursie na projekty aplikacyjne

11-04-2018

Politechnika Łódzka uzyskała dofinansowanie dla 6 projektów złożonych w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna kwota dofinansowania wynosi ponad 21 mln zł, z której ponad 10,7 mln przeznaczone jest dla naukowców z PŁ.

 

Politechnika Łódzka odniosła duży sukces, gdyż po raz kolejny uzyskała (ex aequo z AGH w Krakowie) dofinansowanie do największej liczby projektów spośród wszystkich uczelni w Polsce.

Projekty o charakterze aplikacyjnym będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację przedsięwzięć obejmujących badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, które wpisują się w zakres krajowych inteligentnych specjalizacji.

W sumie, w konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach IV Osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w roku 2017, Politechnika Łódzka uzyskała dofinansowanie do 12 projektów na kwotą bliską 20 mln zł. W przypadku 9 projektów PŁ jest liderem konsorcjum.

Lista projektów:

  1. Opracowanie systemu modułowych zaawansowanych stanowisk zrobotyzowanych ze zintegrowanym transportem międzystanowiskowym. Realizatorzy: Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ (dr hab. inż. Grzegorz Granosik) oraz Aret sp. z o.o.
  2. Projektowanie i wytwarzanie spersonalizowanych implantów medycznych. Realizatorzy: Wydział Mechaniczny PŁ (prof. Bogdan Walkowiak) oraz Bionanopark sp. z o.o., PABIANICKA FABRYKA NARZĘDZI “PAFANA” S.A., Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
  3. Retrofit próżniowego wyłącznika ultraszybkiego DC dla pociągów zespolonych, EZT i elektrowozów. Realizatorzy: Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ (prof. Piotr Borkowski) oraz Zakład Aparatury Elektrycznej "WOLTAN" Sp. z o.o.
  4. Bezpieczne przejścia dla pieszych, przyjazne dla użytkowników ruchu drogowego, wykorzystujące unikalne opatentowane rozwiązania z zakresu modelowania i rozsyłu światła. Realizatorzy: Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ (dr inż. Wiesława Pabjańczyk) oraz D.A. GLASS Doros Teodora Sp. z o.o., NOVA LIGHT Sp. z o.o.
  5. Przestrzenny skaner laserowy wraz z oprogramowaniem, do zastosowań w nawigacji robotów mobilnych. Realizatorzy: Wydział Mechaniczny PŁ (prof. Leszek Podsędkowski) oraz Przedsiębiorstwo PREXER Sp. z o.o.
  6. Środowisko inteligentnych, rozproszonych systemów sterowania w biznesie i przemyśle. Realizatorzy: LTC Spółka z o.o. oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ (prof. Andrzej Napieralski), Fundacja Informatyki i Zarządzania