Przedsiębiorcze Koła

12-12-2019

W konkursie Santander Universidades dla Kół Naukowych Politechniki Łódzkiej udział wzięło 7 zespołów. Ich pomysły są ciekawe, inspirujące i warte kontynuowania.

Biuro Karier, współorganizując to przedsięwzięcie podkreślało, że jego celem jest wsparcie rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacyjnego myślenia studentów pracujących w kołach naukowych.

Santander Universidades, który wspiera Politechnikę Łódzką merytorycznie i finansowo przeznaczył na nagrody 5000 zł. Konkurs "Przesiębiorcze Koło" podzielony był na trzy etapy.

W pierwszym z nich należało zidentyfikować wyzwanie. Tu najlepszy okazał się pomysł zespołu z Koła Naukowego Zarządzania Zasobami Ludzkimi Experience, który w nagrodę otrzymał 1500 zł.

Rabat za szybką zapłatę

Studenci pomyśleli o problemie związanym z płaceniem rachunków, a dokładnie rzecz ujmując z dokonywaniem przelewów zaraz po otrzymaniu faktury. - Odkładanie sprawy na później często kończy się tym, że w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o płatności. Później zaciskamy zęby, gdy widzimy np. doliczone odsetki – mówi Monika Lenart z koła Experience.

 

W czasie warsztatów W czasie warsztatów

foto: arch. Moniki Lenart

Pomysł studentów polega na stworzeniu aplikacji, która będzie przypominać o płatności. - Co więcej przelew na konto firmy dokonany zaraz po otrzymaniu rachunku ma być premiowany rabatem na zakupy w innych sklepach – dodaje Monika. - Rabat ten maleje wraz z upływem dni dzielących nas od terminu wskazanego na fakturze. Korzyści? Pieniądze szybko trafią na konto odbiorcy, my mamy możliwość tańszych zakupów, a firmy dodatkową reklamę.

Portal praktyk

W drugim etapie należało pomyśleć nad rozwiązaniem wyzwania, w czym pomocne były specjalnie zorganizowane warsztaty projektowego myślenia. Nagrodę w wysokości 2500 zł za projekt opracowany z wykorzystaniem metodologii design thinking otrzymała grupa z organizacji Enactus Politechnika Łódzka. - Opracowane przez nas rozwiązanie ma rozwiązać problem uczniów technicznych szkół średnich, którzy bardzo często odbywają nudne, nic nie wnoszące praktyki, do których są zobligowani przez szkołę - wyjaśnia Wiktor Kaczmarek, lider grupy. - W naszych głowach narodził się pomysł portalu, który ma połączyć ambitnych uczniów z pracodawcami oferującymi wartościowe praktyki. Dzięki temu młodzi ludzie pozyskają wiedzę i umiejętności niezbędne w ich zawodowej karierze. Dodatkowa korzyść pozostaje również po stronie pracodawców, którzy będą mieli możliwość wykształcenia i pozyskania przyszłych pracowników wśród zdolnych uczniów.

Mała architektura

Ostatni etap polegał na prezentacji rozwiązania pomysłu zidentyfikowanego na początku konkursu. Należało to zrobić efektownie i skutecznie, w tak popularnej dziś formule elewator pitch, czyli nie przekraczając 3 minut. Wystąpienia odbyły się podczas spotkania „Biznes w Praktyce”. O tym, który zespół wypadł najlepiej zadecydowała licznie obecna publiczność. Okazało się, że wygrały dwa zespoły, zdobywając tyle samo głosów. Stanowiące nagrodę 1000 zł trzeba było podzielić pomiędzy SKN Kąt i Experience.

 

 

Gwiazdą wieczoru był Szczepan Brzeski, podróżnik, zdobywca 8 szczytów Górskiej Korony Ziemi, który od 15 lat doradza i szkoli w zakresie rozwoju przedsiębiorstw.

- Reprezentacja Koła Naukowego Kąt w czasie praktycznych warsztatów design thinking prowadzonych przez Piotra Grocholińskiego zajmowała się problemem braku integralności i identyfikacji kampusów Politechniki Łódzkiej –mówi Joanna Kurnyta, członkini grupy. - Nasz zespół zaproponował rozróżnienie wydziałów przez dopasowane formy małej architektury, które znalazłyby się na obu kampusach. Pomysł został przedstawiony na przykładzie terenu wokół Instytutu Architektury, na którym miałaby powstać zaprojektowana przez nas kopuła - miejsce dla studentów. Inspiracją do działania była silna potrzeba stworzenia miejsca przed Instytutem, sprzyjającego nauce i relaksowi w czasie letnich dni – dodaje wyjaśniając szczegóły projektu.