Pomyśleli o artystach i zieleni

16-06-2021

Do trzeciej edycji konkursu EkSocStartUP! dla studentów i doktorantów uczelni z województwa łódzkiego zgłoszono ponad 40 pomysłów na biznes. Laureatem głównej nagrody oraz wyróżnienia zostali studenci Politechniki Łódzkiej.

Aplikacja Layart 

Do finału zakwalifikowano 10 zgłoszeń. Jury konkursu najwyżej oceniło pomysł Maksymiliana Aranowskiego, studenta informatyki na wydziale FTIMS. Zaprojektowana przez niego aplikacja Layart jest dedykowana sztuce. W zamiarze jej autora ma pomóc młodym, mniej znanym artystom zaistnieć na rynku, a klientom ułatwić poszukiwania dzieła sztuki, bez potrzeby przeszukiwania całego internetu.

Maksymilian Aranowski Maksymilian Aranowski

foto: arch. prywatne

Zapytany o to czym jest Layart Maksymilian Aranowski odpowiada

- To Amazon polskiego rynku sztuki i Instagram dla twórców. Z jednej strony pozwala artystom budować portfolio w internecie, wystawiając swoje prace na światło dzienne, co jest szczególnie ważne wśród młodych twórców, którzy dopiero budują swoja markę. Z drugiej strony tworzy otwarty rynek sztuki. Dzieła z różnych dziedzin sztuki są dostępne do kupienia w jednym miejscu i co ważne w przystępnej cenie. Layart obala mit, że sztuka jest domeną elit. Od teraz sztuka jest domeną każdego.

O swoim sukcesie i drodze do wysokiej nagrody laureat mówi

- Jestem na ostatnim semestrze studiów i piszę pracę inżynierską, której temat „Aplikacja wspomagająca sprzedaż autorskich dzieł sztuki” jest zbieżny z projektem konkursowym. Mój promotor dr hab. inż. Piotr Napieralski był jedną z pierwszych osób, które doceniły ten pomysł i zobaczyły w nim potencjał.

Zamiar stworzenia aplikacji zrodził się w mojej głowie już kilka lat temu, podczas jednej z rozmów z przyjaciółmi. Od tamtej pory zastanawiałem się jak ruszyć z projektem. Możliwość napisania pracy inżynierskiej na ten temat była pierwszym krokiem do urzeczywistnieniu pomysłu. Zgłosiłem się do konkursu EkSoc StartUP!, wiedząc, że jest to szansa na rozwój projektu. Moimi mentorami w konkursie byli Olena Kolikhova menedżer ds. innowacji w firmie Ernst & Young i Zbigniew Nowicki współwłaściciel Bluerank. Współpraca z nimi okazała się nieoceniona. To właśnie dzięki Olenie i Zbyszkowi aplikacja została dopracowana pod kątem biznesowym i przerodziła się w startup.

Maksymilian Aranowski nagrodę chciałby przeznaczyć na rozwój aplikacji, ponieważ – jak mówi - wygrana w konkursie to dopiero początek drogi, bardzo przyjemny, ale początek. Jego największym hobby jest tematyka startupów, biznesu i przedsiębiorczości. Zgłębia historie innych firm, które też zaczynały od świetnego pomysłu i próbuje znaleźć idealną drogę dla siebie.

- Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że łączę przyjemność z pracą, ponieważ startupy to kierunek, w którym chciałbym się dalej rozwijać. Mam już kilka kolejnych pomysłów, ale wszystko po kolei, najpierw Layart.

Magdalena Durys (PŁ) i Bartłomiej Waldhauzer (AHE) zostali wyróżnieni za projekt Smart Plants Magdalena Durys (PŁ) i Bartłomiej Waldhauzer (AHE) zostali wyróżnieni za projekt Smart Plants

foto: arch. prywatne

Projekt Smart Plants 

W konkursie EkSoc StartUP! Jury przyznało też wyróżnienie, doceniając projekt Smart Plants. Jego współautorką jest Magdalena Durys, studentka drugiego roku Zarządzania i Inżynierii Produkcji na PŁ. Pracowała wspólnie z Bartłomiejem Waldhauzerem z AHE.

Smart Plants to urządzenie, a mówiąc szerzej usługa, która pozwala monitorować parametry gleby, takie jak: wilgotność, temperatura, nasłonecznienie, zasolenie czy pH. Wbudowany system zbiera i przesyła do „chmury” dane. Po ich analizie np. automatycznie uruchamia albo zatrzymuje systemy nawadniania, nawożenia lub uchyla okna w szklarniach.

Jak wyjaśnia Magdalena Durys – Nasze urządzenie skierowane jest do sadowników, opiekunów zieleni w miastach, deweloperów, ale również do indywidualnych klientów. Pomoże w świadomym i ekologicznym zarządzaniu roślinami, zwiększy zbiory dojrzałych owoców w sadach, wspomoże kontrolowanie drzewostanu i jego pielęgnacje, a przez dbałość o nasadzenia, przyciągnie nowych klientów w branży deweloperskiej.

Pomysł młodych ludzi na projekt zrodził się z obserwacji, że miasta stają się coraz częściej „zabetonowane”.

- Jest to łatwiejsze niż dbanie o zieleń, która przecież przynosi nam wiele korzyści – mówi Magdalena i dodaje - Także pielęgnacja drzew i krzewów w sadach wymaga ogromnej uważności. Niewystarczające nawodnienie gleby sprawia, że owoce są małe, natomiast zbyt duża ilość wody powoduje rozwój chorób. Brak wiedzy o stanie gleby sprawia, że rośliny są przenawożone. Dzięki naszym czujnikom będziemy w stanie rozwiązać te problemy i poprawić jakość oraz ilość otrzymywanych plonów.

Autorzy Smart Plants chcą rozwijać projekt, nawiązując współpracę z sadownikami, ekologami lub/i ogrodnikami, którzy wzbogacą ich wiedzę.

- Chcielibyśmy nawiązać nowe znajomości, które pozwoliłby nam zebrać i opracować jak najbardziej optymalne rozwiązania dla naszych klientów.

Organizatorem konkursu EkSoc startUP! jest Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego.