Podwójny sukces WIPOŚ

14-01-2019

Na wystawie Seoul International Invention Fair - SIIF 2018 goszczono naukowców z ponad 30 państw świata m.in. z Malezji, Tajwanu, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Chorwacji oraz oczywiście z Polski.

Wśród rozwiązań nagrodzonych podczas SIIF 2018 znalazły się dwa przygotowane przez naukowców z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

  • Złoty medal zdobył wynalazek zatytułowany Sposób wytwarzania żeli chitozanowych formujących się w temperaturze ciała ludzkiego, przeznaczonych na skafoldy iniekcyjne do hodowli komórek nerwowych. Został on opracowany przez zespół: prof. n.med. Ireneusz Majsterek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Zofia Modrzejewska, mgr inż. Katarzyna Pieklarz oraz dr inż. Michał Tylman. Złoty medal jest już trzecią prestiżową nagrodą zdobytą na arenie międzynarodowej przez twórców innowacyjnych hydrożeli chitozanowych.
  • Drugi złoty medal przypadł zespołowi prof. Jacka Tyczkowskiego, kierownika Katedry Inżynierii Molekularnej, w składzie: mgr inż. Ryszard Kapica oraz mgr inż. Justyna Markiewicz. Rozwiązanie polegające na wytworzeniu trwałej superhydrofobowej nanowarstwy na powierzchni znakomitego materiału izolacyjnego jakim jest gęsi puch. Zostało ono zrealizowane wraz z Adamem Małachowskim i Bartoszem Małachowskim, producentami odzieży sportowej i turystycznej z firmy „Małachowski”.