Nowoczesny i ekologiczny

09-11-2023

Politechnika Łódzka zakończyła remont budynku A7, w którym dotychczas mieściła się hala technologiczna Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Teraz w wyremontowanym budynku znajdzie się także Centrum Projektowania Uniwersalnego, stworzone w ramach projektu „Dostępna Politechnika Łódzka”. Projekt inwestycji był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. Koszt remontu wyniósł niemal 19 mln zł, z czego 10 mln zł uczelnia pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

W otwarciu wziął udział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który w styczniu ubiegłego roku odwiedził Politechnikę Łódzką i wręczył symboliczny czek na realizację tej inwestycji. W przecięciu wstęgi uczestniczyli wraz z rektorem prof. Krzysztofem Jóźwikiem - wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski i Adam Jaworski, prezes firmy Jawbud, która wykonała remont.

O zakończonej inwestycji rektor prof. Krzysztof Jóźwik powiedział

- Przeprowadziliśmy gruntowny remont – na zewnątrz i wewnątrz. W efekcie zyskaliśmy ekologiczną, energooszczędną, dostępną przestrzeń dostosowaną do potrzeb dydaktycznych i prac projektowych. Jestem przekonany, że będzie to przyjazne miejsce twórczej współpracy dla studentów i pracowników uczelni.

Wstęgę przecinają: rektor prof. Krzysztof Jóźwik, wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk, zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski i prezes firmy Jawbud Adam Jaworski Wstęgę przecinają: rektor prof. Krzysztof Jóźwik, wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk, zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski i prezes firmy Jawbud Adam Jaworski

foto: Jacek Szabela

Nawiązując do zakresu prac rektor podkreślił

- Odpowiednie ocieplenie, nowoczesne systemy wentylacyjne pozwalające odzyskać ciepło oraz systemy monitorujące i zarządzające energią, wodooszczędna armatura, energooszczędne oświetlenie i fotowoltaika, to tylko kilka elementów ogromnego zakresu prac, jakie zostały tu wykonane. Wartością dodaną podjętych działań jest ograniczanie emisji szkodliwych substancji i pyłów. Budynek zyskał także nowy układ pomieszczeń, z głównym naciskiem na funkcje laboratoryjne.

Goście uroczystości, na pierwszym planie zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski, wicemarszałek Piotr Adamczyk i minister Waldemar Buda Goście uroczystości, na pierwszym planie zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski, wicemarszałek Piotr Adamczyk i minister Waldemar Buda

foto: Jacek Szabela

Dziekan Wydziału IPOŚ prof. Grzegorz Wielgosiński cieszy się z powrotu w miejsce, w którym będzie można postawić instalacje niezbędne w prowadzeniu nowoczesnych projektów z inżynierii procesowej.

Dziekan WIPOŚ prof. Grzegorz Wielgosiński Dziekan WIPOŚ prof. Grzegorz Wielgosiński

foto: Jacek Szabela

O planach Centrum Projektowania Uniwersalnego mówił prof. PŁ Grzegorz Granosik z Instytutu Automatyki.

Będzie tutaj przestrzeń kreatywna FabLab, która powstanie zgodnie z ideą zapoczątkowaną w MIT w USA. Uzupełni ją bardzo nowoczesne laboratorium VR oraz laboratorium ergonomiki. W ten sposób będziemy w stanie tworzyć innowacje w pełnym zakresie – od pomysłu przez modelowanie i symulacje w przestrzeni wirtualnej aż po stworzenie prototypu, który będzie weryfikowany ergonomiczne i od strony spodziewanych efektów. Centrum stworzy nowe możliwości współpracy studentów różnych wydziałów nad innowacyjnymi i interdyscyplinarnymi projektami.

Te przestrzenie wkrótce wypełnią się nowoczesnym sprzętem Te przestrzenie wkrótce wypełnią się nowoczesnym sprzętem

foto: Jacek Szabela

Wśród planowanych aktywności prof. PŁ Grzegorz Granosik wskazał cotygodniowe konstruktorskie środy integrujące społeczność studencką, szkolenia związane z uniwersalnym projektowaniem, wspólne z firmami comiesięczne mikrokonferencje networkingowe oraz hackathon, wydarzenie integrujące Łódź Akademicką.