Najlepsi z najlepszych! 4.0.

21-06-2021

Pięciu projektom z Politechniki Łódzkiej Minister Edukacji i Nauki przyznał  dofinansowanie w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”, będącego wsparciem dla rozwoju aktywności wybitnie uzdolnionych studentów. Do zespołów z naszej uczelni trafi w sumie ponad 900 tysięcy złotych.

Dzięki zdobytym środkom - do realizacji skierowano 82 wnioski na łączną kwotę blisko 7,5 mln zł - realizatorzy projektu będą mogli uczestniczyć w konkursach, zawodach i konferencjach na arenie międzynarodowej.

Zespoły z PŁ mają ambitne plany, ale czy uda się je wszystkie zrealizować w nadal pandemicznym czasie, zobaczymy.

Laureaci z PŁ

Ze zgłoszonych przez studenckie koła naukowe projektów najwyżej oceniono „Wykorzystanie systemu autonomicznych robotów heterogenicznych w reagowaniu kryzysowym”, przyznając też bardzo wysokie dofinansowanie 270 tysięcy. Projekt jest rozwijany przez studentów Koła SKaNeR. Jak wyjaśnia dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ z Instytutu Automatyki – badania prowadzone pod opieką doktorantów skupiają się na zagadnieniach modularyzacji komponentów robota, algorytmach optymalizacji zużycia energii, oprogramowaniu nadzorującym współpracę robotów heterogenicznych. Efektywność pracy robotów i drużyny będzie weryfikowana podczas zawodów międzynarodowych: Rototex International w Tallinie, European Rover Challenge w Kielcach i World Robot Summit w Fukushimie.

Projekt „Mikroturbina wiatrowa dla polskiej energetyki rozproszonej” realizowany w Studenckim Kole Naukowym Energetyków działające przy Instytucie Maszyn Przepływowych otrzymał 210 tysięcy. Studenci planują wykorzystać dofinansowanie na udział w konkursie International Small Wind Turbine Contest 2021, który odbędzie się pod koniec czerwca. - Sfinansowany zostanie również udział w międzynarodowych konferencjach naukowych. Dwie z nich, związane z energetyką odnawialną i środowiskiem odbędą się w Chinach i Turcji, trzecia dotycząca układów i systemów elektronicznych – w Dubaju – mówi Anna Baszczyńska, liderka projektu GUST. Studenci zaprezentują tam wyniki swoich badań, zdobywając jednocześnie wiedzę od uczestników z różnych stron świata.

Z kolei zespół Lodz Solar Team będzie mógł wykorzystać 200 tysięcy na projekt „Badania potencjału motoryzacji solarnej w redukcji emisji CO2 - przełomowa generacja drugiego polskiego elektrycznego samochodu solarnego, prezentacja wyników badań oraz obrona tytułu mistrzów Europy”. Studenci będą walczyć o obronę tytułu w wyścigu iLumen European Solar Challenge 2021, wprowadzając w swoim w samochodzie Eagle Two innowacyjnych rozwiązań z zakresu mechaniki, informatyki i elektroniki 24-godzinny wyścig na dawnym torze F1 Circuit Zolder w Belgii zaplanowany jest we wrześniu 2021 r.

Kolejnym dofinansowanym projektem związanym z motoryzacją jest „Udział zespołu Iron Warriors w zawodach Shell Eco Marathon i Pisaralla Pisimmälle oraz obrona tytułu rekordzistów Polski w jak najmniejszym spalaniu paliwa”. Na ten cel zespół pozyskał ponad 128 tysięcy zł.

W gronie dofinansowanych jest projekt „Udział studentów w międzynarodowych konferencjach naukowych z dziedziny interakcji człowiek-komputer, dostęp do materiałów edukacyjnych, realizacja projektów naukowych” zgłoszony przez Ubicomb działający w Instytucie Informatyki Stosowane na Wydziale EEIA. Przyznano mu 100 tysięcy dofinansowania.