Najlepsi w konkursie ABB IT Challenge

02-06-2017

Zespół HomU z Politechniki Łódzkiej za opracowanie innowacyjnego narzędzia do projektowania wnętrz został zwycięzcą finału konkursu ABB IT Challenge.

Drużyna w składzie Krzysztof Fudała, Jakub Forysiak i Piotr Krawiranda pokonała studentów z innych polskich uczelni i otrzymała w nagrodę 25 tys. zł.

Tematem 10. edycji konkursu była interakcja człowieka z technologią. Pomysł studentów polega na wykorzystaniu okularów rzeczywistości rozszerzonej -Microsoft HoloLens - do planowania wystroju i umeblowania wnętrz. – Użytkownik może umieszczać w swoim otoczeniu meble i przedmioty oraz wchodzić z nimi w interakcję, aby sprawdzić czy pasują do wnętrza mieszkania – wyjaśniają studenci. – Obiekty są skalowane wiernie oddając rzeczywisty rozmiar. Meble można obracać, przesuwać i dostosowywać do swoich potrzeb, czyli zmieniać materiał (np. rodzaj drewna z jakiego wykonana jest szafka), kolor oraz inne elementy (np. liczbę półek w szafce). Możemy także sprawdzać, czy wstawiona sofa po rozłożeniu mieści się w planowanej przestrzeni i nie koliduje z innymi elementami w pomieszczeniu.

Pomysł studentów może być wykorzystany np. przez osoby chcące przetestować przed zakupem meble różnych producentów, architektów wnętrz, developerów, czy producentów mebli.

Członkowie HomU studiują Informatykę na Wydziale EEIA. Swoje umiejętności rozwijają w Kole Naukowym MAIN przy Instytucie Informatyki Stosowanej PŁ działającym pod opieką dr. inż. Tomasza Jaworskiego.