Lotnictwo neutralne dla klimatu

02-02-2023

HECATE to stawiający sobie śmiałe cele unijny projekt, w którym udział mieć będzie Politechnika Łódzka. Koordynatorem przedsięwzięcia wartego 40 milionów euro jest firma Collins Aerospace, a w konsorcjum liczącym 37 partnerów z 11 krajów silnie reprezentowany jest przemysł lotniczy.

Przemysł ten dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., a kluczem do sukcesu jest rozwój niedużych regionalnych samolotów o napędzie hybrydowo-elektrycznym. I tu właśnie tkwi sedno projektu, czyli rozwój nowych technologii dostarczania energii elektrycznej. Mówi o tym też akronim projektu HECATE, pochodzący od słów Hybrid-ElectriC regional Aircraft distribution Technologies.

logo projektu HECATE logo projektu HECATE

Wykorzystanie hybrydowo-elektrycznych układów napędowych spowoduje wzrost mocy elektrycznej z setek kilowatów w dzisiejszych samolotach do poziomu megawatów w samolotach przyszłości.. Firma Collins Aerospace ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu systemów zasilania elektrycznego do najbardziej zaawansowanych samolotów na świecie, a jej specjaliści rozwijają technologie nowej generacji, o niskim śladzie węglowym, które są integralną częścią „zrównoważonego lotu”.

Koordynatorem projektu w Politechnice Łódzkiej jest dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. O zadaniu, którym będzie kierowała mówi

Naszym celem będzie przygotowanie analizy śladu węglowego opracowywanej w ramach projektu technologii. To już kolejny projekt europejski, w którym wykorzystujemy metodologię LCA (z ang. Life Cycle Assessment) w celu określenia potencjalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z zastosowania nowych materiałów i nowoczesnych technik produkcji.

Pierwsze spotkanie partnerów konsorcjum projektu, rozpoczynające 3 letni projekt odbyło się w Cork w Irlandii w dniach 23-24 stycznia 2023 roku.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu HECATE (hecate-project.eu)