Inauguracja roku 2021-2022

05-10-2021

Inauguracja roku akademickiego po raz pierwszy odbyła się w nowej auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium. Możliwość bezpośredniego udziału w uroczystości sprawiła, że audytorium było pełne gości.

 

 

Każdy rok akademicki rozpoczynamy, oddając hołd prof. Bohdanowi Stefanowskiemu - twórcy i pierwszemu rektorowi Politechniki Łódzkiej. Orszak ubranych w togi władz uczelni, członków Senatu i studentów udaje się pod pomnik prof. Stefanowskiego, by złożyć tam bukiet kwiatów.

W świętowaniu rozpoczęcia roku akademickiego 2021/22 towarzyszyli nam przedstawiciele środowiska akademickiego, gospodarczego, władz miasta i regionu, a także parlamentarzyści i goście z zagranicy. Napłynęło również wiele listów gratulacyjnych, w tym także od Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. W wystąpieniach gości przewijał się motyw powrotu studentów do normalnej nauki oraz apele do młodych ludzi o szczepienie się przeciwko Covid-19.

- Jestem szczęśliwy, że powrót na uczelnię stał się możliwy – powiedział rektor prof. Krzysztof Jóźwik, witając uczestników inauguracji zebranych w auli i oglądających transmisję internetową.

Przemówienie Rektora

Tradycyjnie inaugurację rozpoczęło przemówienie rektora. Prof. Krzysztof Jóźwik poruszył w nim ważne dla uczelni wątki związane z zarządzaniem, nowymi inicjatywami w nauce i kształceniu, współpracą z otoczeniem uczelni oraz nowymi inwestycjami. Obszerne fragmenty przemówienia drukujemy w oddzielnym artykule

 

Nadanie godności Profesora Seniora Politechniki Łódzkiej. Od lewej: prof. Zbigniew Gawroński, prof. Jerzy Gębicki, prof. Janusz Rosiak, prof. Liliana Byczkowska-Lipińska, prof. Bohdan Wendler Nadanie godności Profesora Seniora Politechniki Łódzkiej. Od lewej: prof. Zbigniew Gawroński, prof. Jerzy Gębicki, prof. Janusz Rosiak, prof. Liliana Byczkowska-Lipińska, prof. Bohdan Wendler

foto: Jacek Szabela

Profesor Senior

Od 2018 roku nadawana jest godność Profesora Seniora Politechniki Łódzkiej. Do tego wyjątkowego grona dołączyło pięciu zasłużonych dla uczelni naukowców. Pamiątkowe dyplomy z rąk rektora otrzymali: prof. Liliana Byczkowska-Lipińska, prof. Jerzy Gębicki, prof. Janusz Rosiak, prof. Zbigniew Gawroński oraz prof. Bohdan Wendler.

Nagrody dla studentów…

Inauguracja roku akademickiego jest szczególnie ważna dla studentów powracających do nauki. Tego dnia przyznawane są nagrody i wyróżnienia za szczególne osiągnięcia. Zawsze miłym akcentem uroczystości jest wyróżnienie autorów najlepszych prac dyplomowych.

  •   za prace magisterskie

W konkursie im. Profesora Mieczysława Serwińskiego nagrodę otrzymał mgr inż. Mariusz Mąkiewicz (kierujący pracą prof. Jerzy Petera). Sponsorem nagrody jest firma Veolia. Łódzka Federacja SNT- NOT oraz Rada Uczelnianej FSNT NOT w PŁ przyznała nagrodę główną mgr. inż. Piotrowi Wysockiemu (kierująca pracą dr hab. inż. Beata Brożek- Płuska z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej) oraz wyróżniła mgr inż. Aleksandrę Janusz (kierujący pracą: dr hab. inż. Jacek Grabarczyk z Instytutu Inżynierii Materiałowej). Sponsorem tej nagrody jest forma Common.

Nagrodzeni przez SNT- NOT i ich opiekunowie: mgr inż. Piotr Wysocki i dr hab. inż. Beata Brożek- Płuska oraz mgr inż. Aleksandra Janusz i dr hab. inż. Jacek Grabarczyk w towarzystwie rektora prof. Krzysztofa Jóźwika i prezesa NOT Adama Rylskiego Nagrodzeni przez SNT- NOT i ich opiekunowie: mgr inż. Piotr Wysocki i dr hab. inż. Beata Brożek- Płuska oraz mgr inż. Aleksandra Janusz i dr hab. inż. Jacek Grabarczyk w towarzystwie rektora prof. Krzysztofa Jóźwika i prezesa NOT Adama Rylskiego

foto: Jacek Szabela

  •   za osiągnięcia w nauce

Za osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności organizacyjnej wręczono tytuły Student Roku 2019/2020. Honorowe dyplomy otrzymali: Maciej Kupras (Wydział Mechaniczny), Marcin Klimkiewicz (Wydziała EEIA), Bartłomiej Rogalewicz (Wydział Chemiczny), Anna Szychulska (Wydział TMiWT), Dominika Krzeszewska (Wydział BiNoŻ), Paulina Kaszubska (Wydział BAIŚ), Agnieszka Augustyniak (Wydział FTIMS), Magdalena Borszyńska (Wydział ZIP), Anna Szczepańska (Wydział IPOŚ), Julia Gruszczyńska (IFE).

O pasji do nauki i sporu opowiedzieli w wykładzie inauguracyjnym: (od lewej) mgr inż. Kajetan Duszyński, prof. Katarzyna Pernal i inż. Aleksandra Bednarek O pasji do nauki i sporu opowiedzieli w wykładzie inauguracyjnym: (od lewej) mgr inż. Kajetan Duszyński, prof. Katarzyna Pernal i inż. Aleksandra Bednarek

foto: Jacek Szabela

  •   dla wybitnych sportowców

Specjalną Nagrodę Rektora za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymali: mgr inż. Kajetan Duszyński – doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej i mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz inż. Aleksandra Bednarek – studentka kierunku inżynieria biomedyczna i pierwsza Polka, która zdobyła potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych. Oboje wyróżnieni jeszcze raz pojawili się na mównicy, wygłaszając wykład inauguracyjny. Kajetan Duszyński otrzymał dodatkowo upominek od Rady Politechniki Łódzkiej, który wręczył mu jej przewodniczący Mirosław Sopek, wiceprezes Zarządu MakoLab ds. technologii.

Immatrykulacja

Ważnym punktem programu każdej inauguracji jest immatrykulacja nowo przyjętych studentów i doktorantów. Do ślubowania w czasie uczelnianej inauguracji przystąpiły zgodnie ze zwyczajem osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym.

Sportowo-naukowy wykład inauguracyjny

W tym roku wykład inauguracyjny był wyjątkowy, bowiem wygłosiły go trzy osoby, które mówiły o swoich pasjach naukowych i sportowych. Rektor prof. Jóźwik nazwał go specjalnym triathlonem. Prof. Katarzyna Pernal – ceniona na świecie fizyczka uprawiająca z sukcesami kolarstwo szosowe mówiła o wielkoskalowych symulacjach  kwantowych materii, starając się przy tym odpowiedzieć na pytanie gdzie jesteśmy, gdzie będziemy i gdzie chcielibyśmy być.

Mgr inż. Kajetan Duszyński - doktorant i olimpijczyk oraz inż. Aleksandra Bednarek – studentka i mistrzyni w pływaniu na wodach otwartych opowiadali o drodze do osiągniętych sukcesów oraz wsparciu, jakie otrzymują m.in. ze strony uczelni, by móc rozwijać swoje sportowe pasje, nie tracąc z oczu tych naukowych. W przypadku Kajetana Duszyńskiego jest to krystalogarafia białek, a Olę Bednarek interesuje zastosowanie druku 3D w inżynierii tkankowej.