Erasmus+ to nie tylko mobilności

09-02-2023

Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Łódź mające biuro w Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej rozpoczęło swoją działalność spotkaniem zorganizowanym dla instytucji z regionu łódzkiego.

 

 

Przez dwa dni specjaliści z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności przekazują informacje o możliwości pozyskiwania funduszy na realizację projektów międzynarodowych. Najbliższe nabory w ramach Programu, którego budżet na rok 2023 szacuje się na blisko 3,4 mld euro planowane są już w lutym i marcu.

Jak podkreślił rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik obecny na otwarciu Erasmus+ InnHUB Łódź

-  miejsce to stanie się łącznikiem pomiędzy Agencją a województwem łódzkim, a także świętokrzyskim.

Mobilność to zaledwie fragment programu Erasmus+. Możliwości stwarzane przez Program Erasmus+ są bardzo szerokie i różnorodne. Jak mówił Bartosz Stawiarz, dyrektor biura ds. współpracy z regionami z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

- Każdy w tej ofercie znajdzie coś dla siebie.

Dwoje dyrektorów: dr inż. Dorota Piotrowska i Bartosz Stawiarz Dwoje dyrektorów: dr inż. Dorota Piotrowska i Bartosz Stawiarz

foto: Jacek Szabela

Program Erasmus+ to ogromna szansa nie tylko dla Polski, czy Europy, ale także dla świata. Uczestniczy w nim już 150 krajów, a budżet na lata 2021-2027 to 30 miliardów euro do wykorzystania przez instytucje, uczelnie, szkoły, firmy, stowarzyszenia czy jednostki samorządowe dla ich innowacyjnego rozwoju. Erasmus+ to także możliwość udziału w projektach edukacyjnych, budowanie i rozszerzanie sieci współpracy międzynarodowej oraz synergia biznesu z nauką.

- Widzimy potencjał w regionalnych centrach innowacji – przekonuje dyrektor Bartosz Stawiarz. - Mają one pokazywać jak korzystać z Erasmus+ dla zwiększenia innowacyjności różnych sektorów gospodarki, pobudzając jednocześnie środowisko do aktywności i do skorzystania z możliwości jakie ten program daje.

Działalność łódzkiego Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB przede wszystkim skupia się na możliwościach finansowania innowacyjnych projektów wspierających budowę nowoczesnego systemu kształcenia i wzmacniających rozwój kompetencji zawodowych osób w różnym wieku.

- Chcemy wspomóc nasze społeczeństwo w dostosowywaniu się do potrzeb otoczenia biznesowego, do zmian na rynku pracy – podkreśla rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

Zdaniem rektora społeczna odpowiedzialność uczelni przejawia się nie tylko troską o młode pokolenie, ale także o tych, którzy mury uczelni opuścili już dawno .Jako przykład podaje transformację energetyczną okręgu bełchatowskiego, która może spowodować potrzebę szybkiego przekwalifikowania się tysięcy osób. Łódzki Erasmus + InnHUB może w tym pomóc.

Dyrektor CWM dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ dodaje

- Jest to inicjatywa, która pozwoli stworzyć nowy ekosystem uczenia się. Wypracowane innowacje będziemy przenosić na różne poziomy i do różnych grup uczących się. Przykładem jest międzynarodowy projekt e-close, w którym stworzono system do nadawania tzw. „odznak cyfrowych”, czyli potwierdzonego przez uczelnię niewielkiego zestawu kompetencji.

Siedziba Erasmus+ InnHUB znajduje się w Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej, budynek A16, pokój 6 przy ul. Żwirki 36 w Łodzi, i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych ofertą Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (wtorek: godz. 8-12 / środa: godz. 12-16 / czwartek: godz. 8-12 ).

Ze względów organizacyjnych zainteresowani ofertą biura proszeni są o e-mail: magdalena.senator@frse.org.pl w celu umówienia spotkania w godzinach pracy biura.