Ekologiczny fantom

23-02-2023

W Bangoku, stolicy Tajlandii, odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości IPITEX 2023. Jednym z prezentowanych tam wynalazków był ekologiczny fantom do nauczania podstawowych zabiegów resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Autorami rozwiązania EcoCPR Ecological Manikin For Basic Life Support Training są: dr Filip Jaśkiewicz i dr Marcin Cierniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Rafał Dobruchowski z Akademii Sztuk Pięknych i dr Przemysław Sękalski z Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

 

 

Wspólne przedsięwzięcie naukowców z trzech łódzkich uczelni uzyskało nie tylko Złoty Medal, ale także zostało wyróżnione nagrodą The Outstanding International Invention & Innovation Award. Przyznano ją tylko 6 najlepszym rozwiązaniom spośród ponad 3000 zgłoszonych. Warto wspomnieć, że od dawna nikt spoza krajów azjatyckich nie dostał tak wysokiego wyróżnienia.

Jak wyjaśnia dr Przemysław Sękalski

- Ekologiczny fantom zbudowany jest z materiałów nadających się do recyklingu - papieru, tektury i włókna kokosowego. Także sprężyny imitujące napięcie klatki piersiowej są eco. Międzynarodowe uznanie zyskał m.in. dzięki nowatorskiemu podejściu do projektowania i wytwarzania tego typu urządzeń bez obniżenia ich jakości, funkcjonalności i efektywności działania. Elementem wyróżniającym jest aplikacja mobilna, która na bieżąco analizuje poprawność wykonywanej resuscytacji i przekazuje dane do chmury. W przyszłości planowane jest dodanie elementów grywalizacji, aby zachęcić jak największą liczbę osób do nauki ratowania życia ludzkiego.