Dla dobra konsumentów

01-02-2022

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności rozwija współpracę z przedsiębiorcami, która przyczynia się do transferu i komercjalizacji technologii z uczelni do biznesu.

Nowym partnerem Wydziału została firma Prokonsument sp. z o.o. Umowę o współpracy zawarły: Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii oraz Instytut Technologii i Analizy Żywności.

 

 

Spółka Prokonsument związana jest z branżą spożywczą. Jest ona właścicielem profesjonalnego portalu informacyjnego FoodFakty.pl, którego ambicją jest być największą i najefektywniejszą platformą wymiany informacji dla menedżerów branży spożywczej w Polsce i regionie.

Gościem Wydziału był Janusz Olejnik, prezes Zarządu Prokonsument sp. z o.o. W rozmowach szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z bezpieczeństwemżywności. Dostarczanie wiedzy na ten temat jest strategicznym działaniem firmy, podobnie jak komunikowanie tematów związanych najnowszymi technologiami i metodami badawczymi prowadzonymi na świecie czy zmianami w przepisach prawnych.

Firma, wspierając rozwój jakości i bezpieczeństwa żywności jest dla kadry menedżerskiej z branży spożywczej obszernym źródłem wiedzy na temat najważniejszych trendów rynkowych i badawczych. Tym samym przyczynia się do wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na rynek spożywczy

Umowę podpisali: dyrektor Instytutu Technologii i Analizy Żywności prof. Grażyna Budryn, dyrektor Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii dr hab. inż. Agnieszka Nowak, prof. PŁ i prezes spółki Prokonsument Janusz Olejnik.

Współpraca dotyczyć będzie tworzenia wspólnych programów szkoleniowych dla branży spożywczej, a także wymiany informacji naukowych z zakresu bezpieczeństwa i jakości żywności.

Dzięki objęciu przez Instytuty pozycji Partnera Instytucjonalnego możliwe będzie również zaangażowanie studentów i doktorantów Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności w projekty realizowane przez firmę. Zamieszczane na portalu FoodFakty informacje na temat prowadzonych na Wydziale badań będą miały szansę na szybkie dotarcie do otoczenia gospodarczego.

Już w marcu jako partner naukowy Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii weźmie udział w organizowanym przez FoodFakty.pl eForum, tym razem pod hasłem „Mikrobiologia żywności - Listeria, Salmonella i inne zagrożenia mikrobiologiczne”. To cykliczne wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie. W 2021 zarejestrowało się na nie blisko 10 tysięcy uczestników. Byli to głównie menedżerowie z branży spożywczej, opakowaniowej i przedstawiciele dostawców dla branży. Na pojedyncze wydarzenia na ogół rejestruje się ponad 300 osób.