Czwartkowe Forum Kultury: Nie wierzę w życie pozaradiowe…

29-01-2019

Pierwsze tegoroczne spotkanie zbiegło się z tragicznym wydarzeniem w Gdańsku, przez co nabrało bardziej refleksyjnego charakteru. Tym razem gościł u nas Paweł Sztompke, znany recenzent i dziennikarz muzyczny.

Z wykształcenia jest socjologiem muzyki, jego dziennikarska przygoda rozpoczęła się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to podjął pracę w 3 Programie Polskiego Radia.

Paweł Sztompke Paweł Sztompke

foto: Jacek Szabela

Kierował redakcją muzyczną przez niemal 20 lat, by następnie objąć stanowisko w radiowej „Jedynce”. Jak przyznaje, na wybór zawodu duży wpływ miała Janina Sztompkówna - jedna z pierwszych radiowych spikerek i daleka krewna naszego Gościa.

Paweł Sztompke przedstawił nam problemy, z którymi borykają się współczesne rozgłośnie radiowe. Gdy powstały tzw. playlisty, znacznie zmniejszyła się liczba odtwarzanych utworów, dlatego obecnie większość liczba stacji w Polsce nadaje te same przeboje. Pewną dozę swobody dają programy autorskie. Aktualnie radio zdecydowanie przegrywa konkurencję z Internetem, dającym dużo więcej możliwości.

Wielką pasją dziennikarza jest muzyka filmowa. Często angażuje się w prowadzenie koncertów i festiwali z nią związanych.