Bardzo wysokie miejsce łódzkiej architektury w branżowym rankingu

18-10-2021

Architekt, kończąc studia nie ma jeszcze prawa do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, czyli mówiąc wprost, do podpisywania projektów.

Droga do samodzielności zawodowej

Wiedzie ona przez odpowiednie praktyki projektowe i na placach budowy, a na jej końcu jest egzamin na uprawnienia projektowe. Jego zdanie otwiera możliwość samodzielnej pracy jako projektanta. Przeprowadzaniem egzaminów i nadawaniem uprawnień zajmuje się Izba Architektów RP, czyli samorząd zawodowy architektów, funkcjonujący w oparciu o ustawę z 15.12.2000 roku o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

Egzaminy odbywają się na tych samych zasadach w całej Polsce i z uwzględnieniem jednakowego zestawu pytań. Nad ich przebiegiem czuwają komisje: krajowa i szesnaście okręgowych, dzięki czemu wyniki egzaminów są porównywalne.

Pierwszy taki ranking

Izba Architektów RP (IARP) w celu monitorowania jakości edukacji i jej poprawy po raz pierwszy przeprowadziła w 2021 roku klasyfikację szkół architektonicznych, w której jedynym i obiektywnym kryterium był wynik egzaminu na uprawnienia projektowe.

Rankingiem IARP TOP 10 2021 objęte zostało 35 szkół, w tym sześć zagranicznych i kilka polskich uczelni niepublicznych.

Przyjęta metodologia brała pod uwagę wyniki absolwentów szkół, które mają oba stopnie edukacji (inżynierski i magisterski), jak i tych, w których istnieje tylko stopień inżynierski. Dla każdej uczelni sumowano punkty za pozytywne oraz negatywne wyniki na egzaminie, uwzględniając liczbę wszystkich absolwentów.

Wyniki przedstawiono w formie procentowej – procent punktów za zdane egzaminy w stosunku do liczby punktów za wszystkich przystępujących do egzaminów.

Miejsce łódzkiej architektury

Architektura na Politechnice Łódzkiej uzyskała drugie miejsce w rankingu uczelni kształcących architektów uzyskując 75% zdanych egzaminów na uprawnienia projektowe. Pierwsze miejsce zajęła Politechnika Lubelska (81,25% ), a trzecie Politechnika Opolska (także 75%, ale niższa liczba zdających egzamin).

Ranking wykazał, że pod względem liczby absolwentów architektury przystępujących do egzaminów Politechnika Łódzka należy do grupy uczelni średniej wielkości. Co ciekawe, politechniki duże z których pochodzi aż 63,24% zdających zajęły w rankingu dalsze miejsca: wrocławska 4., gdańska 7., poznańska 11., warszawska 12., śląska 14. i krakowska 15.

Opracowano też tabele rankingu oddzielnie dla studiów I stopnia i dla studiów II stopnia. W pierwszym architektura na PŁ zdobyła II miejsce (75% zdanych egzaminów); zwyciężyła Politechnika Wrocławska (także 75%), trzecie zajęła Politechnika Lubelska (również 75%) a w drugim łódzka architektura wylądowała na miejscu trzecim (75%) za Politechniką Lubelską (87,50%) i Politechniką Rzeszowską (77,78%).

Wyniki tego branżowego (a zatem z punktu widzenia absolwenta najbardziej znaczącego, sic!) rankingu świadczą o tym, że architektura na Politechnice Łódzkiej należy do ścisłej czołówki uczelni kształcących architektów, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Publikacja wyników

Wyniki rankingu przedstawione i omówione zostały bardzo szczegółowo w najnowszym periodyku Izby Architektów RP „Zawód:Architekt” 2021, nr 81, s. 86-91 w artykule Edukacja z perspektywy IARP autorstwa dr. hab. inż. arch. Kazimierza Butelskiego, profesora z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Koordynatora Krajowej Komisji Kształcenia i Edukacji IARP.

Są dostępne online: http://www.zawod-architekt.pl/pdf/155_2021-10-06_12-07-23_615d755b13e29-book_za_81.pdf.