AkrimTech - najwyżej oceniony startup

15-10-2019

Startup AkrimTech z Politechniki Łódzkiej zwyciężył w 11. konkursie Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Startup. Zespół odebrał główną nagrodę - 40 tys. zł od Prezydenta Miasta Łodzi. Celem naukowców jest zrewolucjonizowanie polskiego i europejskiego rynku namnażania komórek macierzystych.

 

Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Startup jest konkursem skierowanym na innowacyjne projekty naukowe, technologiczne oraz artystyczne będące we wczesnej fazie rozwoju. Ideą konkursu jest łączenie młodego biznesu z potencjalnymi kontrahentami oraz inwestorami.

Najlepiej rokującym zespołem, który dostanie także dostęp do przestrzeni biurowej, szkoleń i specjalistycznego doradztwa okazał się AkrimTech. Podczas uroczystej Gali Finałowej projekt z PŁ otrzymał również Nagrodę Rektora PŁ - 6 tys. zł.

Czek dla zwycięzców trzymają (od lewej): dr inż. Robert Adamski - prezes AkrimTech, dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska i dr inż. Maciej Jaskulski Czek dla zwycięzców trzymają (od lewej): dr inż. Robert Adamski - prezes AkrimTech, dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska i dr inż. Maciej Jaskulski

foto: Łukasz Ławreszuk

AkrimTech to łódzki startup biotechnologiczny, który rozpoczął swoją działalność na początku 2019 roku. Firma zajmuje się produkcją wysokowydajnych bioreaktorów Steemore, do ciągłej hodowli komórek macierzystych, które odgrywają znaczącą rolę w medycynie. Komórki te są wykorzystywane w schorzeniach wielu chorób, m.in. białaczki, stwardnienia rozsianego, chłoniaka, a także do regeneracji stawów i w medycynie estetycznej. Prace nad prototypem były poprzedzone symulacjami komputerowymi.

- Zespół składa się z siedmiu osób, ale zaangażowanych w projekt jest ponad dziesięć. Tworzą go pracownicy PŁ oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także firma konsultingowa INWIT Consulting i agencja reklamowa Oxymoron - wyjaśnia dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, członek AkrimTech. - Mamy wspólnie realny cel do osiągnięcia, świetny zespół i coraz większe grono osób, które nam kibicuje, więc nie możemy ich zawieść.

Nagrodę w konkursie otrzymał z PŁ także Startup ale Czad noSMOK Nagrodę w konkursie otrzymał z PŁ także Startup ale Czad noSMOK

foto: Łukasz Ławreszuk

W nadchodzącym roku AkrimTech przewiduje budowę trzech prototypowych urządzeń, które będą testowane przez trzy niezależne kliniki w Polsce. Poza tym planowane jest rozszerzenie patentu i promocja pomysłu, także poza granicami kraju. Startup ma siedzibę na Politechnice Łódzkiej, a dzięki zwycięstwu w konkursie Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Startup zespół będzie mógł przez pół roku wykorzystywać przestrzeń w Bionanoparku.

Wszystkim osobom, które zastanawiają się nad założeniem startupu, dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska zdecydowanie doradza podjęcie ryzyka. Udział w konkursie stwarza możliwości wymiany wiedzy dzięki sieci wzajemnych kontaktów pomiędzy początkującymi i dojrzałymi przedsiębiorcami, daje też szansę na zdobycie finansowania startującej firmy.

W 11. konkursie rywalizowało 35 innowacyjnych pomysłów z branż: biotechnologicznej, medycznej, informatycznej, artystycznej oraz kreatywnej. Po 3 tys. zł otrzymały jeszcze dwa zespoły z Politechniki Łódzkiej: Startup ale Czad noSMOK oraz zespół P3T Studio.