Z myślą o nurkach

28-08-2018

W tym roku do konkursu Microsoft Imagine Cup zgłosiło się kilkanaście tysięcy zespołów z całego świata. Do finałów odbywających się w Seattle w Stanach Zjednoczonych zakwalifikowano 49 projektów, w tym jeden z Polski.

 

 

Polskę reprezentowała wyłoniona w finałach krajowych drużyna Wavy, studenci Politechniki Łódzkiej wspierani przez ich kolegę z Politechniki Warszawskiej. Wygranie tych finałów było pierwszym sukcesem zespołu Wavy oraz opracowanego przez nich lokalizatora zwiększającego bezpieczeństwo nurków rekreacyjnych.

Członkowie zespołu w Seattle, od lewej: Artur Seliga, Damian Perydzeński, Jakub Wujek. Członkowie zespołu w Seattle, od lewej: Artur Seliga, Damian Perydzeński, Jakub Wujek.

Studenci zastosowali w swoim projekcie algorytmy Big Data rozszerzające stosowanie lokalizatora np. o proponowanie nurkowi tras i interesujących punktów, jak również przewidywanie sytuacji zagrożenia. Ten dodatkowy atut ich rozwiązania został doceniony przez jurorów konkursu. Reprezentanci Polski znaleźli się w czołowej szóstce projektów studenckich o tematyce Big Data na świecie! Nominacja do Imagine Cup Awards w kategorii Big Data to drugi sukces zespołu. Konkurentami Polaków były zespoły z USA, Malezji, Niemiec, Indii oraz Nowej Zelandii.

- Drużyna Wavy miała świetne prezentacje, które nie odbiegały od poziomu tych najlepszych. Nasi studenci wykonali ogrom pracy i podczas finałów dali z siebie wszystko - reszta była już w rękach sędziów, którzy - trzeba przyznać - mieli niełatwe zadanie, by wybrać najlepszy projekt z wielu ciekawych rozwiązań

- podkreśla mentor zespołu dr inż. Jarosław Andrzejczak z Instytutu Informatyki PŁ.

Niestety, studentom nie udało się dostać do finałowej rójki, która powalczy o nagrodę główną Microsoft Imagine Cup, nie wygrali też nagrody specjalnej. Czy zatem nie ma kolejnego sukcesu? Jest nim sam udział w elitarnych zawodach, czas przygotowań i rozwoju projektu. Jest nim także wszystko to, co dzieje się w czasie finałów, nie tylko podczas przedstawiania projektu. Sukcesem jest sama rywalizacja z najlepszymi światowymi zespołami.

Sukcesem trudno wymiernym, ale takim, który daje wiele satysfakcji są też pozytywne komentarze i recenzje od jurorów, pracowników Microsoft, a także mediów z różnych krajów. - Jestem dumny z mojej drużyny – mówi dr inż. Andrzejczak. Zespół cały czas rozwija projekt z myślą o wprowadzeniu urządzenia na rynek. Rozwiązanie będzie z pewnością przydatne dla instruktorów i baz nurkowych oraz osób nurkujących rekreacyjnie

Zespół Wavy pracował w składzie: Jakub Wujek, Michał Andrzejczak, Marcin Lenarczyk (Wydział FTIMS), Damian Perydzeński (Wydział EEIA) z Politechniki Łódzkiej oraz Artur Seliga z Politechniki Warszawskiej (Wydział IChiP). Mentorem zespołu jest dr inż. Jarosław Andrzejczak (Wydział FTIMS).