Współpraca na rzecz kultury BHP

19-07-2021

Politechnika Łódzka i Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi rozszerzają współpracę. Podejmowane działania mają przyczynić się do promowania kultury bezpieczeństwa w firmach.

Wiedza i dorobek naukowy uczelni oraz praktyczne doświadczenie Państwowej Inspekcji Pracy wykorzystane zostaną we wspólnych inicjatywach oraz projektach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony pracy w praktyce gospodarczej. Koordynatorem działań ze strony PŁ jest Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji.

 

 

Wierzę, że współpraca będzie realizowana z pożytkiem dla obu instytucji, ale przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy oczkują odpowiednich stanowisk pracy i regulacji w obszarze przepisów zapewniających im komfortowe warunki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – mówił rektor prof. Krzysztof Jóźwik, podpisując deklarację.

Drugi sygnatariusz porozumienia  Artur Szymbara p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi podkreślił

- Współpracując z Politechniką Łódzką, chcemy pokazywać dobre przykłady, np. jak wygląda proces technologiczny oraz jak dobrze i bezpiecznie zorganizować pracę.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że obszarów wspólnych działań jest wiele. Jednym z nich jest doskonalenie programów studiów realizowanych na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pracy

Nasza uczelnia jest zagłębiem kształcenia przyszłych kadr BHP, których absolwenci są poszukiwani przez firmy – mówi dr inż. Katarzyna Boczkowska, prodziekan ds. kształcenia WZIP.

Program studiów wobec zachodzących zmian prawnych i standardów BHP musi być doskonalony w kontakcie ze specjalistami nadzorującymi warunki pracy. Planowane jest organizowanie konkursów, które wypromują najlepsze prace studentów i doktorantów związane z bezpieczeństwem i ochroną pracy. Przewiduje się także nagrody za najciekawsze opracowania naukowe w tym zakresie.

Ważne jest też spełnianie oczekiwań zawodowych i społecznych. Tutaj także są dobre doświadczenia, np. związane ze studiami podyplomowymi, w których wykładają inspektorzy pracy czy z konferencją poświęconą rozwojowi ergonomii. - Na wydziale działa nowe laboratorium ergonomiczne, dzięki czemu studenci zyskują niezwykle ważne kompetencje – mówi dr inż. Katarzyna Boczkowska. Kontynuowana będzie współpraca przy organizacji konferencji i seminariów poświęconych propagowaniu bezpieczeństwa i ochrony pracy. Podobnie jak organizacja cyklicznych spotkań studentów i pracowników PŁ z kadrą Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi oraz wspólnych inicjatyw poszerzających praktyczną wiedzę w zakresie prawnych i technicznych aspektów ochrony pracy.

W spotkaniu w gabinecie rektora uczestniczyły z PŁ osoby, które - jak mówił rektor - gwarantują wysoką jakość i efektywność współpracy: panie prodziekan odpowiedzialne za rozwój i kształcenie dr hab. Małgorzata Koszewska, prof. PŁ i dr inż. Katarzyna Boczkowska oraz doc. dr inż. Marek Sekieta, koordynator ds. współpracy społeczno-gospodarczej.