Na marcowym Forum gościliśmy Martę Madejską, wybitną przedstawicielkę młodego pokolenia, asystentkę muzealną, kulturoznawczynię, pisarkę i dziennikarkę.
Bohaterka spotkania zaczęła poznawać Łódź dopiero w czasie studiów i wciąż z wielką pasją zagłębia się w historię i doświadczenia jej mieszkańców.
9 lat temu związała się ze stowarzyszeniem Topografie, w którym koncentruje się na inicjatywach związanymi z historią mówioną. Działania wspierające to przedsięwzięcie dały początek Cyfrowemu Archiwum Łodzian (miastograf.pl). Portal ten stanowi obszerny zbiór wspomnień, doświadczeń i fotografii historycznych.
Marta Madejska od 2017 roku sprawuje funkcję zastępcy redaktor naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej Miasto Ł, a przede wszystkim jest kuratorką programu publicznego w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi. Zajmuje się imprezami towarzyszącymi wystawom, opiekuje się również grupami studentów. Zaangażowana była m.in. w projekty historyczne Awangarda i państwo, Wielka wojna, a obecnie promuje wystawy eksperymentujące.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia była promocja książki Marty Madejskiej, zatytułowanej Aleja Włókniarek, która opowiada o losach łódzkich kobiet, począwszy od Rewolucji Przemysłowej do schyłku lat 80. XX wieku. To opowieść o historii naszego miasta z punktu widzenia wewnętrznych przeżyć robotnic-włókniarek. Adaptacją tej książki, autorstwa Tomasza Mana, jest spektakl Włókniarki, który możemy oglądać w Teatrze Arlekin.
W niemal 12-letniej historii Czwartkowego Forum Kultury Marta Madejska była jego najmłodszym gościem.