Wizyta z widokiem na współpracę

19-04-2017

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak i prezes Zarządu Spółki Wielton S.A. Mariusz Golec spotkali się w wieluńskiej siedzibie firmy, by przedyskutować możliwości przyszłej współpracy.

Grupa Wielton jest jednym z wiodących w Europie i największym w Polsce producentem zaawansowanych technologicznie naczep i przyczep. W firmie pracuje kilkuset konstruktorów i technologów, a otwarte przed rokiem Centrum Badawczo-Rozwojowe Wielton S.A. może być doskonałą platformą do podjęcia projektów wspólnych z Politechniką Łódzką.

W delegacji z uczelni uczestniczyli: dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania dr hab. inż. Zbigniew Wiśniewski, prodziekan dr Anna Stankiewicz-Mróz, pełnomocnik dziekana ds. Współpracy z Gospodarką dr Dariusz Klimek, a także dyrektor Biura Rektora mgr inż. Konrad Szumigaj.

Zwiedzając zakład goście mogli się przekonać, że Wielton stawia na innowacje, a swoją pozycję na rynku zawdzięcza m.in. wprowadzaniu nowoczesnych technologii. Szczególne wrażenie wywarło ogromne urządzenie do testowania naczep, które symuluje takie warunki jakie istnieją na prawdziwych drogach. A tych dróg jest wiele, bowiem naczepy i przyczepy z logo Wieltonu trafiają do 42 krajów, w tym do Polski, Niemiec, Francji i Włoch, a także do krajów Azji i Afryki. Grupa Wielton posiada dwa zakłady produkcyjne: w Polsce oraz we Francji, a także dwie montownie: we Włoszech i w Rosji.

Elementem strategii firmy jest także współpraca z ośrodkami naukowymi w Polsce. Prezes Mariusz Golec jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PŁ, z tym większym zrozumieniem odnosi się więc do planów obejmujących kształcenie i badania. Prof. Wiak podkreślał, że jest wiele wspólnych obszarów zainteresowań, które mogą zostać rozwinięte w projektach, w tym także tych finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wielton potrzebuje dobrze wykształconych inżynierów oraz naukowców, którzy będą w Centrum Badawczo-Rozwojowym tworzyć i sprawdzać niezawodne i nowoczesne konstrukcje. Rozmawiano więc o organizacji przez PŁ szkoleń dla pracowników firmy, a także rozwoju kadry w zakresie realizacji wspólnych prac doktorskich.

Współpraca z parterem mającym tak duże doświadczenie powinna przynieść także korzyści studentom. W planach jest przygotowanie „dedykowanego” laboratorium, w którym studenci będą mogli pracować nad rzeczywistymi problemami firmy. Politechnika zadba też o rozwój uczniów klas objętych patronatem i sponsorowanych przez wieluńskiego potentata. - Ta inicjatywa ma walor popularnonaukowy, ponieważ w ramach współpracy będziemy realizowali konkursy dla uczniów, ale także dzięki takim działaniom otwieramy się na kandydatów na studia w PŁ – mówi rektor prof. Sławomir Wiak.

Władze Politechniki wiążą z przyszłą współpracą duże oczekiwania. Z dotychczasowych kontaktów z firmą oraz ustaleń poczynionych w czasie wizyty można się spodziewać, że Politechnika i Wielton S.A. podejmą modelową dla układu nauka-biznes współpracę.