Wizyta Ambasadora Senegalu

21-03-2019

Ambasador Republiki Senegalu w Polsce Pan Amadou Dabo złożył wizytę w Politechnice Łódzkiej. Spotkał się z rektorem prof. Sławomirem Wiakiem i dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej dr inż. Dorotą Piotrowską. Francuskojęzyczny kraj Afryki Zachodniej może wkrótce stać się kolejnym partnerem naszej uczelni na tym kontynencie.

 

 

- Przyjechałem do Łodzi, aby lepiej poznać Politechnikę Łódzką i jestem pod wrażeniem informacji, które otrzymałem – mówił Ambasador Amadou Dabo po wysłuchaniu rektora prof. Wiaka, dziękującł za obszerną i szczegółową prezentację.

Goście z ambasady uważnie słuchali informacji o Politechnice Łódzkiej Goście z ambasady uważnie słuchali informacji o Politechnice Łódzkiej

foto: Jacek Szabela

Jak podkreślał, w krajach Afryki następują od niedawna zmiany w profilu kształcenia wyższego. Ma ono być w większym niż dotychczas stopniu nakierowane na nauki techniczne i technologie. Senegal ma tylko dwie „szkoły politechniczne” i dla ich rozwoju chętnie skorzysta z doświadczenia Politechniki Łódzkiej. Rektor i Ambasador rozmawiali o możliwościach przyszłej współpracy, do której pierwszym krokiem ma być nawiązanie kontaktów z Université de Thiès. Ta stosunkowo młoda uczelnia ma w swojej ofercie nauki ścisłe i techniczne, istnieje zatem pole do nawiązania współpracy i określenia jej zakresu. Zdaniem Ambasadora szczególnie interesujący może być np. obszar związany z IT, w tym z badaniami technologii 5G. – Senegal jest afrykańskim liderem w telekomunikacji – mówił Ambasador Amadou Dabo. Nowe potrzeby w zakresie specjalistycznego kształcenia zrodziły się też po odkryciu przed kilku laty podmorskich złóż gazu w Senegalu.

W wizycie w Politechnice Łódzkiej towarzyszył Ambasadorowi Pierwszy Radca Pan Abdoulaye Gueye.