Warszawskie Targi Książki

24-07-2019

Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej zaprezentowało dorobek wydawniczy na 12. Targach Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA w Warszawie. Na stoisku uczelni pokazano  ponad 150 tytułów, które aktualnie są w sprzedaży.

 

Warszawskie Targi Książki z wielkim sukcesem zadebiutowały na Stadionie Narodowym w 2013 roku. Wcześniejsze edycje odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki oraz na terenie Politechniki Warszawskiej. W roku 2019, podczas 9. Warszawskich Targów Książki - i towarzyszących im 12. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA - udział wzięło blisko 800 wystawców z 27 krajów, zajmując 23,5 tys. m2. Aby zobrazować skalę tego wydarzenia można dodać, że stoisko Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej miało 6 m2. Na tej powierzchni Wydawnictwo zaprezentowało ponad 150 tytułów, które aktualnie są w sprzedaży.

 

Wydawnictwo PŁ na targach

W ciągu 4 dni targowych sprzedano ponad 100 książek wydawnictwa. Na Targi przygotowano specjalną ofertę promocyjną Cena książek obniżona o VAT oraz korzystne cenowo zestawy. Nawiązano nowe kontakty biznesowe, w tym z czteroma potencjalnymi odbiorcami hurtowymi. Stoisko Wydawnictwa PŁ odwiedziło około 1000 osób zainteresowanych politechnicznymi książkami naukowymi.

Wydawnictwo, uczestnicząc w Targach, bierze udział w najważniejszym wydarzeniu branży księgarskiej i wydawniczej, a także promuje Politechnikę Łódzką, prezentując i sprzedając książki napisane przez jej pracowników.

 

Twórcy, warsztaty i szkolenia

Swój dorobek podczas Targów przedstawiło 1038 twórców – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy i przedstawicieli świata kultury z kraju i zagranicy. Można było posłuchać, porozmawiać i zdobyć autografy sławnych ludzi świata książki, kultury i mediów. Obecni byli m.in.: Dorota Sumińska, Tomasz Raczek, Hanna Cygler, Andrzej Strejlau, Jan Dziewulski, Vincent V. Severski, Jerzy Bralczyk, Denis Urubko, Longin Pastusiak, Edward Lutczyn, wymieniać można bez końca. W salach konferencyjnych odbyło się wiele debat, konferencji, warsztatów. Pracownicy Wydawnictwa uczestniczyli m.in. w szkoleniach dotyczących pracy redaktorskiej, sposobu aktywnego poruszania się w mediach społecznościowych, podejmowania działań promujących książkę techniczną oraz sposobów utrzymania się na trudnym rynku wydawniczym.

 

Gość honorowy – Rumunia

Gościem honorowym 10. Warszawskich Targów Książki była Rumunia, sprawująca prezydencję w Radzie Europejskiej. Zaimponowała siłą i różnorodnością rodzimej literatury oraz bogactwem kultury swojego  kraju.

Wśród rumuńskich twórców, uczestniczących w Targach, byli m.in. Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za „Księgę szeptów” i Adrian Cioroianu, autor „Pięknej opowieści o historii Rumunów”.

Goście targów mogli obejrzeć m.in. trzy wystawy – „Komiksy z Rumunii”, „Transylwanię oczami polskich fotografów” oraz wystawę ilustracji do książek dla dzieci przygotowaną przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie.

Rozwój Targów

Warszawskie Targi Książki stale się rozwijają dzięki profesjonalnej i efektywnej współpracy rynku wydawniczego z branżą targową. Tegoroczna edycja przyciągnęła kilkuset przedstawicieli mediów. Targi odwiedziło ponad 80 tysięcy osób.

Kolejnym wydarzeniem istotnym dla rynku księgarskiego i wydawniczego będą zaplanowane w październiku Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, których hasłem przewodnim są słowa Carlosa Ruiza Zafona „Czytać to bardziej żyć”.