W sztuce trzeba bronić prawdy

13-07-2018

Pod tym tytułem odbyło się ostatnie przed wakacjami Czwartkowe Forum Kultury, którego gościem był Krzysztof Zanussi.. Na spotkanie z artystą przyszło wielu łodzian, którzy wypełnili Salę Widowiskową PŁ.

Zanussi jest nie tylko reżyserem, ale też scenarzystą, producentem, pedagogiem i filozofem, a przy tym niezwykle interesującym mówcą.

Filmy Krzysztofa Zanussiego są cenione na świecie i to im poświęcił wiele uwagi, z autoironią opowiadając o swojej twórczości. Reżyser zdradził, że całe życie szuka tematów stosownych na aktualny czas. Kiedy już wie, w jakiej sprawie chce zabrać głos, przystępuje do tworzenia scenariusza, myśląc o konkretnych odtwórcach ról. Najczęściej pisze pod określonych aktorów.

Zaskoczeniem dla części publiczności okazał się fakt, że artysta studiował fizykę. Ta nauka pomogła ukształtować jego spojrzenie na sztukę, nabyć charakterystycznego dla jego twórczości dystansu do świata i aktualnych wydarzeń. Na studiach fizycznych spotkał wiele osób, z którymi utrzymuje kontakt, podziwiając ich za szerokie horyzonty myślowe oraz uporządkowany świat, w którym potwierdzają się wartości.

Wybór tego kierunku studiów może dziwić również dlatego, że wywodząca się z Włoch rodzina Zanussich ma tradycje architektoniczne. Przodkowie reżysera przyjechali do Polski w połowie XIX w. budować kolej żelazną.

Czwartkowe Forum Kultury poprowadziła prof. Anna Jeremus-Lewandowska, która podsumowując ten sezon spotkań, zaprosiła na kolejne po wakacyjnej przerwie.