Vive la France!

13-12-2018

Tradycją w IFE stały się coroczne listopadowe spotkania pod nazwą Journée Campus France, promujące frankofonię wśród studentów i uczniów łódzkich szkół – Francja to najważniejszy partner IFE – podsumowała dr inż. Dorota Piotrowska, dyrektor CWM PŁ.

Wydarzenie rozpoczęło się wręczeniem stypendiów Konsula Honorowego Francji w Łodzi – Alicji Bień, która od wielu lat wspiera Centrum Kształcenia Międzynarodowego w szerzeniu miłości do Francji i jej języka. W tym roku jedno ze stypendiów trafiło w ręce studentki programu Gestion et Technologie w IFE – Katarzyny Maciaszek.

Laureatki stypendium z Konsul Alicją Bień i dyrektor Dorotą Piotrowską Laureatki stypendium z Konsul Alicją Bień i dyrektor Dorotą Piotrowską

foto: foto: Alexander Likhterman

Jak co roku, Journée Campus France obfitował również w szereg ciekawych prezentacji na temat możliwości, jakie uczącym się języka francuskiego stwarzają między innymi Politechnika Łódzka, Ambasada Francji w Polsce oraz bezpośredni inicjator przedsięwzięcia – Agencja Campus France.

Student IFE, Maciej Krawiec w mundurze uczelni ENSAM Cluny w rozmowie z uczniami Student IFE, Maciej Krawiec w mundurze uczelni ENSAM Cluny w rozmowie z uczniami

foto: foto: Alexander Likhterman

Campus France Pologne to państwowa instytucja powołana na rzecz promocji francuskiego szkolnictwa wyższego za granicą. Poprzez kontakt osobisty, telefoniczny lub za pośrednictwem strony internetowej agencji, można zasięgnąć informacji na temat uczelni, dostępnych kierunków, ofert stypendialnych, ale nie tylko. Campus France Polska pomaga również w organizacji wyjazdu do Francji, znalezieniu mieszkania i w innych, niekiedy skomplikowanych, kwestiach formalnych.

Podczas Journée Campus France nie zabrakło także stałych punktów harmonogramu. Studenci programu Podwójnego Dyplomu w IFE – Maciej Krawiec, Ewelina Goszczko i Kaja Mitoraj, przedstawili prezentacje na temat własnych doświadczeń zdobytych podczas pobytu w prestiżowych, francuskich uczelniach – ENSAM Cluny oraz Excelia Group La Rochelle. Uczniowie obecni na spotkaniu mieli również możliwość porozmawiania ze studentami Erasmusa. Wydarzenie zorganizowane 28 listopada 2018 roku zakończył konkurs z wiedzy o Francji.

Dni Campus France w Polsce to cykliczne wydarzenie, organizowane przez Ambasadę Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencję Campus France, we współpracy z siecią Alliance Française i polskimi uczelniami. Adresowane jest do osób zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami oraz nauką języka francuskiego w Polsce.