Udany debiut FAMI

12-06-2018

Zakończyła się trwająca od października I edycja projektu Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera. Uroczyste podsumowanie efektów tego przedsięwzięcia odbyło się 9 czerwca 2018 roku w budynku IFE.

 

Do udziału w pierwszej edycji FAMI zaproszone zostały szkoły, które od lat propagują kulturę Francji. Spośród wielu kandydatów wybrano 28 uczniów z 11 szkół – podstawówek, gimnazjów i liceów z województwa łódzkiego.

Najważniejszym zadaniem podzielonych na zespoły członków Akademii było stworzenie grupowych projektów pod wspólnym hasłem „Łódź – smart city”. Musieli oni zdiagnozować problem społeczny, dotyczący naszego miasta, a następnie rozwiązać go przy pomocy metody Design Thinking, stosowanej w procesie kształcenia studentów PŁ. Oficjalna prezentacja projektów podczas uroczystości nie była łatwym zadaniem ze względu na obecność wielu znamienitych gości. Na ceremonię przybyli: prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, prorektor PŁ ds. studenckich prof. Witold Pawłowski, Konsul Honorowy Francji w Łodzi Alicja Bień, a także przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, Stowarzyszenia Agence Universitaire de la Francophonie (AUF) oraz reprezentanci francuskich firm, które przeprowadziły warsztaty dla uczestników w I semestrze Akademii.

Prezydent Hanna Zdanowska z nauczycielami szkół partnerskich FAMI Prezydent Hanna Zdanowska z nauczycielami szkół partnerskich FAMI

foto: Sylwia Celmer

W konkursie na najlepszy projekt zwyciężyła sześcioosobowa drużyna Smart Wheels, która podzieliła się z widownią koncepcją Poprawa komfortu życia niepełnosprawnych mieszkańców miasta Łodzi. Grupa skupiła się na problemie przystosowania infrastruktury. Uczniowie zaproponowali stworzenie aplikacji mobilnej, informującej niepełnosprawnych mieszkańców i turystów w Łodzi m.in. o dostępności rozwiązań, umożliwiających łatwiejsze poruszanie się wózkiem inwalidzkim po przestrzeni miejskiej. Aplikacja ta miałaby wspierać także korzystanie z takich udogodnień jak automaty do samoładowania wózków elektrycznych zainstalowane w strategicznych miejscach Łodzi. Drugim pomysłem drużyny jest zamontowanie na terenie miasta rozkładanych kładek, uruchamianych przy użyciu wielofunkcyjnej karty miejskiej wydawanej osobom niepełnosprawnym.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Politechnikę Łódzką. Wszyscy uczestnicy Akademii zostali uhonorowani dyplomami, a współpracujące przy projekcie szkoły pamiątkowymi tablicami.

Nowatorska koncepcja Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem wśród uczestników, ich rodziców i nauczycieli, dlatego też zapadła decyzja o kontynuowaniu pomysłu. Druga edycja FAMI rozpocznie się w październiku 2018 roku, wraz z nowym rokiem akademickim 2018/2019.