Uczymy matmy z firmami IT

07-07-2021

„Do czego ta matma?” to nowa inicjatywa przedsiębiorstw z branży IT i łódzkich uczelni należących do ICT Polska Centralna Klaster. Cykl klipów będzie pokazywał zastosowania matematyki w praktyce.

- Połączyliśmy siły firm, różnych uczelni i Klastra po to żeby pokazać, że matematyka jest ważna i musimy dzisiaj kształcić młodzież w tym kierunku – mówił prorektor PŁ ds. rozwoju prof. Paweł Strumiłło, przewodniczący ICT Polska Centralna Klaster na przedpremierowym spotkaniu z mediami. Zaznaczył przy tym, że gospodarka, nowoczesne e-usługi, rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji czy digitalizacji wymagają coraz większej liczby specjalistów z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), będących w stanie pracować w różnych, często przenikających się branżach.

Pierwszy klip z cyklu „Do czego ta matma?” powstał we współpracy PŁ i firmy Harman, lidera w dziedzinie technologii samochodowej oraz innowacyjnych rozwiązań audio, będącej właścicielem takich marek jak JBL i Harman Kardon. Studenci Radosław Marciniak i Cezary Bujak oraz inżynier z firmy Harman Mariusz Matusiak pokazali, że znajomość zastosowań matematyki jest niezbędna w projektach z zakresu car audio, które realizuje łódzki oddział firmy dla takich marek jak Mercedes czy BMW. O tym, które funkcje matematyczne są tu przydatne mówiły dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska i dr Monika Potyrała z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki. Wszystkim wymienionym aktorom, którzy wystąpili w pierwszym klipie prorektor prof. Andrzej Strumiłło wręczył podziękowania, elegancko zaprojektowane i oprawione.

Matematyka niesłusznie wydaje się przedmiotem oderwanym od praktycznych zastosowań. Wręcz przeciwnie, jej nauczanie może przebiegać w faktycznym związku z rozwiązaniami, nad którymi pracują specjaliści z firm informatycznych z klastra. Współpraca w tym zakresie, na linii uczelnie, firmy i studenci pozwoli pokazać uczniom szkół średnich i studentom już na początku studiów jak istotna w karierze zawodowej może okazać się „ta nudna matma”.

Wbrew obiegowej opinii krążącej między niektórymi uczniami czy studentami - że matematykę należy tylko Zakuć, Zaliczyć i Zapomnieć okazuje się, że jej zastosowanie w życiu zawodowym inżynierów, czy programistów jest bardzo szerokie. Klastrowe firmy, rozwijające najnowsze technologie, chcą pokazać studentom i uczniom rozwiązania bazujące wprost na konkretnych obszarach matematyki.

W ramach cyklu przygotowywane są kolejne odcinki, w których scenariusze wpisane są w konkretne obszary matematyki. W przygotowaniu jest materiał Fujitsu i UŁ dot. wykorzystania statystyki i matematyki do tzw. predictive maintenance - pozwalających wyeliminować ewentualne awarie urządzeń pracujących przy produkcji. Jego zapowiedź przedstawili prof. Marek Majewski, prodziekan Wydziału Matematyki i Informatyki z UŁ oraz Tomasz Sikorski, dyrektor Zarządzania Infrastrukturą IT z Fujitsu.

Film przygotowany przez Centrum Multimedialne PŁ