System nawigacji ukryty w kołnierzu

02-11-2020

Wynalazek zaprojektowany przez studentów koła UbiCOMP przy Instytucie Informatyki Stosowanej oraz pracowników tego Instytutu to urządzenie z dziedziny komunikacji człowieka z komputerem.

W tym przypadku twórcy pomyśleli o poruszających się pieszo osobach niewidomych i niedowidzących. Stworzyli specjalny kołnierz, który służy przekazywaniu informacji o kierunku ruchu i koniecznych manewrach.

Proponowany system nawigacji został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami.

materiał poglądowy materiał poglądowy

Innowacyjne podejście do problemu polega na wykorzystaniu zmysłu dotyku szyi jako kanału przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu. Użycie wibracji jako sposobu komunikacji jest nowym rozwiązaniem w systemach elektroniki osobistej i systemów wsparcia.

 

Najważniejszym elementem urządzenia jest kołnierz wibracyjny.

 

Kołnierz koduje kierunki geograficzne oraz proste manewry na krótkie impulsy wibracyjne odczuwane przez noszącą go na szyi osobę – tłumaczy inż. Mikołaj Woźniak z zespołu projektowego. – Kołnierz, który jest bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler, łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps. Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Dzięki naszemu rozwiązaniu osoba niedowidząca do poruszania się nie angażuje słuchu - kluczowego dla niej w odbieraniu świata zewnętrznego, a jedynie odczuwa delikatne bodźce pojawiające się w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością. Impulsy są wykonywane przez maleńkie silniki wibracyjne, w odpowiednich odstępach czasu lub w momentach, wymagających wykonania manewru.

 

Jak podkreślają twórcy wynalazku, kołnierz wykonany z oddychającej tkaniny sportowej umożliwia rozmieszczenie siłowników wibracyjnych stosownie do preferencji użytkownika.

 

Autorzy urządzenia do nawigacji dla pieszych osób niedowidzących z wykorzystaniem wibroaktywnego sprzężenia zwrotnego na szyi: inż. Mikołaj Woźniak, mgr inż. Julia Dominiak, Adam Lewczuk, dr hab. inż. Krzysztof Grudzień, prof. PŁ, dr inż. Zbigniew Chaniecki, dr inż. Adam Rylski, dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ.