Sukcesy pływaków z PŁ

15-01-2019

Rektor prof. Sławomir Wiak spotkał się z grupą pływaków z sekcji wyczynowej KU AZS Politechniki Łódzkiej. Była to miła okazja do podsumowania ich udanego startu w mistrzostwach Polski, najważniejszej imprezie w sezonie zimowym.

Na rektorskim stole ułożono zdobyte medale, a trenerzy Łukasz Przybysz i Tomasz Lewiński z dumą mówili o osiągnięciach swoich podopiecznych. W politechnicznym klubie trenują studenci, a także licealiści i gimnazjaliści, zatem zawodnicy startowali w różnych kategoriach. Jeżeli doliczyć do tego różne style i dystanse, w których zmagali się z rywalami były to dla naszych reprezentantów pracowite zawody.

w czasie spotkania W czasie spotkania

Medaliści i finaliści mistrzostw

Zimowe Mistrzostwa Polski seniorów, młodzieżowców i juniorów 17-18 letnich (18-22 grudnia 2018 r.) zgromadziły ponad 600 zawodników ze 118 klubów. Nasza drużyna zajęła w klasyfikacji medalowej 13. miejsce zdobywając złoty, srebrny i brązowy medal. W kategorii juniorów drużyna uplasowała się na 15. miejscu z dorobkiem dwóch medali srebrnych i jednego medalu brązowego.

Marcel Wągrowski z trenerem Tomaszem Lewińskim Marcel Wągrowski z trenerem Tomaszem Lewińskim

Marcel Wągrowski, student PŁ zdobył tytuł mistrza Polski na 400 m stylem zmiennym. Od startu wypracował przewagę nad rywalami i utrzymał ją do końca. Jego wynik należy do najlepszych na świecie i budzi duże nadzieje związane ze startem w rywalizacji olimpijskiej . Znakomicie popłynęła sztafeta w składzie: Patrycja Romanowska, Zuzanna Dzwonnik, Julia Bartczak, Julia Wróbel. Dziewczyny, obecnie licealistki, zdobyły brązowy medal na dystansie 4x50 m stylem zmiennym w kategorii wiekowej 17-18 lat. Kolejny nasz student Bartłomiej Lassek zdobył po zaciętej walce wicemistrzostwo Polski na 50 m motylkiem.

Bartłomiej Lassek z trenerem Łukaszem Przybyszem Bartłomiej Lassek z trenerem Łukaszem Przybyszem

Wiele radości przyniosły naszym reprezentantom ostatnie dwa dni zmagań na pływalni w Lublinie. Młoda zawodniczka Zuza Dzwonnik zdobyła brązowy medal na 200 m stylem zmiennym w kategorii seniorów oraz medal srebrny w kategorii junior 17-18 lat. Kobieca sztafeta, w składzie jak wyżej, potwierdziła bardzo dobrą formę i na 4x100 m stylem zmiennym wypływała srebrny medal w kategorii juniorskiej.

Oprócz medalistów zawodnicy KU AZS PŁ pływali także w finałach zajmując dobre miejsca i bijąc rekordy życiowe. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych rezultatów. Wszyscy popłynęli fenomenalnie, są zdeterminowani do jeszcze cięższych treningów i walki o medale oraz rekordy na zawodach, które rozgrywane będą w 2019 r. – mówią trenerzy.

Mistrzostwa 14,15,16 lat

Kilka dni przed główną imprezą zimową odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów. Starty pływaków w wieku 14, 15, 16 lat występujących w barwach KU AZS Politechniki Łódzkiej również przysporzyły wiele emocji i powodów do dumy. Mistrzynią Polski w grupie 16-latków została Katarzyna Szlęk, która na 200 m stylem dowolnym zdecydowanie - o prawie 3 sekundy - pokonała rywalki w serii finałowej. Zwyciężyła też na dystansie o połowę krótszym. W rywalizacji na 50 m dowolnym Kasia była piąta, a debiutując na zawodach rangi krajowej na dystansie 200 m w stylu zmiennym zajęła 8. miejsce.

Dobre miejsca w finałach żabkarek zajęła - i to na kilku dystansach - 15-latka Sara Motyl. Rywalizując na dystansach 50, 100 i 200 m była w pierwszej dziesiątce. Bardzo dobry debiut w finale zaliczył 16-letni Bartosz Wodyński, uczeń politechnicznego liceum. Rywalizację na 400 m oraz 200 m stylem dowolnym zakończył w finałach odpowiednio na 5. i 10. miejscu z nowym rekordem życiowym. Pozostali zawodnicy zajęli dalsze miejsca, ale wierzą w swój rozwój. – Macie dobrych trenerów i bardzo dobre warunki do treningów na olimpijskim basenie w Zatoce Sportu PŁ, wierzę, że wykorzystacie tę możliwość – mówił na spotkaniu rektor prof. Sławomir Wiak, zachęcając jednocześnie młodych ambitnych sportowców do studiów na naszej uczelni.