Sukces na Olimpiadzie Językowej

19-04-2018

Studenci Politechniki Łódzkiej znaleźli się w gronie laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Uczelni Technicznych. 

Zofia Kifer, studentka I roku na kierunku Biotechnology zajęła w finale drugie miejsce, a jej kolega z IFE - Andrzej Grabowski, student II roku na kierunku Computer Science zajął miejsce czwarte.

Finał Olimpiady odbył się 13 i 14 kwietnia 2018 roku w Politechnice Poznańskiej. Wzięło w nim udział 146 studentów, wyłonionych we wcześniejszych kwalifikacjach.

Po pisemnych i ustnych eliminacjach, 12 najlepszych studentów przedstawiło prezentację multimedialną. Do wyboru były dwa tematy, cytaty znanych filozofów: Arthura Schopenhauera: All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident (Każda prawda przechodzi przez trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem zaprzeczana, a na końcu uważana za oczywistą) oraz Arystotelesa: Quality is not an act, it is a habit (Jakość to nie sztuka, to nawyk). Trzeba było wykazać się nie tylko perfekcyjną znajomością języka angielskiego, ale także sposobem podejścia do stosunkowo skomplikowanego tematu. Ostatecznie jury wyłoniło 10 laureatów, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz dyplomy.

W sukces naszych studentów wkład ma Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej. 19 finalistom w przygotowaniu do Olimpiady pomagała mgr Joanna Łyżwa. Centrum sfinansowało im także koszty przejazdu do Poznania, a laureatom dodatkowo koszty noclegu.

 

Z dużą radością nagrodzimy teraz studentów kartą do Empiku. Będzie to wspólna nagroda od Centrum Językowego oraz IFE – mówi dr Magdalena Nowacka, dyrektor Centrum. -  Ponadto laureaci otrzymają list gratulacyjny od rektora PŁ prof. Sławomira Wiaka.

Zofia Kifer wybrała studia na uczelni technicznej, chociaż jej największą pasją jest język angielski. Zainteresowanie kulturą i historią krajów anglojęzycznych, literaturą i muzyką pozwoliło na znalezienie się w gronie laureatów 40. Olimpiady Języka Angielskiego dla uczniów szkół średnich. Mimo to postanowiła pogłębiać swą wiedzę z przedmiotów ścisłych na PŁ. W tym roku otrzymuje stypendium naukowe Miasta Łodzi dla studentów i doktorantów szkół wyższych.

 

Andrzej Grabowski na co dzień interesuje się informatyką, jest członkiem SKN Ubicomp działającego przy Instytucie Informatyki Stosowanej. Pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Grudnia rozwija swoje pasje dotyczące interakcji człowieka z komputerem. Prowadzi też zajęcia z uzdolnioną informatycznie młodzieżą i dziećmi. Jest międzynarodowym sędzią zawodów robotycznych First Lego League, których półfinały europejskie odbywają się w PŁ. Specjalizuje się w opracowywaniu aplikacji kompatybilnych z systemem iOS i urządzeniami firmy Apple.