Studenckie igrzyska w Łodzi

20-04-2018

Za cztery lata w Łodzi odbędą się Europejskie Igrzyska Uniwersyteckie - EUSA Games. Wyboru organizatora zawodów dokonano w Madrycie podczas zgromadzenia ogólnego EUSA (European University Sports Association).

 

EUSA Games to największa impreza sportu akademickiego w Europie. Igrzyska organizowane są co dwa lata od 2012 roku. Rozgrywki toczą się między uczelniami. W tym roku gospodarzem zawodów jest Coimbra w Portugalii.

- Jestem bardzo zadowolony, a nawet szczęśliwy, że udało nam się tak prestiżową imprezę przyciągnąć do naszego miasta. To był pomysł Politechniki Łódzkiej i AZS PŁ, ale cała Łódź Akademicka będzie brała udział w tej ogromnej imprezie. To jest wielka promocja naszego środowiska i ogromny sukces Łodzi – mówił prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej po powrocie z Madrytu. – Polska już trzykrotnie starała się o tę imprezę, ale dotychczas bez powodzenia. Podejmując nasze starania mieliśmy poparcie władz Łodzi i województwa, ale również ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i dziedzictwa narodowego oraz sportu i turystyki.

 

W czasie konferencji prasowej: rektor prof. Sławomir Wiak, prezydent Hanna Zdanowska, marszałek Witold Stępień W czasie konferencji prasowej: rektor prof. Sławomir Wiak, prezydent Hanna Zdanowska, marszałek Witold Stępień

 

Konkurentem Łodzi były dwa węgierskie miasta: Debreczyn i Miszkolc. W wyniku przyjaznych negocjacji ustalono, że Łódź będzie starać się o organizację Igrzysk w roku 2022, a Węgrzy w roku 2024. Podpisanie memorandum nie było „zamknięciem sprawy”.

 

- Nasza delegacja musiała przedstawić ofertę. Pokazaliśmy filmy o Łodzi Akademickiej, o mieście i regionie. Mówiłem o naszych planach związanych z tą imprezą. Dopiero po tych prezentacjach usłyszeliśmy, że organizację EUSA Games w 2022 roku przyznano Łodzi – poinformował rektor Wiak.

 

Na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapewniała - Nasza aplikacja nie wynikała z marzeń, ale realnych możliwości organizacji Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich. Łódź będzie już na finiszu przemian, które się teraz dokonują. Prezydent przypomniała, że EUSA Games 2022 to trzecia duża impreza – po piłkarskich mistrzostwach świata do lat 20 w 2019 roku oraz Zielonym EXPO w 2024 roku – która zagości w Łodzi.

 

W ramach igrzysk studenckich zaplanowane jest przeprowadzenie zawodów w minimum 13 dyscyplinach. Łódź dodatkowo zaproponowała rozszerzenie programu dyscyplin o kilka kolejnych. W zawodach może wziąć udział nawet do 6000 sportowców, z ponad 40 krajów i 400 najlepszych europejskich uniwersytetów.

Z przyjazdu tak licznej grupy zadowolony jest także marszałek Witold Stepień, który zapewnia, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna pozwoli młodym ludziom podróżować po regionie, również dojechać do stolicy.

Przekonywał też do skorzystania m.in. z. toru do kolarstwa górskiego w Drzewicy oraz krytego toru do łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim.

- Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać światu nasz region – powiedział marszałek.